Czy handlowanie kontraktami CFD na kryptowaluty jest bezpieczne?

Kontrakty bazujące na różnicach kursowych umożliwiają inwestowanie w krypto osobom nieposiadającym dużych zasobów gotówki. W artykule sprawdzimy, czym są CFD oraz czy handlowanie kontraktami CFD na kryptowaluty jest bezpieczne. Zapraszamy do lektury!

Jak działa CFD?

Nowoczesne kontrakty CFD na kryptowaluty (tzw. kontrakty na różnicę kursową) umożliwiają inwestorom trading na giełdach kryptowalutowych poprzez wykorzystanie dźwigni. Na czym polega kontrakt CFD? Poniżej znajdziesz wyjaśnienie krok po kroku.

  1. Trader wpłaca depozyt na konto brokerskie i wybiera kryptowalutę, którą chce handlować przy pomocy CFD.
  2. Inwestor ma do wyboru dwie metody spekulacji. Może spekulować wzrost lub spadek ceny wybranej wcześniej kryptowaluty.
  3. Osoba inwestująca w kontrakty CFD na kryptowaluty może zamknąć swoją pozycję w dowolnym momencie, ponosząc stratę lub zyskując.

Trzeba pamiętać, że handel CFD jest obarczony wysokim ryzykiem inwestycyjnym. Kontrakty CFD są produktami inwestycyjnymi z marginesem. Oznacza to, iż inwestując możesz stracić lub zyskać więcej, niż wynosi początkowa kwota depozytu.

Inwestycja w kontrakty CFD na kryptowaluty nie wymaga dużego wkładu finansowego

Główną zaletą opisanego rozwiązania jest fakt, iż inwestycja w kontrakty CFD na kryptowaluty nie wymaga dużego wkładu finansowego. W zależności od wybranego przez siebie mnożnika (tzw. dźwigni) istnieje możliwość inwestowania kwot na poziomie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych przy realnym wkładzie własnym opiewającym na kilkaset złotych. Umożliwiają to dźwignie na poziomie 100x lub więcej.

Pamiętajmy jednak, że inwestycja w kryptowaluty z użyciem kontraktów CFD obarczona jest sporym ryzykiem. Możesz zarobić znaczną kwotę, jeżeli twoje przewidywania kursu aktywów kryptowalutowych okażą się trafne. Jednocześnie musisz liczyć się z ryzykiem inwestycyjnym i stratą kwoty większej niż zainwestowana. Spekulowanie kursów kryptowalut wymaga dużego doświadczenia inwestycyjnego.

Kontrakty CFD pozwalają na zarabianie nie tylko na wzrostach, ale także na spadkach wartości aktywa

Okazuje się, że kolejną zaletą kontraktów CFD jest fakt, iż pozwalają na zarabianie nie tylko na wzrostach, ale także na spadkach wartości aktywa. Jak to możliwe?

Mechanizm jest analogiczny, jak przy tradycyjnych kontraktach CFD na wzrosty. Różnica polega na tym, że zarabiasz wtedy, gdy kurs kryptowalut spada. Wówczas broker zarabia na samym spreadzie, czyli różnicy między ceną zakupu i sprzedaży – mimo spadku wartości aktywa.

Kontrakty CFD na kryptowaluty – możliwość dużego zysku, ale też dużej straty

Jak wspomnieliśmy już na początku, kontrakty CFD na kryptowaluty dają inwestorom możliwość wypracowania w krótkim czasie zarówno dużego zysku, jak i poważnej straty kapitału. Poniżej przytoczymy przykład, który doskonale obrazuje ryzyko inwestycyjne związane z zawieraniem kontraktów CFD przy użyciu dużej dźwigni.

  1. Trader inwestuje 1000 PLN w kontrakt CFD na BTC z dźwignią 100x.
  2. W momencie otwarcia pozycji cena za jednego bitcoina wynosi 40 000 PLN.
  3. Realna wartość kontraktu to iloczyn zainwestowanej kwoty 1000 PLN oraz dźwigni równej 100, czyli w praktyce 100 000 PLN.
  4. Kurs BTC zaczyna spadać, a inwestor decyduje się na zamknięcie pozycji w chwili, gdy kurs jest o 10% niższy od początkowej wartości BTC.
  5. Realna wartość kontraktu CFD w chwili zamknięcia wynosi zatem 90 000 PLN. W efekcie inwestor ponosi stratę na poziomie aż 10 000 PLN!

Przypomnijmy, że w naszym przykładzie trader zainwestował zaledwie 1000 PLN przy dużej dźwigni 100x. W efekcie spadków na rynku kryptowalut kurs bitcoina obniżył się o 10%. W tym momencie inwestor zamknął pozycję ze stratą wynoszącą aż 10-krotność kwoty wejściowej! Ten przykład pokazuje, że kontrakt CFD nie jest narzędziem dla początkujących.

Inwestycja w „fizyczne” kryptowaluty jest bezpieczniejsza

Bez wątpienia warto poznać możliwości, jakie oferują kontrakty CFD na kryptowaluty. Trading CFD to doskonała opcja dla świadomych, doświadczonych inwestorów, którzy chcą w krótkim czasie pomnożyć swój kapitał.

Pamiętajmy oczywiście o ryzyku inwestycyjnym związanym z zawieraniem kontraktów opartych na różnicach kursowych. Kluczowa będzie dobra znajomość mechaniki CFD oraz dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.

Dla początkujących inwestorów inwestycja w kryptowaluty na polskiej giełdzie kryptowalut będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Inwestowanie w kryptoaktywa na bezpiecznej giełdzie kryptowalutowej nie pozwoli na stosowanie dźwigni znanej z kontraktów CFD. Wybór giełdy będzie jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem niż ryzyko, jakie niesie za sobą zawieranie kontraktów CFD na kryptowaluty.

Początkujący inwestorzy mają do wyboru rozmaite platformy do handlu aktywami kryptowalutowymi. Jednym z takich miejsc jest polska, bezpieczna giełda kryptowalut Kanga Exchange.

Serwis ten umożliwia na stworzenie konta, za którego pośrednictwem możesz zawierać transakcje kupna oraz sprzedaży bitcoina, ethereum oraz innych walut cyfrowych.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię