Dzięki technologii ludzie znają dziś więcej sposobów podejmowania decyzji inwestycyjnych niż kiedykolwiek wcześniej. Standardowy handel rynkowy za pośrednictwem spółki finansowej lub biura maklerskiego powoli odchodzi w niepamięć.
Ludzie szukają alternatywnych metod inwestowania. Jedną z tych, która przyjęła się dla wielu rodzajów aktywów, jest handel CFD.
Wiele lat temu w Rumunii powstały pierwsze platformy do handlowu CFD. Tylko kilka tysięcy Rumunów uważało się za aktywnych traderów.
Dzięki tej metodzie inwestycyjnej, która jest bardziej dostępna (i modniejsza) niż kiedykolwiek, przeprowadzana jest znaczna część transakcji. Jesteś zainteresowany handlem CFD?
Poniżej prezentujemy listę ważnych rzeczy, o których należy wiedzieć przed rozpoczęciem transakcji.
Co to są kontrakty CFD?
Idea kontraktów CFD polega na tym, że inwestorzy mogą dokonywać inwestycji w oparciu o spekulacje. Określają, ile ich zdaniem wybrane aktywa będą kosztowały w najbliższym czasie.
To doskonała alternatywa dla kupowania aktywów i sprzedawania ich w odpowiednim czasie. „Kontrakt” na różnicę stanowi prognozę przedsiębiorcy, czy dany składnik aktywów zyska, czy straci na wartości.
Kontrakt jest rozliczany po określonym czasie. Wówczas inwestor albo zarabia (jeśli miał rację), albo traci na inwestycji.
Aktywa w powszechnym obrocie
Za pośrednictwem kontraktów CFD można handlować różnymi rodzajami aktywów. W rzeczywistości wymienienie ich wszystkich zajęłoby zbyt wiele czasu. Do najczęściej sprzedawanych instrumentów zaliczamy: akcje, indeksy, waluty i surowce.
Ropa jest najczęściej nabywanym surowcem i ma silną pozycję na rynku CFD. Dostępne jest również złoto – kolejny bardzo popularny towar. Wybrałeś inwestycję, którą chciałbyś handlować? Istnieje duża szansa, że znajdziesz ją na dobrej platformie CFD. Sprawdź obiektywną opinię o eToro i przekonaj się sam.
Poznaj perspektywę innego tradera
Jednym z interesujących aspektów handlu kontraktami CFD jest to, że niektóre platformy pozwalają w rzeczywistości poznać “zapatrywania” innych handlowców. Biorąc pod uwagę charakter transakcji, nie trudno jest poznać intencje inwestora.
Aby posłużyć się przykładem, ponownie odwołamy się do ropy naftowej, biorąc pod uwagę jej znaczenie na rynku.
Ogólnodostępne dane pokazują, że inwestorzy handlujący kontraktami CFD na ropę wypadają pozytywnie, przy czym 72% to „kupujący”, a 28% to „sprzedający”. To stosunkowo ogólna informacja.
Mimo to może dostarczyć wskazówek, w jakim kierunku zmierza cena aktywa.
Kupno a sprzedaż
Właśnie wspomnieliśmy, że niektórzy handlowcy są kupującymi, a inni sprzedającymi. Są to kluczowe terminy, które powinieneś zrozumieć, gdy zaczynasz handlować kontraktami CFD.
Mówiąc najprościej, CFD może stanowić zlecenie „kupna” lub „sprzedaży”. Jeśli na przykład sądzisz, że cena ropy naftowej pójdzie w górę, wystawisz zlecenie kupna i zyskasz, jeśli w rzeczywistości cena wzrośnie w wyznaczonym czasie.
Jeśli jednak spodziewasz się spadku ropy, „sprzedasz” kontrakt CFD na ropę – faktycznie osiągniesz zysk, pod warunkiem, że masz rację (nawet jeśli sam składnik aktywów straciłby na wartości).
Krótko mówiąc, dostępność zleceń kupna i sprzedaży umożliwia inwestorom CFD czerpanie zarobku z zysków lub strat.
Jak ma zastosowanie dźwignia finansowa?
Trzymając się przykładu z ropą, załóżmy, że cena wynosi około 40 USD. W przypadku zwykłej transakcji, gdyby inwestor chciał kupić 15 baryłek ropy, musiałby zapłacić ok 600 USD.
W handlu kontraktami CFD transakcje można zawierać z dźwignią. Inwestorzy płacą tylko ułamek tego, co inwestują. Ktoś, kto chce zainwestować 600 USD w kontrakt CFD, może wpłacić tylko jedną piątej tej kwoty (120 USD).
Jest to sposób na łączenie zysków poprzez handel większą ilością pieniędzy, niż faktycznie zainwestujesz. Powinniśmy zauważyć, że wiąże się to również z ryzykiem. Straty również podlegają dźwigni finansowej.
Mówi się, że 43% wszystkich inwestorów detalicznych korzysta z dźwigni finansowej. W rzeczywistości liczba ta jest prawie na pewno wyższa (w szczególności,w handlu kontraktami CFD).
Nasz artykuł powinien przygotować Cię do wejścia w świat handlu kontraktami CFD. Zakup każdego faktycznego składnika aktywów, wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy technicznej. Podstawy zapewniają dobry ogląd tego, czym jest handel CFD i jak działa.