Tablet graficzny – co to i do czego służy?

Tablet graficzny to bardzo przydatne narzędzie do pracy, głównie dla osób pracujących przy różnych programach graficznych. Nie jest to wyłącznie sprzęt do rysowania czy malowania, ale również do obróbki zdjęć oraz nawet do cyfrowego rzeźbienia. Każdy tablet posiada w zestawie piórko (wyglądające jak długopis), dzięki któremu możecie tworzyć prace graficzne z większą precyzyjnością niż za pomocą myszki komputerowej. Część urządzeń posiada również czułość nacisku, dzięki czemu przy odpowiedniej mocy dociśnięcia piórka, otrzymujemy widoczną różnicę i efekt na naszej pracy. Tablety graficzne można podzielić na dwa różne typy. Pierwszy z nich – klasyczny – to taki, który przerzuca nasze ruchy piórkiem z powierzchni roboczej na ekran komputera, ale na samym tablecie nie zostają żadne ślady naszego użytkowania. Drugą wersją jest model multimedialny, wyposażony w ekran, dzięki któremu wszelkie postępy naszej pracy widoczne są od razu z poziomu urządzenia.

Jak działa tablet graficzny?

Tablet graficzny to urządzenie wejściowo-wyjściowe. Konieczne jest podłączenie go przewodowo bądź bezprzewodowo (w zależności od modelu) do komputera. Jak działa po podpięciu do laptopa? Można korzystać z niego jako zamiennika myszki, jak również od razu po uruchomieniu programu graficznego tworzyć własne projekty. Zalecane jest mimo wszystko zainstalowanie sterowników do urządzenia oraz aplikacji wspierającej dany model tabletu. Dzięki temu przy większym doświadczeniu w obsłudze możemy modyfikować np. powierzchnię roboczą. Część użytkowników tabletów graficznych wykorzystuje je nie tylko w celach pracy, ale również jako hobby, tworząc własne rysunki bądź oddając się rozrywce – grom komputerowym, gdzie konieczna jest precyzja. W końcu jak wspominaliśmy wcześniej, tablet można wykorzystać w dowolny sposób od razu po podłączenia go do komputera. 

Jak wybrać odpowiedni tablet graficzny?

Aby wybrać odpowiedni tablet do rysowania trzeba zapoznać się z najważniejszymi parametrami jakie je opisują. Możecie nie mieć pewności, na co zwracać uwagę. Z pewnością pierwszym aspektem jest cena. Nie powinno być potrzeby wydawania ogromu pieniędzy, kiedy jeszcze nie macie pewności, czy faktycznie będzie Wam się przy tym dobrze pracowało. Warto więc zastanowić się pierw nad tym, ile jesteście w stanie przeznaczyć budżetu na naukę czegoś nowego. 

Warto też zastanowić się, do czego tablet będzie nam potrzebny i jakie mamy swoje wizje twórcze. Dodatkowo ważnym atutem jest to, na jakich formatach pracuje nam się najlepiej. Dzięki tym informacjom łatwiej będzie nam dobrać odpowiednią przestrzeń roboczą, gdyż tablety posiadają różne rozmiary i możemy czuć się niekomfortowo przy zbyt małej bądź zbyt dużej wielkości ekranu. Musimy również zwrócić uwagę na czułość piórka z tego względu, że jeśli chcemy tworzyć projekty, które wymagają jak najwięcej detali, to potrzebna nam będzie wysoka dokładność. 

Na rynku dostępnych jest ogrom modeli i marek oferujących tablety graficzne. Od kilku lat najpopularniejszymi producentami są firma Wacom oraz HUION, które oferują różne urządzenia przystosowane do konkretnych zakresów cenowych. Pomimo porad przedstawionych powyżej, warto zapoznać się z różnymi zestawieniami produktów, które mogą ułatwić nam podjęcie finalnej decyzji. Jeden z takich rankingów znajduje się na stronie terdeals.com – oprócz typowego rozpisania różnic między urządzeniami, mamy również przekierowanie do listy, gdzie dane urządzenie możemy dostać w najkorzystniejszej cenie. W rankingu wymienione są wszelkie parametry techniczne oraz informacje o zalecanym użytkowaniu, dzięki czemu nie trzeba szukać dodatkowych informacji po innych stronach w sieci. Już wiesz, co to jest tablet graficzny, jeśli jesteś zainteresowany kupnem takiego urządzenia, rozważ wszelkie niezbędne parametry, oszacuj budżet i przeczytaj dostępne w sieci opinie. Zamieszczony ranking na pewno pomoże Ci odnaleźć sprawdzone i polecane sprzęty graficzne.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię