Rehabilitacja przez masaż i osteopatię

Na skutek poważnych wypadków czy długich schorzeń a ostatnio tez w wyniku powikłań przy zachorowaniach na Covid-19, całkowita sprawność zostaje utracona. Brak sprawności utrudnia życie na wielu płaszczyznach, zarówno zawodowych, jak i prywatnych. Problematyczne może być nawet wykonywanie codziennych, podstawowych czynności. O pomoc w ponownym uzyskaniu siły i komfortu życia powinniśmy zgłosić się do wykwalifikowanego specjalisty w dziedzinie fizjoterapii. Sprawdź jaka forma rehabilitacji będzie dla Ciebie najlepsza.

Czym jest rehabilitacja?

Kompleksowe działania mające na celu przywrócenie sprawności pacjenta nazywamy rehabilitacją. Proces ten umożliwia pacjentom rekonwalescencję fizyczną oraz psychiczną, czyli osiągnięcie możliwie jak najlepszego stanu ciała i ducha. Powrót do dawnej formy jest uzależniony od stanu pacjenta – przy znacznej niepełnosprawności proces rehabilitacji będzie dłuższy i intensywniejszy.

Rehabilitacja przez masaż – Bielsko Biała

Najlepsza rekonwalescencja następuje poprzez szereg specjalistycznych zabiegów, spośród których najważniejszym jest masaż (rehabilitacyjny, leczniczy).

Masaż rehabilitacyjny to nieinwazyjny zabieg terapeutyczny, korzystający z powszechnie znanych technik masażu klasycznego, takich jak:

  • ugniatanie,
  • rozcieranie,
  • głaskanie,
  • oklepywanie,
  • roztrząsanie.

W szczególnych przypadkach fizjoterapeuta może wykorzystywać w rehabilitacji również elementy masażu poprzecznego, funkcjonalnego czy mięśniowo-powięziowego.

Zalecenia co do szczegółów masażu powinien wydać lekarz, który zna historię chorób pacjenta. Nie istnieją żadne ograniczenia wiekowe co do skorzystania z usług rehabilitacyjnych. Z naszej opieki korzystają rodzice z niemowlętami, dzieci, młodzież, dorośli oraz starsze osoby. Decydując się na zabiegi czy masaże rehabilitacyjne pamiętaj, aby korzystać z usług zaufanych i sprawdzonych gabinetów rehabilitacyjnych. Nasz ośrodek FIZJOMED gwarantuje Ci, obsługę odpowiednio wykształconych i doświadczonych rehabilitantów.

benjamin-wedemeyer-1rdB14ttWgQ-unsplash.jpg

Osteopatia – czym jest i kto się nią zajmuje?

Osteopatia nie jest jedną z metod fizjoterapii czy technik pracy. Jest to odrębna dziedzina medycyny, a właściwie filozofia postrzegania zdrowia i choroby jako zaburzenia utrzymania w organizmie homeostazy. Pojęcie równowagi nie dotyczy tylko sfery fizjologicznej, ale obejmuje także czynniki emocjonalno-duchowe. Osteopatia opiera się przede wszystkim na holistycznym podejściu do organizmu człowieka. Organizm tworzy całość, jest sumą niezależnych od siebie narządów – choroba jednego organu jest chorobą całego organizmu.

Specjalistą w dziedzinie osteopatii, dziedziny medycyny niekonwencjonalnej jest osteopata. Jego praca polega na prowadzeniu terapii manualnej, czyli realizowanej przy użyciu własnych rąk. Osteopata ma odpowiednie wykształcenie – jest lekarzem medycyny lub fizjoterapeutą, mogącym pochwalić się dodatkowo ukończeniem specjalnych szkoleń.

toralf-thomassen-5S40ixhBK-I-unsplash.jpg

Z JAKIMI DOLEGLIOWOŚCIAMI UDAĆ SIĘ DO OSTEOPATY?

Wszelkie dolegliwości bólowe ustępują po terapii osteopatią. Holistyczne podejście sprawia, że jej zastosowanie jest wyjątkowo wszechstronne:

  • Osteopatia parietalna – dotyczy układu ruchowego, leczy bóle i ograniczenia ruchu związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśni, stawów, kości czy ścięgien
  • Osteopatia wisceralna – dotyczy narządów wewnętrznych, pomaga w schorzeniach związanych z poszczególnymi układami, np. trawiennym, oddechowym, krążenia czy moczowo-płciowym
  • Osteopatia kranialna – dotyczy czaszki, ośrodkowego układu nerwowego i opon mózgowo-rdzeniowych, leczy m.in. napięciowych i migrenowych bólów głowy, zaburzeń hormonalnych, szumów usznych czy zaburzeń emocjonalnych.

Jak wygląda terapia u osteopaty?

Zanim dojdzie do terapii potrzebna jest diagnoza, która bazuje na szczegółowym wywiadzie z pacjentem. Kolejny etapem są oględziny wykonane w ośrodku FIZJOMED przez  specjalistę i przeprowadzone odpowiednie testy ruchomości. Istnieje wiele technik terapii manualnych, których celem jest poprawa jakości życia pacjenta. W zależności od problemu dąży się m.in. do zwiększenia zakresu ruchomości, niwelowania napięcia i pojawiających się przykurczów, poprawy drenażu limfatycznego i żylnego. Stosuje się np. manipulacje, odwijanie powięziowe czy mobilizacje. Osteopata zaleci także kompleksową zmianę stylu życia, obejmującą m.in. dietę, przyzwyczajenia czy działania profilaktyczne – to wyraz holistycznego charakteru terapii.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię