Wynajem mieszkania – co warto zawrzeć w umowie?

Rynek nieruchomości w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Szczególnie w dużych miastach bardzo ważnym jego elementem jest wynajem mieszkań. Z takiego rozwiązania korzystają przede wszystkim studenci (dlatego też wynajem jest tak dynamiczny w dużych ośrodkach miejskich), ale nie tylko. Często młode pary dopiero rozpoczynające budowę wspólnego życia, a także osoby przeprowadzające się kilkukrotnie ze względów zawodowych przez wiele lat decydują się na wynajem mieszania.

Nigdy zbyt wiele ostrożności przy wynajmie

Co powinna zawierać umowa najmu?

Czy warto dodać do umowy protokół zdawczo-odbiorczy?

Nigdy zbyt wiele ostrożności przy wynajmie

Mieszkania na obido.pl cieszą się bardzo dużą popularnością, sprzedaż kolejnych inwestycji przebiega bardzo sprawnie, natomiast wielu potencjalnych klientów nadal ostatecznie decyduje się na wynajem mieszkania, zamiast jego zakupu. Część osób odsuwa decyzję o kupnie mieszkania, zbiera odpowiednie środki finansowe na zakup większej inwestycji, część też ze względu na obowiązki zawodowe i konieczność stosunkowo częstych przeprowadzek na taką inwestycję nie jest gotowa. Wynajmującymi najczęściej są jednak młodzi ludzie, szczególnie w przypadku dużych ośrodków miejskich. Przyjeżdżają tutaj na studia albo w poszukiwaniu pracy. Nawet jeśli planują budowanie dalszego życia właśnie tutaj, nie decydują się na zakup mieszkania, bo najczęściej nie mają na to środków. Każda z wymienionych osób może być potencjalnie zainteresowana wynajmem mieszkania, natomiast warto zdawać sobie sprawę, że niezależnie od tego, kogo wpuścisz do swojego mieszkania, powinieneś się zabezpieczyć na wiele różnych okazji. Chodzi nie tylko o potencjalne zniszczenia, które mogą się pojawić w trakcie użytkowania mieszkania, ale i wiele innych sytuacji. 

Jednak zarówno na wynajmującego, jak i najemcę czeka po drodze wiele pułapek. Dlatego warto dokładnie poznać wszystkie regulacje prawne, aby wynajem mieszkania nie przyniósł niemiłych niespodzianek.

Co powinna zawierać umowa najmu?

Umowa najmu to absolutnie najważniejszy dokument całego procesu wynajmu i do jej kształtu warto przywiązywać bardzo dużą wagę. Przede wszystkim warto bardzo uważnie ją przygotować w przypadku wynajmu długoterminowego. Podstawowe regulacje prawne, którymi musisz się kierować, wskazane są w ustawie o ochronie praw lokatorów. Jeśli wprowadzisz do umowy rozwiązania z nią niezgodne, nie będą miały one mocy prawnej, więc w przypadku jakiegokolwiek dochodzenia swoich praw, okażą się one bezużyteczne i niemożliwe do wyegzekwowania np. w sądzie. Sama umowa może mieć natomiast dowolny właściwie kształt. Jeśli decydujesz się na wynajem dłuższy niż roczny, koniecznie spisz umowę. Powinny się w niej znaleźć takie podstawowe elementy jak:

  • wskazanie stron umowy (z dokładnymi danymi, umożliwiającymi identyfikację najemcy oraz wynajmującego),
  • przedmiot umowy – wskaż dokładnie nie tylko adres nieruchomości, ale i jego wyposażenie, które zostaje przekazane do użytku najemcy,
  • zobowiązanie osoby wynajmującej do przekazania najemcy wskazanych rzeczy do używania (przez czas najmu) oraz samego wynajęcia mieszkania,
  • zobowiązanie najemcy do regulowania czynszu w wyznaczonym terminie
  • wysokość czynszu, sposób jego opłacania, termin,
  • wskazanie ewentualnej kaucji zabezpieczającej (nie powinna być ona wyższa niż kwota wynajmu za 12 miesięcy),
  • czas trwania umowy, 
  • okres wypowiedzenia, jego warunki – szczególnie tutaj musisz pamiętać o zapisach z ustawy o prawach lokatorów. 

Do umowy możesz wprowadzić zawsze dodatkowe warunki, natomiast zwracaj uwagę na to, czy nie idą one wbrew prawu lokatorów – w takim przypadku okażą się bezużyteczne w przypadku jakiekolwiek konfliktu. 

Czy warto dodać do umowy protokół zdawczo-odbiorczy?

Tego typu rozwiązanie jest bardzo przydatne, szczególnie w przypadku mieszkania w dobrym standardzie, ze sporą liczbą sprzętów na wyposażeniu. W takim przypadku zawsze warto przygotować ich listę, dodatkowo uwzględnić w protokole stan liczników energii elektrycznej, gazu, wody oraz centralnego ogrzewania. W ten sposób bardzo łatwo bedzie rozliczyć koszty mediów (szczególnie na początku) bez poczucia, że któraś ze stron jest stratna. Łatwiej będzie ci także dochodzić swoich praw, jeśli najemca zniszczy któryś ze sprzętów lub przy zdaniu mieszkania okaże się, że czego nie ma na stanie. Dobrze jest dołączyć do takiego protokołu dokumentację fotograficzną. Pamiętaj, że na protokole, tak jak na umowie, powinny podpisać się obie strony.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię