Komputer pełni niebagatelną rolę w działalności biurowej, niezależnie od charakteru biznesu. To dlatego należy kupować naprawdę dobry sprzęt, spełniający oczekiwania pracowników. Co to oznacza? Czym kierować się przy wyborze laptopa do biura i dlaczego warto kupować go w lombardzie? Podpowiadamy.
Przenośny laptop do biura powinien spełnić kilka istotnych kryteriów. To przede wszystkim dostosowanie parametrów technicznych do potrzeb użytkownika. Im bardziej zaawansowane prace wykonujemy w firmie, tym lepszy laptop będzie nam potrzebny.
Laptop do biura – szerokie pojęcie, które może oznaczać wiele
Pamiętajmy, że sprzęt komputerowy należy dobrać do potrzeb związanych z pracą. Inny jest bowiem laptop do działalności księgowej, wykonywania zaawansowanych prac polegających na obrabianiu materiału dźwiękowego, wideo lub graficznego. Jeszcze innego laptopa będą potrzebowali np. architekci czy przedstawiciele handlowi.
Do podstawowych prac biurowych (np. tworzenie tekstów, działalność rachunkowa na arkuszach obliczeniowych, praca w sieci) wystarczy standardowy laptop taki jak wygodny i niedrogi laptop Acer Aspire 3 256GB SSD czy Acer Extensa EX215-54 15.6 i5-1135G7 8/256. Działania zaawansowane (obróbka materiałów graficznych, projektowanie itd.) można z kolei wykonywać na stabilnym i szybkim Apple Macbook Pro 2018 a1990 i7/R555X/32/512 czy nowoczesnym ASUS TUF Gaming F15 i5-11400H/16GB/512 RTX3050 144.
Jakie kryteria powinien spełnić laptop do biura?
Kupując laptopa biurowego należy zwrócić uwagę na podzespoły urządzenia, jego wielkość i pojemność baterii. Wszechstronny wybór komputerów przenośnych sprawia, że niekiedy trudno się odnaleźć w sytuacji. Na co trzeba zwrócić największą uwagę?
- Karta graficzna – odpowiada za grafikę w urządzeniu, wyświetlanie liczby klatek na sekundę i prawidłową paletę barw. W przypadku podstawowych zastosowań biurowych wystarczy podstawowa, zintegrowana karta taka jak GTIntel Irix Xe. W przypadku obróbki wideo lub grafiki niezbędny będzie zaawansowany model (np. AMD Radeon Pro).
- Procesor – to mózg komputera, który odpowiada za wykonywanie obliczeń. Im bardziej zaawansowany, tym większe ma możliwości. Do pracy programów tekstowych czy podstawowych CRM wystarczą takie procesory jak Intel Core i3 najnowszej generacji. Bardzo zaawansowane oprogramowanie obliczeniowe (np. dla architektów) wymaga najlepszych procesorów (m.in. AMD Ryzen 7 albo Intel Core i5).
- Pamięć RAM – odpowiada za szybką i płynną pracę komputera. Im więcej pamięci RAM tym lepiej. Warto zainwestować w kości najlepszej generacji (DDR4). Minimalna ilość RAM to dziś 8GB.
- Dysk twardy – polecamy szukać komputera z dyskami SSD (to dyski cyfrowe, szybsze od mechanicznych HDD). Wpływają na szybkość uruchomienia komputera i dynamikę otwarcia plików. Są też bardziej odporne na wstrząsy. Polecana pojemność dysku to od 200 GB do 2 TB.
Nie tylko mechanika i parametry urządzenia wpływają na przystosowanie urządzenia do pracy. Warto uwzględnić również wygodę korzystania ze sprzętu.
- Wielkość – jeżelizabieramy laptopa poza biuro, udając się np. w podróż służbową, idealnym rozwiązaniem będzie laptop 13 lub 15-calowy. Do korzystania wyłączenie w biurze warto poszukać większego sprzętu, zapewniającego bardziej wygodną pracę. To laptopy 17-calowe.
- Bateria – pojemność baterii wpływa na mobilne możliwości laptopa. Niektóre akumulatory w nowoczesnych laptopach wytrzymują nawet 8-10 godzin. W przypadku wyłącznie pracy stacjonarnej nie ma to wielkiego znaczenia.
- Monitor – przy wyborze monitora w laptopie powinniśmy uwzględnić liczbę wyświetlanych kolorów i klatek na sekundę, odświeżanie (wyrażone w Hz), a także nasycenie barw. Ten parametr jest istotny przede wszystkim dla osób, które pracują przy grafice komputerowej.
Gdzie kupować komputery do biura? Lombard może być dobrym rozwiązaniem
Pamiętajmy, że nie zawsze warto kupować całkowicie nowy sprzęt, który zmusi nas do wydania kilku tysięcy złotych. Dobrym rozwiązaniem jest zakup używanych laptopów w bardzo dobrym stanie, oferowanych np. przez lombard. Tego typu punkty działają na terenie całego kraju, a ostatnio można je spotkać także online (w formie platform e-commerce). Lombardy oferują m.in. laptopy poleasingowe, dopasowane do potrzeb właścicieli działalności różnego rodzaju.
Jakie są zalety kupowania laptopów biurowych w lombardach? To przede wszystkim bardzo dobra cena, szeroki dostęp do nowoczesnego i stosunkowo niedrogiego sprzętu, możliwość znalezienia urządzenia z minimalnymi śladami użytkowania, a niekiedy z gwarancją producenta. Za niższą cenę możemy znaleźć dużo lepszy sprzęt do biura. Transakcja potwierdzona jest z kolei fakturą VAT.
Te liczne korzyści przemawiają za zakupem laptopa firmowego właśnie w lombardzie. Warto sprawdzić ofertę punktów działających w sieci, aby skonfrontować dostępny asortyment z naszymi potrzebami.