Wycieraczki samochodowe: kiedy należy je wymienić i jakie kupić?

Odpowiednio dobrane wycieraczki do szyb mają ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. O czym warto pamiętać przy zakupie?

Jakie są rodzaje wycieraczek?

Wycieraczki samochodowe są niezwykle ważną częścią każdego pojazdu – zarówno nowego, jak i tego starszego. To one decydują o komforcie jazdy oraz bezpieczeństwie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, a w krytycznych momentach mogą nawet uchronić nas przed wypadkiem. Są niepozorne, lekkie i bardzo tanie, ale zasługują na poświęcenie im szczególnej uwagi. Z racji tego, że spełniają bardzo ważną funkcję, warto skupić się na dobraniu odpowiednich wycieraczek do samochodu, które będą wywiązywać się ze swojego zadania jak najlepiej.

Warto wiedzieć, że jest kilka rodzajów wycieraczek. Najbardziej tradycyjną opcją są wycieraczki szkieletowe, które charakteryzują się złożoną konstrukcją i niską ceną. Często są jednak narażone na częstsze uszkodzenia i szybsze zużycie. Alternatywą są wycieraczki bezszkieletowe – nowoczesne, spójne rozwiązanie, za które trzeba zapłacić nieco więcej.

Kiedy należy wymienić wycieraczki?

Z racji ważnej roli, jaką odgrywają te elementy wyposażenia samochodu, nie możemy ani przez moment wahać się, kiedy zaczyna się z nimi dziać coś niepożądanego. W kilku przypadkach trzeba wymienić je natychmiast. Przede wszystkim należy reagować, kiedy zauważymy pękanie lub kruszenie gum w swoich wycieraczkach. Działanie jest wymagane także w przypadku, gdy spod piór zaczną wydobywać się dziwne dźwięki przypominające skrzypienie. Oznacza to, że są już dość mocno zużyte i wręcz domagają się zastąpienia nowymi.

Jeśli jednak nie zauważymy żadnej z tych przypadłości wycieraczek, zmiana będzie dobrym pomysłem również wtedy, gdy ich praca nie jest stuprocentowo sprawna. Ślady zostawiane na szybie i niezbyt wydajne pozbywanie się wody oraz innych osadów to jasne sygnały, by zdecydować się na zakup nowych piór. Jeśli do tej pory używaliśmy wycieraczek szkieletowych i wymieniamy je stosunkowo często, warto zastanowić się nad zmianą na produkty o konstrukcji bezszkieletowej, które charakteryzują się większą wytrzymałością.

Jakie wycieraczki kupić?

Czym wyróżniają się dobrej jakości wycieraczki do szyb? Powinny być przede wszystkim wytrzymałe i sprostać nawet najbardziej niesprzyjającym warunkom atmosferycznym. Guma powinna dokładnie zbierać deszcz – wszystko po to, by nasze bezpieczeństwo oraz komfort jazdy stały na możliwie jak najwyższym poziomie.

Jak dobrać wycieraczki do posiadanego przez nas samochodu? Możemy znaleźć w internecie wiele informacji na ten temat – przydatną wiedzą będzie także zapoznanie się z instrukcją pojazdu. Do każdego modelu auta są dopasowane wycieraczki o konkretnych wymiarach. Jeśli nie mamy stuprocentowej pewności co do parametrów produktu, warto skonsultować się z pracownikiem specjalistycznego sklepu lub mechanikiem.

Wycieraczki bezszkieletowe są coraz popularniejszą opcją. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością oraz świetną skutecznością działania – to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które pod wieloma względami znacznie przewyższa swoje tradycyjne poprzedniczki. Musimy w tym przypadku liczyć się z wyższą ceną, jednak ze względu na mniejszą częstotliwość wymiany może być to korzystna inwestycja.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię