Sprzedaż wysyłkowa a kasa fiskalna – co warto wiedzieć?

Paragon – ten niewielki dokument kojarzy nam się z niemal każdą stacjonarnie dokonaną transakcją. Od zawsze jednak jego wystawienie było problematyczne w przypadku sprzedaży internetowej. Sprawdzamy dzisiaj, czy kasa fiskalna potrzebna jest przy sprzedaży wysyłkowej i kogo obowiązuje?

Kasy fiskalne to przeżytek

Szczególnie w czasie pandemii sprzedaż internetowa stała się bardzo popularna. To nie tylko wygoda, lecz także pewność co do przemyślanych zakupów, a jeśli dodamy do tego także szybkość dostawy i zabieganie każdego z nas – ten wynik przestaje dziwić. To, co jest ułatwieniem dla kupujących, może być sporym utrudnieniem dla przedsiębiorców, jednak Ministerstwo Finansów wyciągnęło ku nim pomocną dłoń.

Od 2019 roku obowiązuje rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrowanych. Jednym z tych przykładów jest właśnie sprzedaż internetowa. Jeżeli dostawca towaru otrzyma całość zapłaty za wykonaną czynność i wpłata ta zostanie udokumentowana w banku, na poczcie lub w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, wówczas przedsiębiorca jest zwolniony z obowiązku wystawienia paragonu. Warto jednak pamiętać, że takie potwierdzenie transakcji musi jasno wskazywać na jej cel, a więc musi zawierać informację, co zostało sprzedane i od kogo zostało kupione.

Jak to się ma do sprzedaży wysyłkowej?

Co do zasady, sprzedaż wysyłkowa zwolniona jest z obowiązku wystawiania paragonów, a przedsiębiorca nie musi posiadać kasy fiskalnej. Jeżeli zatem przedsiębiorca dokonuje sprzedaży w systemie wysyłkowym (przy udziale firmy kurierskiej lub poczty), a jego zapłata będzie w całość bezgotówkowa, to taki przedsiębiorca podlega zwolnieniu z posiadania kasy fiskalnej. Niektóre transakcje gotówkowe również mogą podlegać zwolnieniu, np. w sytuacji, gdy gotówka jest przekazana za pośrednictwem poczty czy banku, na konto przedsiębiorcy.

Warto jednak pamiętać, że sprzedaż wysyłkowa ma także inne ograniczenia, np. limity sprzedaży w UE. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://taxology.co/pl/limity-sprzedazy-wysylkowej-w-ue-w-2021/.

Co ze sklepami stacjonarnymi?

Sklepy stacjonarne również mogą liczyć na pewne udogodnienia. Rozporządzenie Ministra Finansów reguluje limity sprzedażowe (limity obrotów w firmie), powyżej których konieczne jest posiadanie kasy fiskalnej. Na chwilę obecną, jeżeli roczne obroty z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników, przekroczą 20 000 zł, to przedsiębiorca jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej i wystawiania paragonów. Ten limit nie zmienił się już od kilku lat i prawdopodobnie jeszcze przez dłuższy czas pozostanie w formie niezmienionej. Wydaje się zatem, że sprzedaż wysyłkowa w wielu przypadkach nie będzie wymagała rozliczenia się w postaci paragonu fiskalnego, a to dobra informacja dla firm. Więcej na temat sprzedaży wysyłkowej nie tylko w Polsce przeczytasz na taxology.co/pl.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię