Sucha karma dla kota – dla których ras kotów jest dobra?

Sucha karma dla kota podobnie jak i mokra stanowi podstawę żywienia kotów. Nierzadko wybór odpowiedniej karmy nie jest wcale prosty i nie chodzi już tylko o preferencje smakowe samego zainteresowanego, ale o dobór karmy zawierającej odpowiednie składniki odżywcze w określonych proporcjach. Kot kotu nierówny, a jeśli mowa o rasowych mruczkach może pojawić się problem doboru właściwej karmy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Przeanalizujmy zapotrzebowanie na składniki odżywcze kota względem konkretnych ras.

Suche karmy dla rasowych kotów

Karma dla kota powinna dostarczać mu niezbędne składniki odżywcze, które są potrzebne do tego, aby kot był zdrowy, miał energię i był aktywny. Ludzie kochają koty rasowe i tak zwane dachowce, niezależnie od tego, jakiego kotka wybieramy, powinniśmy zwrócić uwagę na skład karmy, którą mu podamy.

Duże rasy kotów

Koty dużych ras, które są znakomitymi kompanami, wymagają nieco innego traktowania, jeśli chodzi o nawyki żywieniowe. By zapewnić kotom większych ras to co najlepsze, powinniśmy wybierać karmy dla kotów, które w swoim składzie zawierają składniki niezbędne do poprawy układu kostno-stawowego. Duże koty są pod tym względem bardziej wymagające, a ich stawy znacznie bardziej obciążone. Sucha karma dla kota rasy maine coony lub norweskiego kota leśnego powinny być odpowiednio zbilansowane właśnie pod kątem dbałości o układ kostny i stawowy. Zaznaczmy, że koty rasy ragdoll lub brytyjskie włosy krótkowłose także wymagają odpowiedniej dbałości o stawy. Najlepsza karma sucha dla kota dużej rasy powinna więc wpływać na poprawę stawów i mięśni pupila.

Energiczne mruczki

Specjalnie potraktowane pod względem żywienia powinny być również energiczne koty, które na co dzień aktywnie spędzają swój czas. Rasy zaliczane do takich energicznych czworonogów to koty bengalskie i sfinksy. W ich diecie nie powinno zabraknąć odpowiednio zbilansowanego posiłku, który będzie zawierał zwiększoną ilość białka. Karmy dla kotów tych ras powinny być też nieco bardziej kaloryczne, w końcu taki kot szybko zużyje zapas energii z pożywienia poprzez swoje harce. Takie karmy można kupić na stronie: https://www.husse.pl/kot/suche-karmy-dla-kotow-exclusive/

Koty z tendencją do nadwagi

Koty, które kochają jeść i mają przez to nie lada kłopoty, także wymagają odpowiedniego traktowania. Mruczki z tendencją do nadwagi powinny być odpowiednio żywione. By zapobiec nadwadze, najlepiej wybierać karmę odpowiednio zbilansowaną. Powinny być one bogate w składniki odżywcze, ale niezbyt kaloryczne. Tutaj w szczególności polecane są karmy mokre, które wyróżniają się zdecydowanie niższą kalorycznością w przeciwieństwie do suchych odpowiedników. Rasy, które wyróżniają się tendencją do gromadzenia się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej to persy, ale także wcześniej już wspomniane ragdolle i brytyjczyki. Takie koty są prawdziwymi łasuchami, ale są sposoby, by poskromić ich nadmierny apetyt.

Kocia karma dopasowana do różnych etapów życia

Na półkach sklepowych znajdziemy również karmy dla kotów, które dopasowane są nie tyle do określonych ras kotów, a dopasowanych do różnych etapów, w których znajduje się kot. Karma sucha dla kota może być dopasowana dla kociąt, ale również i kotów dorosłych. Znajdziemy także specjalną karmę dla kota przystosowaną do żywienia kocich seniorów, która zawiera odpowiednio zbilansowane składniki odżywcze odpowiadające potrzebom kotów w podeszłym wieku.

Młode koty i kocięta powinny być żywione suchą karmą odpowiadającą ich potrzebom. Taka karma ma znacznie mniejsze granulki, co ułatwia jej spożywanie przez małego mruczka.

Koty z problemami chorobowymi

Na szczególną uwagę pod względem żywienia zasługują koty, które zmagają się z określonymi chorobami. Koty mające problemy z krążeniem powinny otrzymywać suchą karmę, które zawierają taurynę.

Wysterylizowane koty także powinny otrzymywać odpowiednią karmę. Jeśli są to koty, które lubią się przejadać, a efektem tego jest rosnąca waga, tym bardziej trzeba zadbać o racjonalne żywienie pupila, wybierając karmy dla kotów wysterylizowanych.

Co powinna zawierać karma dla kota?

Odpowiednia karma sucha  dla kota powinna zawierać przede wszystkim mięso. Koty są mięsożerne, a białko zwierzęce stanowić powinno główny składnik ich codziennej diety. Odpowiednia karma dla kota, niezależnie od tego, czy pupil jest rasowy, czy też nie, nie powinna zawierać zbóż, które nie są strawne dla kotów. Najlepsza karma dla kota to taka, która zawiera doskonale zbilansowane składniki odżywcze, z przeważającym udziałem mięsa i tłuszczu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na sposób podawania i odpowiednią ilość. Dość łatwo jest przedobrzyć z podawaniem nadmiernej ilości karmy, co może powodować nadwagę u pupila. Najlepiej jest podawać kotu naprzemiennie mokrą i suchą karmę, by zoptymalizować jego żywienie. Odrębną kwestią będzie wybór smaków, a jest ich coraz więcej, dlatego mamy ogromny wybór. Wiadomo, że koty mają nieprzeciętne podniebienie, ale ogromny wybór karm stwarza wiele możliwości dopasowania smacznej potrawy dla naszego mruczącego przyjaciela.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię