Rower ze wspomaganiem elektrycznym – co musisz wiedzieć przed zakupem?

Decyzja zapadła: chcesz przesiąść się z samochodu na rower. Jeśli zależy Ci na maksymalnym komforcie podróżowania, rozważ opcję zakupu e-bika. To nic innego jak rower ze wspomaganiem elektrycznym, dzięki któremu zajedziesz jeszcze dalej. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni model, aby dopasować go do swoich potrzeb.

Rower ze wspomaganiem elektrycznym nie jest nowością, ale dopiero od kilku lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród Polaków. Coraz więcej osób przesiada się na te specyficzne jednoślady, aby nie tylko zaoszczędzić na paliwie i opłatach parkingowych, ale również uniknąć stania w korkach.

Rower ze wspomaganiem elektrycznym – na co zwrócić uwagę?

Jeśli rower ze wspomaganiem elektrycznym, np. od Less.Bike, ma wpisać się w Twoje potrzeby, musisz poświęcić chwilę na przeanalizowanie dostępnych możliwości. Na co szczególnie zwrócić uwagę, aby zakupiony jednoślad spełnił oczekiwania?

Przeznaczenie

Zastanów się: w jakich sytuacjach będziesz wykorzystywać rower elektryczny? Czy ma służyć wyłącznie dojazdowi do pracy? A może będziesz wykorzystywać go także do odkrywania ciekawych miejsc w Twojej okolicy?

Jeśli jazda będzie ograniczać się wyłącznie po mieście, wybierz model typowo miejski – z obniżaną ramą. Jeżeli masz naturę poszukiwacza przygód, lepiej sprawdzi się model z wysoką ramą zapewniającą większą stabilność podczas poruszania się nawet na wyboistym terenie.

Rodzaj akumulatora

W rowerach elektrycznych wykorzystywanych jest kilka rodzajów baterii, np. niklowo-metalowo-wodorkowe (Ni-MH), niklowo-kadmowe (Ni-Cd), litowo-jonowe (Li-IOn).

Eksperci rekomendują baterie ostatniego typu, ponieważ wyróżniają się:

  • lepszym stosunkiem masy do pojemności – są lżejsze, w efekcie czego nie wpływa to znacząco na masę roweru;
  • dłuższą żywotnością – nawet po kilkuset cyklach ładowania zachowują wysoki poziom startowej pojemności;
  • większą odporność na doładowywanie – nie trzeba doprowadzać do pełnego rozładowania, aby móc ponownie go naładować, można więc w dowolnym momencie je podładować.

Warto więc wybierać spośród modeli, które zostały wyposażone w taki rodzaj akumulatora.

Zasięg baterii

Zasięg baterii ma znaczenie – od niego zależy to, ile kilometrów przejedziesz ze wsparciem silnika. Niektóre rowery ze wspomaganiem elektrycznym mogą pokonać nawet 120 km. Dzięki temu bez obaw wybierzesz się na dłuższą wyprawę rowerową, a jeśli z jednośladu będziesz korzystać wyłącznie do jazdy miejskiej – z takim zasięgiem ograniczysz częstotliwość ładowania akumulatora.

Rodzaj napędu

Umiejscowienie silnika jest kwestią determinującą wybór konkretnego modelu. Na rynku dostępne są rowery elektryczne z:

  • napędem w przednim kole – takie rozwiązanie nie do końca sprawdza się w przypadku jazdy po nieutwardzonych nawierzchniach oraz przy podjazdach;
  • silnikiem centralnym – opcja polecana dla rowerzystów, którzy będą korzystać z jednośladu nie tylko po mieście, ale przy pokonywaniu wzniesień;
  • napędem w tylnym kole – to rozwiązanie będące niejako kompromisem między powyższymi opcjami, jest tańsze niż rower z silnikiem centralnym, ale zapewnia lepszą przyczepność niż rower z napędem z przodu.

Jeśli rozważasz zakup roweru z elektrycznym wspomaganiem, musisz dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Dopiero po ich określeniu możesz zacząć poszukiwania modelu najlepiej wpisujące się w Twoje oczekiwania – zarówno pod kątem komfortu jazdy, jak i ceny.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię