Szczotkowanie włosów – co powinnaś wiedzieć o tej metodzie pielęgnacyjnej?

Piękne, lśniące i mocne włosy spływające gęstymi falami niemalże do pasa – takie obrazki doskonale znamy ze starych filmów i zdjęć, jednak niestety coraz mniej z życia codziennego, kiedy to w lustrze witają nas smutne, pozbawione życia, cienkie kosmyki. Jaki był sekret bujnych czupryn naszych babek i prababek? Przede wszystkim wiedziały one, że żaden kosmetyk nie jest w stanie wiele zdziałać bez odpowiedniego wyszczotkowania włosów.

Jak w przeszłości wyglądało szczotkowanie włosów?

Pierwsze szampony do włosów pojawiły się dopiero w latach 30-tych XX wieku i nie od razu  zyskały dużą popularność, dlatego nawet wówczas najczęstszymi środkami do mycia głowy pozostawały łagodne mydła. Oprócz tego kobiety chwytały się różnych domowych sposobów, takich jak żółtka jajek, oleje czy płukanki z octu. Codziennym zabiegiem było natomiast dokładne szczotkowanie włosów dwa razy dziennie, przy wykonaniu minimum pięćdziesięciu pociągnięć szczotki od nasady aż po same końce. Taki rytuał, choć jeszcze do niedawna był rutyną pielęgnacyjną towarzyszącą dziewczynkom od najmłodszych lat, obecnie bywa całkowicie pomijany. Niesłusznie, ponieważ o ile przedstawicielki poprzednich pokoleń musiały zadowolić się nie najlepszej jakości przyrządami, o tyle my mamy do wyboru nowoczesne akcesoria, które mogą przynieść naszym włosom wiele korzyści. 

Co nam daje szczotkowanie włosów?

Nieszczotkowana skóra głowy jest spięta i blokuje dostęp tlenu oraz składników odżywczych do mieszków włosowych, przez co kosmyki mogą zacząć bardziej wypadać. Dlatego właśnie ich dokładne przeczesanie znacząco poprawia krążenie krwi, wzmacnia cebulki i działa niczym najlepszy masaż – relaksuje, rozluźnia, łagodzi napięcie nerwowe i rozgrzewa skórę, a to przyczynia się do poprawy kondycji włosów i przyspieszenia ich wzrostu. Szczotkowanie ma jeszcze jedną istotną zaletę – pozwala zmniejszyć częstotliwość mycia głowy (dzięki czemu kosmyki nie ulegają tak szybko osłabieniu), a także usunąć z powierzchni pasm liczne zanieczyszczenia (takie jak kurz, brud czy pozostałości produktów do stylizacji). Ponadto dobrze dobrana szczotka do włosów, na przykład marki Olivia Garden o dodatkowych właściwościach rozczesujących i masujących, znakomicie rozprowadza sebum na całej długości pasm, dzięki czemu dodaje im połysku, domyka ich łuski i wygładza. Co ważne, akcesorium nie szarpie włosów i umożliwia ich rozczesanie bez uszkadzania struktury.

Prawidłowe szczotkowanie włosów krok po kroku

1. Pochyl głowę w dół i rozczesz wszystkie kosmyki. Aby ich nie ciągnąć, zacznij od końcówek, a potem stopniowo kieruj się coraz wyżej w stronę skóry głowy, do nasady włosów.

2. Pozostań z głową pochyloną w dół i zacznij szczotkować od linii włosów przy szyi, uszach i czole. Przesuwaj szczotkę po skalpie, po czym przeczesz włosy aż po końce. Wykonuj tę czynność przez około minutę. Pamiętaj, by delikatnie traktować skórę głowy. W przeciwnym razie podrażnisz gruczoły łojowe i włosy zaczną się szybciej przetłuszczać.

3. Podnieś głowę i pozwól włosom swobodnie opaść na ramiona, a następnie kontynuuj szczotkowanie jeszcze przez kilka minut, masując skórę głowy i czesząc włosy aż po końce. Długość całego zabiegu zależy tylko od Ciebie, ale pamiętaj, by powtarzać czynność regularnie, najlepiej częściej niż raz w tygodniu.

Szczotkowanie to świetny i sprawdzony sposób na utrzymanie włosów w doskonałej kondycji. Aby upewnić się, że codzienny rytuał przyniesie efekty, na których Ci zależy, koniecznie wykonuj go z pomocą najlepszej jakości akcesoriów marki Olivia Garden. A potem już tylko ciesz się zachwycającymi rezultatami: https://makeup.pl/brand/139647/

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię