Światło do nurkowania, czyli podwodna latarka LED

Chociaż brakuje już suchego miejsca na ziemi, na którym człowiek nie postawiłby stopy, to oceany wciąż są dla nas tajemnicą. Do tej pory zbadano mniej niż 5% morskich głębin. Może to właśnie dlatego rzesza miłośników nurkowania zwiększa się z roku na rok.

Dzisiaj każdy może pozwolić sobie na przeżycie niepowtarzalnej przygody w wodnej toni. Zanurzenie się w wodzie wymaga jednak drobiazgowego przygotowania. Oprócz odpowiedniego stroju warto, żeby nurek wyposażony był w niezawodną latarkę. Jaką latarkę do nurkowania wybrać?

Czym powinna charakteryzować się latarka do nurkowania? 

Cechą, na którą powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę, jest współczynnik IP, określa on klasę szczelności urządzenia. Współczynnik ten odnosi się do urządzeń elektrycznych, które mogą być narażone na kontakt z płynami. Ze współczynnikiem IP możemy spotkać się podczas poszukiwań nowego smartfona, głośnika, aparatu i oczywiście oświetlenia. 

Czym jest współczynnik IP?

IP to akronim od angielskiego International Protection Rating (Międzynarodowy Stopień Ochrony). System składa się z liter IP oraz dwóch cyfr. Pierwsza z cyfr określa, czy obudowa urządzenia zapewnia ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych, które znajdują się w środku. Druga cyfra określa, jaką ochronę posiada urządzenie przed skutkiem wnikania wody do środka obudowy. Przy wyborze latarki narażonej na kontakt z wodą, powinniśmy zwrócić uwagę właśnie na tę drugą cyfrę. Latarki o klasie szczelności IPX8 są najlepszym wyborem dla nurków, mogą one być stale zanurzone pod wodą na głębokości większej niż 1 metr. 

Co jeszcze powinno wyróżniać latarkę do nurkowania?

Czas pracy latarki może wpłynąć na bezpieczeństwo podczas podwodnego spaceru. Ta aktywność może trwać nawet do dwóch godzin, dlatego rozładowanie się urządzenia może mieć fatalne skutki. 

Światło pod wodą jest ograniczone, zwłaszcza kiedy płynie się w głębsze rejony zbiornika wodnego. Latarka o wysokiej mocy może stać się niezbędna, żeby podziwiać piękno dna morskiego. Podobnie jest z zasięgiem świecenia, który pozwoli określić, co znajduje się przed nurkiem, reakcja pod wodą jest wolniejsza, dlatego wczesne dostrzeżenie zagrożenia może być decydujące. 

Niewielkie rozmiary latarki też będą atutem, nurek na swoim stroju ma ograniczone miejsce na dodatkowe akcesoria. Latarka powinna też dobrze leżeć w dłoni i rękawicy. Samo włączanie latarki powinno odbywać się za pomocą specjalnie dostosowanego przełącznika. Przy latarce powinien oczywiście znaleźć się odpowiedni klips lub sznurek, który da możliwość przyczepienia jej do stroju, dzięki temu latarka będzie zawsze pod ręką.  

Latarki do nurkowania marki Ledlenser

Znany producent latarek – Ledlenser – przygotował linię produktów, które wykonane zostały z myślą o nurkowaniu. Specjalnie przygotowane produkty dają pewność, że miłośnicy nurkowania z akwalungiem będą usatysfakcjonowani. Klasyczne latarki nie nadają się do oświetlenia przestrzeni podwodnych, dlatego Ledlenser postarał się, żeby również nurkowie mieli dedykowany specjalnie dla siebie sprzęt.

Ledlenser D14.2 Daylight Box

Jest to latarka o bardzo eleganckim designie i jaskrawym kolorze. Producent gwarantuje działanie nawet na głębokości do 60 metrów pod powierzchnią (IPX8). Latarkę wykonano z materiału odpornego na korozję, sama konstrukcja jest odporna na wstrząsy i złamania. Na wyróżnienie zasługuje zastosowanie specjalnego włącznika, który pozwala na bezproblemowe włączenie latarki przez nurka, który używa rękawic. 

Latarka Ledlenser D14.2 Daylight BOX

Latarka Ledlenser D14.2 Daylight BOX

Ledlenser D14.2 Daylight Box może pochwalić się strumieniem świetlnym o mocy 300 lumenów, co pozwoli na swobodne oświetlanie przestrzeni na odległość 200 metrów. Latarka może działać nieprzerwanie nawet przez 15 godzin. Wysoka jakość zastosowanych diod sprawia, że kolory pod wodą są bardzo dobrze odwzorowane, dzięki czemu wrażenia podczas nurkowania będą jeszcze lepsze.

Latarka Ledlenser D14.2 Daylight BOX

Latarka Ledlenser D14.2 Daylight BOX

Latarki do nurkowania to sprzęt dla wymagających użytkowników. Ich konstrukcja wykorzystuje najbardziej wytrzymałe materiały, które zapewniają niezawodność w warunkach podwodnych. Jest to sprzęt dla stawiających pierwsze kroki w nurkowaniu, ale również dla profesjonalistów, którzy na pewno docenią jakość wykonania i funkcjonalność urządzenia. Odkrywanie dna morskiego może być niesamowicie emocjonującą przygodą, która pozostanie niezapomnianym wspomnieniem.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię