Tablet graficzny – czym jest i jak wybrać najlepszy?

Trudno znaleźć osobę, która nie wiedziałaby, czym jest tablet. Urządzenie to pełni funkcję kompaktowego komputera bez klawiatury, gdzie wszystkie czynności przeprowadza się za pośrednictwem dotykowego ekranu. Na rynku znajdziesz modele różniące się parametrami i przeznaczeniem, a wśród nich ciekawym rozwiązaniem jest tablet graficzny. Komu przyda się taki sprzęt? Wyjaśniamy!

Do czego służy tablet graficzny?

Z wyglądu tablety graficzne nie różnią się tradycyjnych urządzeń. Również składają się z dotykowego ekranu, ale zamiast palcem obsługuje się je specjalnym rysikiem. Służą do tworzenia rysunków i przenoszenia ich na ekran, zastępując zwykłą kartkę papieru. Istotną cechą jest to, że tablety graficzne nie zaliczają się do urządzeń mobilnych i do prawidłowego działania potrzebują podłączenia do jednostki głównej, czyli komputera. Na rynku są jednak dostępne profesjonalne modele z zainstalowanym systemem operacyjnym, z których można korzystać jak ze zwykłego tabletu. Takie urządzenia ma w swojej ofercie np. marka Wacom i są one skierowane głównie do użytkowników biznesowych.

Dla kogo tablet graficzny?

To specyficzna kategoria produktów, które nie sprawdzą się, jeżeli poszukujesz multimedialnego urządzenia do rozrywki. Tablet graficzny jest skierowany do osób wykonujących kreatywne prace, takich jak architekci, rysownicy czy graficy. Będzie też przydatnym gadżetem do retuszu zdjęć i obróbki filmów, zwłaszcza że jest wyposażony w specjalne oprogramowanie z zestawem przydatnych funkcji. Tablet graficzny spodoba się również osobom, które po prostu lubią rysować i chcą tworzyć obrazy w wersji cyfrowej.

tablet graficzny

Jak wybrać tablet graficzny?

Urządzenia te są skierowane do konkretnej grupy odbiorców, dlatego nie są tak popularne, co klasyczne tablety. Mimo to na rynku znajdziesz szeroki wybór modeli, które różnią się parametrami i przeznaczeniem. 

Na co zwracać uwagę przy zakupie, aby sprzęt spełnił Twoje oczekiwania?

  • Rozmiar – powierzchnia wyświetlacza powinna uwzględnia przekątną monitora, gdyż duże dysproporcje mogą zaburzyć szczegóły odwzorowywanego projektu. Dla początkujących użytkowników najlepszy będzie tablet graficzny odpowiadający formatowi kartki A4, gdyż duża powierzchnia ułatwia korzystanie. Profesjonaliści, którym zależy na tworzeniu precyzyjnych obrazów, mogą zdecydować się na urządzenie w rozmiarze A6.
  • Dokładność rysika – parametry piórka decydują o tym, jak szczegółowe rysunki będzie można tworzyć. Powinieneś zwrócić uwagę na czułość i siłę nacisku oraz detekcję kąta nachylenia. Ważna jest też wysokość odczytu rysika, czyli odległość od ekranu podczas nanoszenia grafiki. Im dokładniejsze i bardziej precyzyjne parametry ma piórko, tym łatwiej będzie projektować drobne detale.
  • Rodzaj ekranu – podstawowe modele są wyposażone w klasyczny wyświetlacz obsługiwany rysikiem lub specjalnymi przyciskami znajdującymi się na obudowie. W wersji zaawansowanej, tablety graficzne mają ekrany LCD, umożliwiające kontrolowanie zarówno piórkiem, jak i palcem.
  • Oprogramowanie – większość urządzeń ma fabrycznie wgrane podstawowe programy graficzne. Jeżeli zamierzasz korzystać z dodatkowych aplikacji, powinieneś zwrócić uwagę, czy parametry tableta pozwalają na ich obsługę.

Obecnie tablet graficzny to podstawowe narzędzie pracy w biurach architektonicznych i zakładach graficznych. Urządzenie sprawdzi się też dla amatorów, którzy chcą rozwijać swoją pasję i usprawniać kreatywność. Na początku warto zdecydować się na zakup podstawowego modelu, aby przyzwyczaić się do obsługi i poznać funkcje sprzętu.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię