Pandemia koronawirusa skłoniła wielu pracodawców do udzielenia swoim pracownikom pozwolenia na wykonywanie zadań w trybie home office. Jednak czas największego kryzysu powoli mija, a co za tym idzie, można spodziewać się powrotu pracowników do biur. Na co w takim razie warto zwrócić uwagę, przygotowując się na tę chwilę?
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Bez wątpienia bezpieczeństwo pracowników musi stać na pierwszym miejscu. W związku z tym każde biuro powinno spełniać najwyższe wymagania pod względem higieny i możliwości zachowania odpowiednich odstępów między pracownikami. Nowoczesne przestrzenie biurowe w dobie koronawirusa powoli stają się coraz bardziej indywidualnymi miejscami pracy: ergonomicznymi, dopasowanymi do własnych potrzeb przestrzeniami, w których przebywa się pojedynczo.
Kwestia bezpieczeństwa pociąga za sobą konieczność dostosowania przestrzeni, a niejednokrotnie także wynajęcia drugiego biura lub zamiany mniejszego na większe, aby mogły zostać spełnione wszystkie wymagania. Taki scenariusz powrotu to dla wielu osób szansa na poprawę warunków pracy swoim pracownikom, zwłaszcza, jeśli skorzystają z atrakcyjnych propozycji Directoffice, specjalizującego się w wynajmie przestrzeni biurowych w dobrych lokalizacjach.
Dotychczasowy dynamiczny rozwój polskiego rynku biurowego
Pandemia koronawirusa zachwiała co prawda wszystkimi gospodarkami i branżami, ale nie można zapominać, że dotąd Polska była jednym z najlepiej rozwijających się rynków biurowych w regionie środkowo-wschodniej Europy. W największych Polskich miastach mogliśmy zaobserwować intensywny rozwój rynku biurowego. Popatrzmy na statystyki.
W drugim co do wielkości ośrodku gospodarczym naszego kraju, czyli w Krakowie, całkowita podaż wynosiła blisko 1,5 mln m2 powierzchni, a popyt blisko 270 tys. m2. W efekcie miasto to mogło pochwalić się także kilkoma dużymi inwestycjami, należącymi do takich firm jak UBS oraz Motorola Solutions Systems.
Pozostając w południowej części Polski, nie można nie wspomnieć o Katowicach. W 2019 roku uplasowały się one na szóstym miejscu pod względem wielkości rynku biurowego w naszym kraju. Całkowita podaż wyniosła w nich bowiem ponad 500 tys. m2 powierzchni, a popyt 85 tys. m2. W Katowicach na uwagę zasługuje sobie między innymi transakcja zawarta przez Fujitsu Global Delivery Center Poland, która objęła powierzchnię ponad 6 tys. m2.
Z kolei w północnej części kraju największym zaufaniem inwestorów cieszy się Trójmiasto, w którym popyt (101 tys. m2) i podaż (ponad 839 tys. m2) stale utrzymują tendencję wzrostową. Ten region może poszczycić się także najniższym wskaźnikiem pustostanów w całym kraju, wynoszącym zaledwie 4,9% w 2019 roku.
Czy możliwe, że wszyscy wrócimy do biur?
Bez wątpienia powrót do biur jest możliwy i jest jednym z przewidywanych scenariuszy. Praca w wygodnym, nowoczesnym biurze jest nie tylko wygodniejsza i bardziej wydajna, niż w domu, ale również bardzo bezpieczna. Dlatego wydaje się, że po odpowiednim przygotowaniu przestrzeni oraz spadku ilości zachorowań, rynek biurowy w Polsce ponownie rozkwitnie, a pracownicy wrócą do swoich firm.