Rotametr – co to jest i do czego służy?

Rotametr jest to jedno z urządzeń pomiarowych, znajdujących zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Rotametry, inaczej przepływomierze stosowane są do mierzenia natężenia przepływu gazu lub cieczy w różnego rodzaju instalacjach np. laboratoryjnych, wodnych, przemysłowych, czy też solarnych. Pozwalają one na wykonywanie pomiarów sposób szybki i ekonomiczny. Rotametry nie są bowiem drogimi urządzeniami, a materiały eksploatacyjne, jak również części zamienne są łatwo dostępne i w przystępnych cenach.

Jak zbudowany jest przepływomierz?

Przepływomierz, czyli rotametr przepływowy ma kształt szklanej, pionowej rury, która rozszerza się ku górze. W rurze tej znajduje się pływak. Płyn do rury wprowadzany jest od jej dołu. Pojawienie się płynu powoduje unoszenie pływaka, który dociera do takiego położenia, w którym dochodzi do równoważenie sia działających na niego sił. Jest to siła ciężkości pływaka, siła wyporu pływaka, a także siła tarcia przepływającego płynu o boczną powierzchnię pływaka. Aby przepływomierz działał poprawnie, pływak musi mieć taki ciężar, który sprawi, że w nieruchomym płynie ten zatonie. Odczyt wartości natężenia na rotametrze wykonanym z tworzyw lub ze szkła wykonywany jest poprzez porównywanie położenia pływaka ze skalą, która umieszczona jest na obudowie przepływomierza. W przypadku rotametrów do wody metalowych, w celu odczytu wykorzystuje się sprzężenie magnetyczne powstałe między pływakiem a wskazówką pomiarową – mówimy wtedy o rotametrach magnetycznych.

Czym kierować się przy wyborze rotametru?

Aby rotametr spełniał swoją funkcję, powinien być dobrany tak, aby gwarantował maksymalnie dokładne określenie roboczych warunków. Najważniejsze parametry wpływające na wyniki pomiaru to parametry temperatury oraz ciśnienia. Ważne są również właściwości mierzonego medium, czyli jego skład chemiczny, gęstość czy też lepkość. Oprócz wymienionych parametrów wybierając rotametr, warto również sprawdzić posiadane atesty czy też certyfikaty, a także dodatkowe wyposażenia urządzenia. Inne dodatkowe parametry, jakie warto wziąć pod uwagę to rodzaje przyłączy, wymiary przepływomierza, a także długość i rozdzielczość skali pomiarowej. Po przeanalizowaniu wskazanych parametrów, z pewnością uda się wybrać odpowiednie urządzenie, które sprawdzi się do określonych zadań.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię