Akcje dywidendowe, które warto mieć w 2022 roku

W dzisiejszych czasach prawie każdy poszukuje dla siebie jakiejś formy inwestowania. Życie w świecie ogarniętym wojną i pandemią sprawiło, że jutro stało się niepewne. Dodatkowym ciężarem są wciąż rosnące ceny towarów. W obliczu tych wydarzeń, widać wyraźnie jak niestabilna jest gospodarka. Dlatego, coraz więcej osób decyduje się w coś zainwestować. Kiedy przychodzi na myśl handel akcjami, wyrażenie „kupuj tanio, sprzedawaj drogo” jest często powtarzane jako strategia na sukces. Ale jest inny sposób, w jaki inwestorzy mogą osiągać sukces na rynku: poprzez dywidendy.

Jak działają akcje dywidendowe?

Krótko mówiąc, akcje w formie dywidendy umożliwiają firmom wypłacanie inwestorom części swoich zysków. Akcjonariusze odnoszą korzyści, ponieważ każda posiadana przez nich akcja uprawnia ich do wypłaty określonej dywidendy. Spółki wypłacają dywidendy w regularnych, zaplanowanych należnościach, w gotówce lub w formie dodatkowych akcji firmy – zazwyczaj miesięcznych, kwartalnych lub rocznych. Inwestorzy kupujący i utrzymujący dywidendy wiedzą coś, czego mniej doświadczone osoby w  świecie handlu nie wiedzą: opłaca się uzbroić w cierpliwość. Dlaczego? Każdy inwestor inwestujący w akcje dywidendowe wie, że przechowując swoje zasoby wystarczająco długo, imponujący 1% zysku, który uzyskał z początkowej inwestycji, może pewnego dnia osiągnąć dwucyfrową wartość.

Prawdą jest, że taka forma inwestowania jest coraz częściej wybierana przez coraz szersze grono ludzi. Dzieje się tak, ponieważ najlepsze firmy dywidendowe, które mają długą historię wypłacania stałych dywidend każdego roku, są zabezpieczone przed inflacją. Mogą nie tylko przetrwać wyższe ceny, ale również skorzystać na nich. Pozytywnym aspektem dla inwestorów jest to, że w perspektywie długoterminowej, w miarę wzrostu cen produktów i usług z powodu inflacji, przychody, zyski i dywidendy firmy wzrosną.

Jakie są najlepsze akcje dywidendowe?

Najlepsze akcje dywidendowe – spółek, które podnoszą swoje wypłaty jak w zegarku dekada po dekadzie – na dłuższą metę mogą generować lepsze łączne zwroty (cena plus dywidendy), nawet jeśli na początku mają pozornie nie wysokie stopy zwrotu. Dlatego, od samego początku nie należy eliminować żadnej firmy. Jednak prawdą jest, że istnieją firmy, którym warto jest się przyjrzeć dokładniej. Najlepsze akcje dywidendowe na rynku to obecnie osiem spółek wymienionych poniżej:

Coca-Cola – najlepsze akcje dywidendowe do natychmiastowego zakupu. Coca-Cola oferuje bieżącą stopę dywidendy na poziomie nieco ponad 2,7%.

Johnson & Johnson – solidne akcje, które od 60 lat zwiększają swoją dywidendę. Johnson & Johnson oferuje bieżącą stopę dywidendy w wysokości 2,3%.

ExxonMobil – wysokodochodowe akcje dywidendowe z sektora energetycznego. ExxonMobil oferuje bieżącą stopę dywidendy w wysokości 7%.

Philip Morris International – akcje dywidendowe o dużej kapitalizacji, które mogą być niedoszacowane. Philip Morris International oferuje bieżącą stopę dywidendy w wysokości 5% w oparciu o aktualne ceny.

Verizon Communications – atrakcyjna stopa dywidendy przy niskim wskaźniku P/E. Verizon Communications oferuje bieżącą stopę dywidendy na poziomie prawie 5%.

Chevron – arystokrata dywidendowy i amerykański producent ropy i gazu. Chevron oferuje bieżącą stopę dywidendy w wysokości 3,3%.

Bank of America – solidne akcje dywidendowe, które nadal przewyższają szerszy sektor bankowy. Bank of America oferuje bieżącą stopę dywidendy w wysokości 2,1%.

Apple – skromna stopa dywidendy przy ogromnym wzroście ceny akcji. Bieżąca stopa dywidendy oferowana przez tego wiodącego giganta technologicznego wynosi zaledwie 0,5%.

Wymienione spółki posiadają obecnie najlepsze akcje dywidendowe na 2022 rok. Jednak należy wspomnieć, że istnieją tysiące akcji notowanych na giełdzie, które wypłacają dywidendę. Mając to na uwadze, warto jest pamiętać, że nie wszystkie akcje dywidendowe są warte zachodu – dlatego każdy inwestor powinien przeprowadzić własne niezależne badania, aby znaleźć dla siebie odpowiednie spółki. Warto jest wiedzieć, że w obliczu inflacji i wciąż rosnących cen towarów, istnieje forma inwestowania, która może na tym skorzystać. Akcje dywidendowe tych amerykańskich gigantów działają jak zabezpieczenie przed inflacją.

Prawda jest taka, że w dzisiejszych niepewnych czasach, należy uważnie obserwować każdy czynnik, który może wpłynąć (korzystnie lub niekorzystnie) na akcje dywidendowe firmy i każdy inny podmiot inwestycyjny. Mimo, że wzrost stopy inflacji pozytywnie wpływa na wiele spółek – z racji tego, że podnoszą ceny swoich usług bądź towarów –  to warto jest pamiętać, że za rosnąca stopą inflacji stoi również wojna, która wciąż trwa. Jest pewien paradoks w tym, że akcje dywidendowe firmy rosną w obliczu niefortunnych wydarzeń, ale to prawda i te akcje warto jest mieć w 2022 roku.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię