Przygotowanie terenu przed budową domu

Rozpoczynasz nowy etap jakim jest budowa domu. Gdy pozwolenia masz już za sobą, przechodzisz do prac ziemnych, które są niesamowicie ważne, ponieważ od nich zależy stabilność domu. Zanim jednak wynajmiesz firmę, zapoznaj się z poniższym artykułem i sprawdź na co zwrócić uwagę przy przygotowaniu terenu pod budowę.

Prace ziemne

Przygotowanie terenu pod budowę składa się z kilku etapów. Są to między innymi: wycinka drzew, humusowanie oraz wykop pod fundament. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę domu przechodzimy do robót ziemnych. Wybierając firmę należy wziąć pod uwagę doświadczenie, odpowiedni sprzęt, ale również dobrą komunikację. Firma Roboty Ziemne Szczucki posiada nowoczesne maszyny budowlane, które wyposażone są w systemy 3D zapewniające maksymalną wydajność oraz efektywność. Skład zespołu to pracownicy z pasją, wiedzą i zaangażowaniem w daną pracę. Od nich zależy bowiem solidność robót i bezpieczeństwo na terenie budowy.

Etapy robót ziemnych:

  1. Wycinka drzew i krzewów

Sprzęt budowlany wjeżdża na działkę i jego zadaniem oraz operatora jest wycięcie drzew oraz krzewów. Pamiętajmy, że przed wycinką należy zapoznać się z terenem i roślinnością, gdyż na niektóre drzewa konieczne będzie zezwolenie na wycinkę. Bez zezwolenia pozwolenia można podjąć się usunięcia drzew, których obwód pnia wynosi:

– 100 cm (pomiar odbywa się na wysokości 130 cm i dotyczy to topoli, wierzb, kasztanowca, klonu, platanu oraz robinii),

– 50 cm (pomiar odbywa się na wysokości 130 cm, dotyczy pozostałych gatunków drzew).

2. Niwelacja terenu

Niwelacja terenu ma na celu wyrównanie powierzchni działki. Następuje po wyrwaniu drzew. Niwelację terenu dzielimy na etapy. Jednym z nich jest usunięcie wierzchniej warstwy humusu i pozbycie się górek oraz dołków. Niezbędną maszyną budowlaną będzie koparko-ładowarka lub koparka. Sprzęt wybiera ziemię i w następnej kolejności odkłada materiał w wyznaczone miejsce lub wywozi z terenu budowy. Warto pozostawić humus na później, gdyż jest odpowiedni do uprawy roślin. Na nim nie można jednak usytuować domu, ponieważ jest słabo zagęszczony. Niwelacją zajmują się również geodeci, którzy wykonują pomiary i wyznaczają różnice między dwoma lub więcej punktami z wykorzystaniem różnych technik, a także narzędzi. Na sam koniec następuje odpowiednie wyrównanie całego terenu.

3. Wykop pod fundament

Teren został przygotowany i można rozpocząć ostatni etap prac ziemnych przy budowie domu. Mowa o wykopie pod fundament. Jest to niezmiernie ważne zadanie, gdyż wpływa na stabilność budynku. Do wykopu pod fundament przyda się minikoparka, koparko-ładowarka lub koparka. Operator maszyny wedle projektu budowlanego przystępuje do pracy. Musi pracować ostrożnie, by nie przegłębić wykopu. Do zadania, jakim jest wykop pod fundament, warto się przygotować i wybrać odpowiedni termin na rozpoczęcie prac, ponieważ deszczowe dni i opady mogą spowodować osunięcie się terenu. Gdy sprzęt budowlany zakończy pracę, przechodzi do oddania robót inwestorom. Więcej informacji znajdziesz na https://www.szczucki.pl/

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię