Warsztaty design thinking. 3 fazy DTModel

DTModel to jeden z trzech filarów DTMethod®. Prezentuje trzy etapy pracy, jaką trzeba przejść z zespołem projektowym, by wykorzystać potencjał Design Thinking. Co się składa na każdą z faz? Zapraszamy do lektury.

Warsztaty design thinking w trzech etapach

DTMethod jest metodyką Design Thinking osadzoną na trzech filarach:

  • DTModel – trójfazowym modelu, wskazującym, jak prowadzić warsztaty Design Thinking;
  • DTTools – sprawdzonych narzędziach i technikach używanych w ramach warsztatów;
  • DTRoles&Rules – rolach i pryncypiach stosowanych w każdym procesie DTMethod.

Pierwszy z filarów zakłada, że zespół projektowy (DTZespół) pracujący nad stworzeniem Rozwiązania, będzie przechodził przez ustrukturyzowany proces. Składają się na niego trzy fazy:

  1. Faza eksploracyjna – jej podstawowym zadaniem jest rozpoznanie Wyzwania, z jakim należy się zmierzyć, by stworzyć skuteczne rozwiązanie, odpowiadające na potrzeby interesariusza. Eksploracja odpowiada również na pytanie, co należy zrobić, aby sprostać Wyzwaniu.
  2. Faza kreatywna – skupia się na wygenerowaniu pomysłów, które mogą okazać się skutecznym rozwiązaniem. Pomysły te podlegają selekcji, a potem, w późniejszych etapach, testom.
  3. Faza konstrukcyjna – w tej fazie tworzy się prototyp rozwiązania, w potem poddaje go testom. Faza konstrukcyjna przewiduje również zbieranie od testerów feedbacku pozwalającego wyciągnąć wnioski i ulepszać prototyp.

To oczywiście bardzo skrótowy opis tego, co faktycznie oferują DTModel i DTMethod. Proponowana metodyka jest na tyle uniwersalna, że można ją z powodzeniem wdrożyć w małych, średnich i większych firmach. Design Thinking sprawdza się również przy rozmaitych projektach: od prostych po bardzo złożone.

Warsztaty design thinking – szkolenie DTMethod Foundation

Jedną ze skutecznych dróg, by zrozumieć, jak warsztaty Design Thinking pomagają tworzyć skuteczne i praktyczne Rozwiązania, jest odbycie szkolenia DTMethod Foundation. Dzięki niemu można przygotować zespoły do efektywnej pracy z Design Thinking, zwiększyć wartość procesów, produktów i usług czy zmniejszyć ryzyko i wydatki projektowe.

Trzydniowe szkolenie (stacjonarnie lub online) umożliwia dokładne zapoznanie się z filarami DTMethod. Uczy, jak wykorzystać strukturę DTModel w codziennej praktyce przedsiębiorstwa. Grupą docelową kursu są m.in. Project Managerowie, SCRUM Masterzy, Product Ownerzy, Członkowie zespołów projektowych, Top Management czy osoby odpowiedzialne za tworzenie strategii organizacji. Szkolenie zakończone jest egzaminem umożliwiającym uzyskanie międzynarodowego certyfikatu DTMethod Foundation wydawanego przez APMG.

Szkolenie można zrealizować w ramach subskrypcji Inprogress Plus. Oferuje ona  udział w akredytowanych szkoleniach m.in. z zakresu zarządzania projektami, programami, portfelem, facylitacji. Inprogress Plus to także udział w dedykowanych mini warsztatach, wsparcie ekspertów i społeczności.

DTMethod® jest zarejestrowanym znakiem towarowym INPROGRESS Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię