Składasz PIT-37? Cztery rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Jak co roku, miliony Polaków są zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowej. Najpopularniejszym rodzajem deklaracji jest oczywiście PIT-37. Na przestrzeni ostatnich lat urząd skarbowy wprowadził kilka zmian, które znacznie ułatwiają proces składania deklaracji i rozliczania się z urzędem skarbowym. Oto cztery informacje, które warto wiedzieć o deklaracji podatkowej PIT-37.

Dla kogo jest PIT-37?

Deklaracja podatkowa PIT-37 jest dokumentem przeznaczonym dla osób, które w minionym roku kalendarzowym osiągnęły dochód z tytułu pośrednictwa płatnika (firmy, w której pracują) znajdującej się na terenie kraju. Obowiązek złożenia PIT-37 dotyczy osób, które otrzymują wynagrodzenie z tytułu stosunku pracy (zarówno umowa o pracę, jak i inne umowy cywilnoprawne), pracy nakładczej, świadczeń przedemerytalnych, stypendiów, przychodów z tytułu praw autorskich, ale też osób otrzymujących zasiłki socjalne oraz osób pracujących w ramach stosunku służbowego. Gama przypadków, w których niezbędne jest złożenie deklaracji PIT-37 jest bardzo szeroka, dlatego jest to najpopularniejszy typ deklaracji składanej w Polsce. Z tego powodu, by ułatwić milionom Polaków coroczne składanie deklaracji, wprowadzono innowację w postaci PIT-37 online. 

PIT-37 online 

Składanie PIT-37 jest obecnie dziecinnie proste, czego zasługą jest wprowadzenie usługi Twój e-PIT. Ten rządowy serwis umożliwia nam rozliczenie się na podstawie deklaracji już przygotowanej przez Urząd Skarbowy. Każdy pracodawca jest zobowiązany do przesłania deklaracji do Urzędu, w którym to informacje zostają zgromadzone, zagregowane i odpowiednio wprowadzone. Naszym zadaniem jest jedynie sprawdzenie, czy wszystkie dane są zgodne ze stanem faktycznym. Usługa e-PIT eliminuje ryzyko związane z opóźnieniem złożenia zeznania rocznego. Co więcej, usługa online znacznie ułatwia proces wspólnego rozliczania się z małżonkiem i znacznie skraca proces zwrotu podatku na konto podatnika. 

PIT-37 – minimum formalności 

Największym plusem wprowadzenia nowej usługi Twój e-PIT, która dotyczy składania deklaracji PIT-37 jest zdecydowanie minimum ingerencji, jakie musi wykonać podatnik w celu złożenia zeznania. Zgodnie z przepisami, podatnik nie ma nawet obowiązku wejścia do usługi Twój e-PIT. Oznacza to, że jeśli nie sprawdzimy wypełnionej przez Urząd Skarbowy deklaracji, zostanie ona zatwierdzona w odpowiednim terminie i nie będziemy w żaden sposób zobowiązani do podejmowania jakichkolwiek kroków. 

Ulgi podatkowe przy składaniu PIT-37 

Warto również pamiętać o tym, że składając deklarację mamy możliwość otrzymania licznych ulg podatkowych, związanych z różnymi obszarami naszego życia. Najpopularniejszą wykorzystywaną ulgą jest oczywiście ulga prorodzinna, która umożliwia otrzymanie nawet tysiąca złotych zwrotu za jedno dziecko. Jeśli wykonywaliśmy modernizacje i zainstalowaliśmy instalacje fotowoltaiczną, istnieje możliwość uzyskania zwrotu w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Innymi popularnymi ulgami są ulga na internet, ulga rehabilitacyjna oraz ulga z tytułu darowizny krwiodawców. 

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię