Rok 2022 był owocnym czasem w budownictwie ekologicznym. Wzrost świadomości inwestorów pozytywnie wpłynął na rozwój trendów i napędził rynek zrównoważonych nieruchomości. Hotele dla pszczół, domki dla jeży, niskoemisyjne technologie oraz ogrody deszczowe stały się już powszechne. A jakie nowe trendy mogą pojawić się zarówno w roku 2023, jak również w przyszłości?
Pasywne budynki ekologiczne
Budownictwo pasywne wyraźnie zyskuje na popularności. Uznane jest za istotny element w ekologicznych projektach architektonicznych. Ekologiczne budynki pasywne posiadają niesłychanie niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą. Jest ona pozyskiwana ze źródeł generowanych naturalnymi metodami (np. promienie słoneczne) lub z działalności człowieka (np. ciepło generowane przez elektryczne urządzenia w mieszkaniu).
Budynki pasywne pojawiły się niedawno i pomimo swoich wykorzystywanych technologii, nie są jeszcze popularne. Jednak ze względu na ogromne możliwości, specjaliści JW+A uważają, że w przyszłym roku, budownictwo pasywne będzie istotnym trendem i powszechnym zastosowaniem.
Zielona architektura
Wykorzystanie żywych roślin w tworzeniu zielonej architektury zyskuje coraz więcej zwolenników. Pokłosiem jej zastosowania jest na przykład eliminacja śladu węglowego – zarówno wbudowanego (dotyczącego transportu oraz produkcji materiałów potrzebnych do budowy projektu), jak również operacyjnego (związanego z użytkowaniem budynku). Działanie jest zgodne z dekarbonizacją budownictwa i wpisuje się w Europejski Zielony Ład.
Pozytywnych zmian jest znacznie więcej. Poprawa izolacyjności budynku, racjonalne zarządzanie pozyskaną energią czy montaż instalacji fotowoltaicznej to tylko kilka plusów inwestycji. Zielone domy mają roślinne elewacje i dachy – w dosłownym znaczeniu. Takie budynki wpływają kojąco na mieszkańców, wspierają bioróżnorodność i zapewniają czyste powietrze. Eksperci JW+A wspólnie przyznają, że zielona architektura to klucz do pozytywnej przyszłości sektora budowlanego.

Wzrost świadomości ESG
Bez wątpienia ESG wpisuje się w gorące trendy inwestowania. Coraz większa część inwestorów indywidualnych, jak i dużych instytucji, decyduje się na raportowanie niefinansowe i przekazuje swoje środki na strategię zrównoważonego rozwoju. Z całą pewnością w roku 2023 przedsiębiorcy będą musieli oswoić się z takimi zagadnieniami jak: ślad węglowy, gospodarka o obiegu zamkniętym czy też bioróżnorodność i inkluzja. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze aspekt Taksonomii, który z pewnością będzie cieszył się niemałym zainteresowaniem.
Łączenie certyfikacji
Zauważalnym popytem w ubiegłym kwartale było łączenie certyfikacji. Wiele dużych przedsiębiorstw decydując się na certyfikat BREEAM bądź LEED, dodaje do inwestycji również ocenę WELL Health and Safety Rating. Certyfikat wielokryterialny jest potwierdzeniem redukcji negatywnego wpływu budynku na środowisko naturalne. W połączeniu z Oceną WELL HRS, (która jest kierowana dla użytkownika, stawiając na jego bezpieczeństwo i komfort) powstaje zielony duet, który wpisuje się w ramy zrównoważonego budownictwa i podnosi prestiż inwestycji.
Rynek budownictwa ekologicznego jest specyficzny i dynamiczny.Wszystkie scenariusze, zarówno te dobre jak i złe, firmy muszą brać pod uwagę. Prognozy na przyszłość są jednak optymistyczne z punktu widzenia środowiskowego i ekspertów JW+A.