Zwiększ jakość obrazu podczas wideorozmów – sprawdź sposoby

Podczas wideorozmów bardzo ważne jest nie tylko to, aby wyraźnie słyszeć osoby, z którymi pozostajemy w kontakcie. Istotą wideorozmowy jest wizja, zatem warto przywiązać szczególną uwagę do odpowiedniej konfiguracji kamery internetowej, jeszcze przed właściwym połączeniem. Jakie czynniki mają wpływ na jakość obrazu i jak je poprawić?

Kamera wbudowana czy osobne urządzenie?

Laptopy, które zdecydowanie podbiły rynek posiadają wbudowane kamery. W komputerach przenośnych średniej klasy jakość kamer może nie jest najwyższa, ale w zupełności wystarczają do prywatnej komunikacji z bliskimi przy pomocy specjalnych komunikatorów. A co w sytuacji, gdy wykorzystujemy komputer i kamerę do spotkań biznesowych, a wideokonferencje są podstawowym sposobem komunikacji z klientem? W takiej sytuacji warto dokładnie zastanowić się nad parametrami wbudowanego sprzętu oraz rozwiązaniami alternatywnymi, w postaci instalacji dodatkowego urządzenia, które będzie można precyzyjnie skonfigurować, o czym więcej przeczytać można tutaj – https://nano.komputronik.pl/jak-skonfigurowac-kamere-internetowa/

Szukamy kamery do wideorozmów

Dobra kamera powinna cechować się wysoką rozdzielczością. Full HD to obecnie standard, ale jeśli zależy Ci na tym, by kontrahent postrzegał Cię jako specjalistę dbającego o szczegóły, to warto rozważyć zakup kamery 4K. To najnowsza technologia, która naprawdę rewelacyjnie wpływa na jakość nagrania, ale jednocześnie jest rozwiązaniem dość kosztownym.

Obok rozdzielczości szczególnie ważny jest jeszcze jeden parametr, czyli liczba klatek na sekundę. Od niej zależy, czy obraz będzie płynny czy będzie się “przycinał”. Z całą pewnością nie warto zwracać uwagi na parametry niższe niż 30 klatek na sekundę, ale lepszym rozwiązaniem będzie wybór wariantu 60 klatek na sekundę.

Sprawdź ofertę kamer internetowych w sklepie Komputronik:

https://www.komputronik.pl/category/1754/kamery-internetowe.html

Oświetlenie obszaru nagrywanego

Światło odgrywa ogromną rolę, istotnie wpływając na jakość nagrywanego obrazu. Jeśli chcesz poprawić obraz to najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie kamery w taki sposób, aby światło padało z boku. Dopuszcza się też oświetlenie znajdujące się za kamerą lub nad urządzeniem. Nigdy natomiast nie może dojść do sytuacji, że źródło światła znajdowało się będzie naprzeciw kamery, co bardzo pogorszyłoby jakość wizji.

Jakość obrazu, a parametry łącza

Mówiąc o jakości wideorozmowy nie należy zapominać również o posiadanym łączu internetowym. Jeśli jego parametry będą kiepskie, to niestety, nawet najlepsza kamera ani jej konfiguracja nie pomogą poprawić jakości. Co więcej, jeśli wiemy, że nasz Internet jest dość słaby, to lepszym rozwiązaniem może okazać się obniżenie rozdzielczości kamery, co pozwala zachować płynność nagrania. To właśnie z tego względu tak ważne jest przeprowadzenie testu sprzętu jeszcze przed rozpoczęciem właściwej wideorozmowy.

Więcej porad technologicznych przeczytasz na https://nano.komputronik.pl/

Od czego jeszcze zależy jakość obrazu?

Jakość obrazu podczas wideorozmowy zależeć może także od z pozoru nic nieznaczących czynników. Jakich? Np. podłączenie kamery. W tym wypadku warto zwrócić uwagę, czy zintegrowany kabel wyposażony został we wtyczkę USB typu A lub C. Ważne jest nie tylko złącze, ale i długość kabla. Najlepiej jest tak dopasować całość sprzętu, aby nie trzeba było korzystać z przejściówek.

Inną ważną kwestią jest oprogramowanie, jakie zostało dołączone do zakupionego urządzenia. Współcześnie urządzenia nie wymagają, przynajmniej w teorii, specjalnego instalowania. Ciesząca się dużą popularnością technologia Plug&Play samodzielnie potrafi zainstalować sterowniki. Jednak dostarczone z urządzeniem oprogramowanie może pozwalać na instalację zmieniającą ustawienia domyślne, co tym samym pozwoli lepiej wykorzystać możliwości sprzętowe kamery.

Ustawienia oprogramowania

Warto dodać, że jakość wideokonferencji zależeć może nie tylko od jakości zakupionej kamery i jej prawidłowej konfiguracji. Innym czynnikiem, o którym nie można zapomnieć jest to, z jakiej platformy będziemy korzystać podczas połączenia? Platformy te nie mają najczęściej aż tak rozbudowanej funkcjonalności jak oprogramowanie urządzenia, ale pozwalają na lekką korektę połączenia, np. poprzez możliwość wykorzystania efektu usuwania szumów. Dlatego też warto poznać także te ustawienia.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię