W rolnictwie podobnie jak w przemyśle dążymy dzisiaj do maksymalnej wydajności, optymalizacji kosztów, redukcji zużycia maszyn itd. Jednocześnie szukamy najwyższych standardów jakościowych tworzonych produktów. W czasie zbiorów osiągnąć oba cele może pomóc siatka polipropylenowa.
Siatka Covernet — polipropylenowy materiał do owijania beli
Belowanie jest coraz powszechniejszym sposobem przygotowania zbiorów do przechowania i późniejszego wykorzystania. Stosować można je do każdego zbioru, natomiast najczęściej po belowanie sięgamy w przypadku zabezpieczania słomy, siana oraz przygotowania kiszonek różnego rodzaju. W każdym z tych przypadków stawiamy na maksymalnie dobrą ochronę plonów, a także wydajną pracę na samym polu. Nic więc dziwnego, że siatka covernet zyskuje sobie wielu zwolenników. Jest to rozwiązanie nie tylko znacznie lepsze niż tradycyjny sznurek rolniczy, lecz także wiele innych folii i siatek rolniczych dostępnych na rynku.
Widoczny czerwony pasek ostrzegawczy, krótsze przestoje
W rolnictwie nie mniej niż w przemyśle liczy się czas. Do każdego zbioru chcemy podejść jak najbardziej efektywnie, poradzić sobie z nim w każdych warunkach. Łatwe użytkowanie to siatki jest więc w tym przypadku bardzo istotne. Proponowana siatka polipropylenowa znacząco zwiększa wydajność belowania, redukując czas przestoju prasy belującej (3000 m to do 50% więcej bel z rolki). Ponadto dobrze widoczny czerwony pasek ostrzega o zbliżającym się końcu siatki, co znacząco zmniejsza ryzyko owinięcia beli zbyt małą ilością siatki. Każda rolka zawiera gwarantowaną minimalną długość siatki, nie musisz się więc martwić, że nagle zabraknie ci potrzebnego pół metra. Czas przestoju prasy w ten sposób radykalnie się skraca, co sprawia, że zbioru dokonujesz znacznie szybciej. Ma to co najmniej dwie bardzo pozytywne konsekwencje. Z jednej strony możliwie szybko dokonujesz zbiorów, nie musisz martwić się zmianą pogody, jesteś w stanie całą operację przeprowadzić szybko i sprawnie. Z drugiej strony przyspieszając cały proces, skracasz czas użytkowania maszyny, wykorzystujesz mniej paliwa, wydłużasz żywotność urządzenia. Możesz także zredukować czas, jaki twoi pracownicy poświęcić muszą na zrealizowanie tego zadania. Pod każdym względem stosowanie tego rozwiązania wydaje się opłacalne.
Dobre pokrycie beli — wyższa jakość słomy, siana, kiszonki
Oprócz niezawodności samego owijania liczy się także jakość wykonanej beli. Także i pod tym względem siatka polipropylenowa okazuje się powoli absolutnie bezkonkurencyjna. Doskonałe pokrycie beli to wyższa jakość kiszonki, słomy czy siana. Twoje produkty są lepiej zabezpieczone. W krótszym czasie otrzymujesz zaś produkt, który jest lepiej przygotowany, a także doskonale zabezpieczony. Wysoka trwałość siatki polipropylenowej sprawia, że produkty są idealnie zabezpieczone w każdych warunkach. Tutaj jakość nie spada kosztem niezawodności. Wyższa efektywność oznacza lepsze przygotowanie produktu w krótszym czasie. W okresie bardzo dynamicznej pracy w polu, jakim są żniwa, tego typu efekt jest odczuwalną zmianą.
Łatwe użytkowanie
Nie bez znaczenia jest także obecny w rolce wskaźnik lewa prawa, uchwyty do przenoszenia, które dostrzegalnie ułatwiają pracę z siatką. Warto przypomnieć, że aby można było liczyć na najlepszej jakości kiszonkę, powietrze nie może znajdować się w beli podczas owijania. Dobrze dopasowana siatka, która ułatwia pracę urządzenia, pozwala skuteczne osiągnąć taki efekt. Ważne jest również, że siatka pokrywa całą szerokość beli, nie zostawia nieowiniętych powierzchni, a dzięki temu nie generuje niebezpieczeństwa, że będzie się w nich gromadzić powietrze. Taka sama zasada dotyczy nie tylko kiszonek, lecz również słomy czy siana. Jeśli materiał ten nie zostanie dokładnie zabezpieczony, zbiory będą narażone na działanie niesprzyjających im warunków pogodowych.
Bezpieczny transport i przechowywanie
Odpowiednie pokrycie beli to nie tylko kwestia sprawnego zabezpieczenia zbiorów. Brak dokładnego zabezpieczenia to także niekorzystne ryzyko podczas przewożenia bel. Im bardziej niedokładnie bele są pokryte, tym większe istnieje ryzyko, że podczas ich przenoszenia, przewożenia czy innych szeroko rozumianych form transportu część zbiorów zostanie utracona. Takie błędy to więc koszty, które ponosi gospodarstwo, a których można przecież uniknąć. Warto mieć to w pamięci przygotowując się do zbioru. Siatka powinna być bowiem odpowiednio przygotowana do pracy z maszyną, dopasowana do niej (o czym absolutnie nie można zapominać), a także trwała i niezawodna. Od tego, jak dokładnie owinie ona belę, zależy jakość zbiorów, jak i łatwość odpowiedniego ich przechowywania oraz — jeśli zajdzie taka konieczność — transportowania.
Warto więc zwracać uwagę na jakość wybieranej przez nas siatki. Trzeba jednak pamiętać, że musi być ona odpowiednio dopasowana do maszyny, z którą ma pracować. Nie ma siatek uniwersalnych, dlatego przed zakupem warto upewnić się, czy ten konkretny model pasuje do posiadanego lub wypożyczanego przez ciebie urządzenia.