Wzorniki kolorów – czym są i jak z nich korzystać

Produkty takie jak farby, tynki czy wykładziny występują w wielu barwach i odcieniach. By zaprezentować klientom ofertę szybko, profesjonalnie i skutecznie, warto wykorzystać wzorniki kolorów. Klient dzięki nim zyskuje, ponieważ może sprawdzić, jak kolory prezentują się w konkretnym świetle oraz czy pasują do danego wnętrza. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o wzornikach kolorów?

Czym są wzorniki kolorów?

Wzorniki kolorów to próbki kolorów danego produktu. Dzięki wzornikom, producent ma możliwość zaprezentowania szerokiej gamy kolorystycznej w swojej ofercie. Precyzyjne określenie farby i jej odcienia? Z wzornikami jest to możliwe. Co więcej, porównywanie różnych produktów staje się zdecydowanie łatwiejsze. 

Rodzaje wzorników kolorów

Wzorniki poglądowe występują w kilku rodzajach – rozkładanej (czyli w formie książki), tablicowej oraz wachlarzowej (forma zwana też listkową). Różnią się one wielkością próbek i sposobem prezentacji. W zależności od typu produktu, który chcemy zaprezentować, sięgniemy po inny rodzaj wzorników.

Wzorniki książkowe

Wzorniki w formie książki, które można rozkładać – jest to niezwykle wygodny sposób przedstawienia produktów. Można prezentować próbki kolorów danego produktu w dwu, trzy lub nawet czteroskrzydłowych wzornikach. Wyposaża się je w wytłoczki lub pianki, w które później konfekcjonuje się próbki. 

Wzorniki tablicowe

Z kolei wzorniki w formie różnej wielkości tablic, gdzie produkty prezentują się w całości – to właśnie wzorniki tablicowe. Tak jak w przypadku wzorników książkowych, są łatwe w użyciu i czytelne, a najlepiej sprawdzą się do prezentacji np. kolorów fug i silikonów, próbek tynków, oraz kamienia dekoracyjnego.

Wzorniki wachlarzowe – listkowe

Śmiało można uznać ten typ wzornika za najbardziej poręczny i najpopularniejszy w Polsce. Ma papierową lub metalową okładkę, z której wychodzą próbniki kolorów. Jeden kolor albo kilka odcieni danego koloru może znajdować się na jednym listku. Rozwinięty wzornik wygląda jak wachlarz, dlatego nikogo nie dziwi jego nazwa.

Jedną z największych zalet wzorników wachlarzowych jest możliwość przykładania pojedynczego listka do ściany lub innych powierzchni w celu dopasowania koloru. Jeżeli klient ma problem ze zdecydowaniem się na konkretny odcień, wystarczy, że porówna ze sobą kilka propozycji barw z listków zawartych w próbniku.

Wzorniki RAL

Z kolorami z palety RAL spotykamy się w życiu codziennym. Rejestr kolorów RAL to nie jest co prawda żadną obowiązującą prawnie normą, a raczej podstawą dobrowolnie uznawanej regulacji. Jest to niezwykle pomocne, ponieważ poprawia jakość produkcji i usług oraz ułatwia komunikowanie się dostawców z klientami.

RAL Classic oraz RAL Design System

Powstały dwie kolekcje wzorników RAL: RAL Classic oraz RAL Design System. Zestaw pierwszy obejmuje 215 kolorów, które każdorazowo są oznaczone czteroma cyframi. Pierwsza z cyfr oznacza przynależność danego koloru do umownie określonych grup. 

Natomiast zestaw drugi zawiera aż 1688 pozycji, więc odcieni jest tu znacznie więcej niż w przypadku palety RAL Classic. Oznaczenia są precyzyjne, siedmiocyfrowe i określają ton barwy, jasność i nasycenie.

Palety RAL służą do określania kolorystyki produktów przemysłowych, różnych elementów architektury, a także wyposażenia wnętrz. Wykorzystywane są też w reklamach do precyzowania kolorów opakowań i nośników.

Wzorniki RAL przydają się również w pracy związanej z poligrafią i multimediami, gdy trzeba wydrukować lub przedstawić na monitorze kolory możliwie najlepiej odpowiadające wartościom określonym przez klientów według palety RAL.

wzorniki kolorów - wzornik RAL

Wzorniki Pantone

Pantone to pewien standard kolorystyczny – oznacza to, że na całym świecie jeden kolor ma ten sam numer. Wzorniki Pantone, tzw. pantonierki, zostały wymyślone po to, by można było zobaczyć, jak dany kolor wygląda w rzeczywistości.  Jak powstaje skala Pantone? W wyniku mieszania kilku kolorów farb drukowych w różnych proporcjach.

Wzorniki Pantone są dostępne na papierach powlekanych oraz niepowlekanych. Dają możliwość uzyskania kolorów bardziej głębokich i żywych – metalicznych, neonowych, ale też pastelowych. Każdorazowo dodane są składowe procentowe danego koloru.

Rozróżniamy wzorniki Pantone dla poligrafii, tekstyliów oraz dla plastików. Oprócz tradycyjnych wzorników poglądowych i segregatorów, sklepy oferują także innowacyjne narzędzia służące do dopasowania kolorów Pantone z wykorzystaniem smartfona. W połączeniu z aplikacją Pantone Connect możliwe jest rozpoznanie i wskazanie najbardziej dopasowanego koloru z biblioteki Pantone. 

paleta Pantone

Wzorniki CMYK

CMYK to zestaw czterech podstawowych kolorów drukarskich farb, które są stosowane w druku kolorowym w poligrafii oraz metodach pokrewnych. Nazwa powstała z pierwszych liter nazw kolorów w języku angielskim (wyjątek to słowo „black” – tu wykorzystano ostatnią literę) C – Cyan (cyjan), M – Magenta (magenta), Y – Yellow (żółty) i K – blacK (czarny).

Metoda CMYK polega na łączeniu ze sobą podstawowych barw w proporcjach od 0% do 100%. Farby CMYK to barwniki, dlatego łączy się je ze sobą poprzez nakładanie warstwami.

Kolory w formacie CMYK nazywane są kolorami subtraktywnymi. Gdy chcemy stworzyć kolor na białym papierze, koniecznie musimy odjąć część światła, które odbija się od papieru. Jest to możliwe właśnie dzięki stosowaniu kolorów CMYK. Monitory wyświetlają barwy w formacie RGB, co trzeba wziąć pod uwagę, oglądając na ekranie obraz w postaci CMYK.

Istnieją tysiące kombinacji kolorów CMYK, przy których – tak jak w przypadku poprzednich rodzajów wzorników – zawsze dodawane są wartości procentowe. Wzorniki CMYK występują na papierach powlekanych i niepowlekanych. Nadadzą się idealnie chociażby przy projektowaniu prac do druku od podstaw. Dzięki chromatycznemu układowi kolorów, możliwy jest szybki i łatwy dobór barwy.

wzorniki CMYK

Wzorniki NCS

Natural Color System, w skrócie NCS – jest to logiczny system porządku barw, który został opracowany przez Scandinavian Colour Institute (obecnie NCS Colour A.B.). Ten szwedzki ośrodek przez 60 lat prowadził badania nad barwami i tym, jak interpretuje je człowiek. We wzorniku NCS ujęta jest paleta barw, która wynosi aż 1950 kolorów!

Wzorniki mogą mieć postać niewielkiego, poręcznego wachlarza, zamkniętego w etui. Innym rozwiązaniem jest ColorReader, umożliwiający szybką identyfikację kolorów z palet kolorystycznych NCS oraz RAL. Dają one także możliwość stworzenia swoich własnych palet kolorystycznych.

Podsumowanie

Jeżeli potrzebujesz wzornika kolorów, możesz zdecydować się między innymi na RAL, Pantone, CMYK lub NCS. Występują one w wersji książkowej, tablicowej, wachlarzowej, a nawet w formie segregatorów. Każdy z wymienionych rodzajów ma inne zalety i może sprawdzić się do prezentacji innych produktów budowlanych. Tym, co niewątpliwie łączy ze sobą wszystkie wzorniki, jest czytelność i prostota – są niezwykle łatwe w użyciu.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię