Powiedzieć, że serwer firmowy musi spełniać wygórowane oczekiwania to banał. Lepiej będzie skupić się na konkretach i wspomnieć o tych cechach, które odróżniają serwery dla naprawdę wymagających, od serwerów po prostu dobrych. A nie są to różnice błahe.
Liczy się trwałość
Serwery klasy enterprise są zawsze poważną inwestycją. Kupując taką maszynę, każdy spodziewa się długiego i bezawaryjnego jej działania. Producenci mają różne sposoby na przedłużenie żywotności i dotyczą one zarówno samej konstrukcji, która musi być solidna i odporna na uszkodzenia, jak i optymalizacji algorytmów zarządzających serwerem. Zwykle oprogramowanie zarządzające pracą maszyny jest wzbogacane o funkcje pozwalające oszczędniej używać dysków, co szczególnie w przypadku pamięci SSD ma spore znaczenie. W ten sposób oprogramowanie dla serwerów przygotowuje QNAP. Niektóre z ich propozycji można podejrzeć na stronie https://www.senetic.pl/qnap/serwery_qnap_nas_rack/enterprise/.
Efektywna i szybka praca
Nawet serwery, które pracują głównie jako magazyny dla kopii zapasowych, powinny pracować możliwie szybko, ponieważ to ogranicza ryzyko powstania niespójności między źródłem a zapisanymi danymi. Z drugiej strony, szybsza praca czasem może prowadzić do wygenerowania innych błędów, dlatego w serwerach enterprise duży nacisk kładziony jest między innymi na kompresję danych i duży bufor. To pozwala bardzo wydajnie zapisywać dane, minimalizując przy okazji ilość niezbędnej pamięci do ich przechowania, a jednocześnie taka konstrukcja algorytmu wprowadza dodatkową możliwość kontroli spójności danych, co jest bardzo ważne szczególnie na maszynach, które często te dane wymieniają.
Zapas mocy
W domu, a nawet w małej firmie, wybrać można maszyny, które mają moc obliczeniową dobraną dość precyzyjnie do bieżących potrzeb – nie ma raczej wielkiego ryzyka, że w krótkim czasie okaże się ona niewystarczająca. W serwerach enterprise trzeba już jednak zwykle postawić na nieco większy zapas mocy obliczeniowej. Szybka pamięć operacyjna, duża jej ilość, procesor zapewniający błyskawiczne przetwarzanie danych czy dodatkowe funkcje konfiguracyjne mogą nie być potrzebne w danym momencie, jednak im większa firma, tym częściej jej sprzęt wymaga skalowania. Ponieważ serwery tanie nie są, ekonomicznie uzasadnione jest kupienie takiego, który już na starcie oferuje większe możliwości, ponieważ nie trzeba będzie w takim układzie wymieniać go za rok lub kilka miesięcy, kiedy firma urośnie.
Znana marka
O ile kierowanie się samą marką nie jest szczególnie dobrym pomysłem, bo trzeba patrzeć na konkretne parametry, to jednak w segmencie enterprise marka ma znaczenie. Powodów jest kilka, ale do najważniejszych należy lepsza obsługa, pełne wsparcie gwarancyjne czy dostępność zestawów do dalszej rozbudowy. O ile serwery rack zwykle rozbudowywane nie są, to można je łączyć w większe systemy, co w przypadku maszyn niektórych tańszych producentów bywa dość skomplikowane i zwykle nie obywa się bez pewnych awarii w trakcie. Dobra marka to po prostu bardziej dopracowany sprzęt, dlatego przedsiębiorcy decydują się na zakup serwerów raczej od liderów rynku.