Własna strona bez pomocy programisty? To możliwe!

Jeśli nie masz doświadczenia w prowadzeniu stron WWW, to wydawać ci się może, że założenie własnego serwisu wymaga albo bardzo dużej wiedzy i doświadczenia, albo skorzystania z usług programisty, który odpłatnie stworzy dla ciebie witrynę. Na szczęście możesz to zrobić zdecydowanie łatwiej, o ile wiesz, na jakie rozwiązania warto postawić.

Własna strona w kilku krokach

Żeby założyć swoją stronę WWW, potrzebujesz przede wszystkim hostingu, czyli zasobów serwera, na którym musi się znaleźć serwis, żeby był dostępny dla użytkowników. W dużym uproszczeniu taki serwer to komputer z odpowiednim oprogramowaniem, który jest stale podłączony do internetu. Możesz posiadać nawet własną maszynę w swoim domu, ale biorąc pod uwagę koszty serwerów współdzielonych w Polsce, nie ma to żadnego uzasadnienia. Kolejnym ważnym krokiem jest rejestracja domeny. Chociaż nie jest to obowiązkowe, to warto postawić na płatny adres, który może być do twojej dyspozycji już za kilka złotych. Mając domenę i hosting, możesz już umieścić na serwerze swój serwis internetowy, który najczęściej wykonuje programista. Można jednak to zrobić bez jego pomocy, korzystając z następujących sposobów:

  • Instalator stron WWW – jest to rozwiązanie, które powinien ci zapewnić każdy godny uwagi hosting. Możesz w kilku krokach, dosłownie w minutę, zainstalować swoją stronę WWW. Spośród kilkudziesięciu aplikacji CMS, takich jak WordPress, Drupal czy Joomla!, wybierz odpowiedni system i wypełnij wymagane pola, tzn. podaj podstawowe dane, np. adres e-mail, nazwę administratora, hasło czy tytuł strony. Oczywiście wcześniej musisz wybrać, w którym katalogu na serwerze ma być zainstalowana strona – wskaż ten, w którym powinny się znaleźć pliki serwisu. Jeśli masz wątpliwości, to wyślij zapytanie do supportu. Następnie możesz rozpocząć instalację. Po kilkudziesięciu sekundach strona powinna być zainstalowana. Teraz musisz się zalogować, wprowadzić treść, dodać grafikę. Jeśli np. postawisz na system WordPress, to możesz skorzystać z setek darmowych szablonów i dodatków, dzięki czemu szybko dopasujesz wygląd strony i jej możliwości do swoich oczekiwań. Nawet jeśli z czymś sobie nie poradzisz, to w sieci znajdziesz dziesiątki poradników, w których krok po kroku opisano, jak osiągnąć oczekiwany efekt. To łatwy sposób na założenie profesjonalnej strony bez wsparcia specjalistów.
  • Kreator stron WWW – czy można jeszcze łatwiej? Tak, jest to możliwe – wystarczy użyć kreatora stron WWW. Po pierwsze, jeśli skorzystasz z tej usługi, to nie będziesz musiał wybierać hostingu, gdyż w jej cenie otrzymasz powierzchnię serwerową. Po drugie, rozwiązanie to umożliwi ci oczywiście założenie własnego serwisu. Musisz jedynie wybrać z oferty firmy odpowiedni pakiet. W zależności od tego, na jaki się zdecydujesz, będziesz mógł prowadzić serwis z inną maksymalną liczbą podstron. Ponadto np. najtańsze warianty mogą nie pozwalać na dodanie własnego kodu HTML/CSS. Następnie powinieneś zdecydować się na jeden z edytowalnych szablonów, który będziesz mógł dopasować do swoich oczekiwań metodą przeciągnij i upuść. Do dyspozycji możesz mieć dziesiątki modułów, stylów i czcionek. Na stronie może się znaleźć formularz kontaktowy, komentarze do artykułów, blog, przycisk „Zadzwoń”, dodatki e-commerce, jak np. płatności PayU, galeria zdjęć, filmy, możliwość rozbudowy podstron o dodatkowe bloki i nie tylko. Nawet jeśli będziesz mieć problem z jakąś opcją, to wystarczy, że skorzystasz z poradników, w których na pewno firma krok po kroku wyjaśnia, jak korzystać z poszczególnych funkcji, które zapewnia.

Jak widzisz, właścicielem własnej strony możesz się stać bez specjalistycznej wiedzy i dużego doświadczenia. Wystarczy wybrać odpowiednią usługę, poświęcić trochę czasu na założenie serwisu i gotowe!

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

2 Komentarze

  1. Wiem, że w Bitrix24 jest łatwo tworzyć strony internetowe bez programisty, u nas w firmie, jeżeli ktoś chce zrobić landing page dla swojego projektu, to wchodzi w bitrix w zakładkę strony i sklepy internetowe i tworzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię