Wybór odpowiedniej domeny – klucz do sukcesu w sieci

Bez względu czy prowadzisz stronę firmową, blog czy sklep internetowy to nazwa ma kluczowe znaczenie. Wpływa bowiem na szanse powodzenia biznesu na rynku i sprawia, że strona zostanie zauważona przez potencjalnych użytkowników. Odpowiednio wybrana nazwa wpływa na większą rozpoznawalność biznesu, zwiększa ilość odwiedzin i pozwala na zbudowanie lepszego wizerunku marki. Dodatkowo odpowiednio wybrana firma, która zajmuje się dostarczaniem domen pozwala w atrakcyjnej cenie zarejestrować nazwę. Z tego też powodu przyłożenie uwagi do tego aspektu jest niezwykle istotne z punktu widzenia prowadzenia biznesu w sieci. W wielu przypadkach samo prowadzenie działalności w sieci należy rozpocząć od prawidłowego wybrania namingu. Przedstawiamy jak wykorzystać potencjał odpowiednio wybranej domeny i na czym się skupić w tym obszarze. Zapraszamy do zapoznania się z garścią rzetelnych informacji w tym właśnie temacie.

Nazwa powinna być przede wszystkim krótka

Zastanawiając się nad wyborem domeny warto pomyśleć nad krótką nazwą. Zbyt długa i rozbudowana domena będzie bowiem trudna do zapamiętania i może stanowić przeszkodę dla potencjalnych użytkowników. Najlepiej sprawdzają się domeny składające się z jednego krótkiego słowa. Przykładem może być tutaj wiele popularnych serwisów informacyjnych czy nawet nazwy wielu globalnych marek. Siła tego rodzaju domen tkwi bowiem w tym, że już często jednorazowy kontakt z nimi pozwala na zapamiętanie nazwy. Dzięki temu sam powrót na stronę jest bardzo prosty i zdecydowanie bardziej prawdopodobny. Potencjalni klienci będą w stanie z łatwością wejść na stronę wpisując bezpośrednio jej adres w polu przeglądarki.

Obecnie rozpoczynając działalność i zastanawiając się nad nazwą firmy warto rozpocząć cały proces od sprawdzenia dostępności poszczególnych domen. Działając w ten sposób można od razu przygotować się do prowadzenia biznesu w sieci i ułatwić sobie już na starcie budowanie rozpoznawalności przedsiębiorstwa wśród odbiorców. Przekłada się to na większe szanse firmy na bardzo konkurencyjnym rynku.

Pamiętaj również o unikaniu myślników. Nazwy domen, w których znajduje się myślnik nie są błędem, ale jeżeli to możliwe lepiej decydować się na brak takowego. Nazwa bez myślnika będzie łatwiejsza do zapisania, a także można będzie z łatwością podać taką nazwę np. w reklamie radiowej.

Jaki sufiks domeny wybrać?

Nie mniejsze znaczenie jak sama nazwa ma również wybrany sufiks. Końcówka wpisywana po kropce powinna być wybrana w zależności od rodzaju prowadzonej działalności i obszaru, na którym działa przedsiębiorstwo. Najpopularniejsze domeny to .pl oraz .com. Domeny z sufiksem .pl są polecane przede wszystkim dla stron, które kierowane są do odbiorców na rynku polskim. Sufiks ten jest najczęściej wykorzystywanym w Polsce i bardzo często przez polskich użytkowników jest domyślnie wpisywany po nazwie.

W przypadku działalności na rynku międzynarodowym lub zagranicznym lepszym wyborem może być .com. Sufiks polecany jest przede wszystkim dla stron kierowanych na rynek globalny. Używany jest przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.

Pozostałe sufiksy, na które można się zdecydować to:

  • .org – końcówka dla organizacji, stowarzyszeń, instytucji charytatywnych i innych,
  • .net – sufiks używany głównie przez firmy związane z siecią Internet,
  • .gov – dla stron rządowych,
  • .edu – przeznaczony dla instytucji edukacyjnych,
  • .biz – dla branży finansowej,
  • .info – dla stron informacyjnych,
  • sufiksy lokalne – mogą odnosić się do miejscowości lub regionu i kierowane są do serwisów lokalnych oraz stron miejskich

Warto również pamiętać, że największe koszty związane z utrzymaniem domeny wiążą się z używaniem sufiksów .pl oraz .com. Jest to bezpośrednio wynikiem ich największej popularności.

Rejestrować domenę czy kupić z rynku wtórnego?

Bardzo częstym dylematem jest również to czy zarejestrować nową domenę czy kupić z rynku wtórnego.

Korzyści płynące z rejestracji zupełnie nowej domeny to przede wszystkim niski koszt. Bardzo często jednak znalezienie wolnej nazwy może stanowić pewien problem.

W przypadku kupowania domen z rynku wtórnego bardzo często można znaleźć wiele interesujących nazw. Dodatkowo domeny z pewnym stażem są lepiej postrzegane przez roboty Google i mogą łatwiej się pozycjonować. Na tego rodzaju rozwiązania warto jednak decydować się tylko w sytuacji, gdy bardzo zależy nam na konkretnej nazwie i mamy pomysł na jej wykorzystanie. W wielu przypadkach nie warto przepłacać za samą domenę i lepszym pomysłem może być zarejestrowanie zupełnie nowej.

Unikaj darmowych domen

Na rynku można znaleźć oferty na darmowe domeny, które pozwalają na założenie strony. Tego rodzaju rozwiązań najlepiej jednak unikać. Darmowa domena najczęściej wiąże się z dodaniem do adresu dodatkowego słowa. To z kolei wpływa na dłuższą nazwę, a także wygląda mniej profesjonalnie. Osoby, którym zależy na stworzeniu profesjonalnego serwisu, który wzbudzi zaufanie użytkowników nie mogą pozwolić sobie na korzystanie z darmowych domen. Dodatkowo same oszczędności mogą być jedynie pozorne z uwagi na to, że stabilność tego rodzaju rozwiązań często nie jest wysoka. Może się zatem okazać, że po krótkim czasie niezbędne będzie przeniesienie się na płatną domenę.

Dokładne sprawdzenie kosztów domeny

Wybierając firmę, w której zarejestrowana zostanie konkretna domena warto dokładnie sprawdzić koszty związane z jej użytkowaniem. Kwestia ta ma bowiem olbrzymi wpływ na późniejsze zadowolenie z prowadzenia konkretnego serwisu. W wielu firmach zajmujących się oferowaniem domen sam koszt rejestracji wynosi kilka złotych lub nawet jest zupełnie darmowy. Z tego powodu konieczne jest zwrócenie uwagi na koszty związane z przedłużeniem domeny. Te nie mogą być bowiem zbyt wysokie.

Przykładem uczciwego podejścia do klientów jest firma mhw.pl, która pozwala na łatwą rejestrację domeny i oferuje te na bardzo przystępnych warunkach dla wszystkich użytkowników. Ci dzięki temu mają możliwość bardzo taniego prowadzenia działalności w sieci. Jasne i uczciwe warunki wpływają na to, że nie będzie konieczności przenoszenia domeny do innego dostawcy.

MHW.PL – niezwykle łatwa rejestracja domeny

Firma MHW dająca możliwość rejestracji domeny umożliwia przede wszystkim bardzo łatwe skorzystanie z usług. W celu zarejestrowania adresu w sieci wystarczy jedynie skorzystać z łatwej w obsłudze wyszukiwarki. Podając w wyszukiwarce konkretną nazwę można otrzymać wyniki, w których pokazane zostaną wszystkie wolne sufiksy dla konkretnej nazwy. Dzięki temu łatwo można przekonać się, które domeny są dostępne dla użytkowników i które można zarejestrować. Dodatkowo wskazane są ceny zarejestrowania konkretnej nazwy. Następnie wystarczy już tylko kilka kliknięć, aby zamówić konkretną domenę i ją opłacić. Nawet osoby bez zaawansowanej wiedzy technicznej poradzą sobie z rejestracją domeny i będą w stanie bardzo komfortowo skorzystać z usług oferowanych przez przedsiębiorstwo. Dzięki temu skorzystanie z niego będzie niezwykle komfortowe i będzie przebiegało w przyjemny sposób.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię