Czy istnieje szansa na otrzymanie pożyczki bez zdolności kredytowej?

Mimo że często termin pożyczka i kredyt stosowane są zamiennie, to trzeba mieć świadomość, że w rzeczywistości oznaczają zupełnie coś innego. Kredyt udzielić może wyłącznie bank, a uzyskaną gotówkę przeznaczyć trzeba na wskazany we wniosku cel. W przypadku pożyczek zasady są nieco inne. Jakie? I czy jest szansa, aby uzyskać pożyczkę bez zdolności kredytowe?

Zdolność kredytowa – co to takiego?

Każdy, kto choć raz ubiegał się o kredyt z całą pewnością słyszał termin zdolności kredytowej. Bo to od niej zależy to, czy w ogóle mamy szansę uzyskać pomoc. Banki bardzo skrupulatnie weryfikują kredytobiorcę. W jakim celu? Najogólniej mówiąc – aby sprawdzić czy taka osoba będzie w stanie spłacić swoje zobowiązanie. W tym celu bank potrzebuje określonych informacji, jak uzyskiwane dochody, informację o miesięcznych kwotach utrzymania, w tym czynsz i inne obowiązkowe opłaty, a także historię kredytową – bank interesuje się nie tylko tym czy mamy obecnie inne zadłużenie, które spłacamy, ale także faktem czy w przeszłości regularnie i na czas spłacaliśmy zaciągnięte zobowiązania itp.

Podczas ustalania zdolności kredytowej brane są pod uwagę jeszcze kolejne kwestie – wiek osoby ubiegającej się o kredyt, stan cywilny czy fakt posiadania dzieci (czyli osób pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy).

Brak zdolności kredytowej – co wtedy?

Zdarza się, że bank oceni negatywnie zdolność kredytową wnioskodawcy. W takiej sytuacji kredyt po prostu nie zostanie udzielony. Przyczyny negatywnej oceny mogą być różne, najczęściej będą to:

  • brak zdolności kredytowej wnioskodawcy (ryzyko, że mógłby on nie udźwignąć kolejnego zobowiązania finansowego i nie spłacać regularnie rat),
  • zbyt wysoka kwota kredytu,
  • negatywna weryfikacja w BIK, KRD lub innym rejestrze,
  • prowadzone przeciwko wnioskodawcy postępowanie egzekucyjne.

Wiele osób myśli, że jeśli bank odrzucił wniosek kredytowy, to nie ma już innej możliwości uzyskania kredytu, a to nieprawda. Każdy, komu przytrafiła się taka sytuacja z całą pewnością powinien zainteresować się artykułem: https://eurocent.pl/pozyczki-bez-zdolnosci-kredytowej/

Pożyczka bez zdolności kredytowej – czy to możliwe?

Trzeba mieć świadomość, że banki oceniając zdolność kredytową kierują się określonymi, konkretnymi wytycznymi. Jako placówki systemu finansowego podlegają ścisłym regułom działania, określanym przez ustawy i nie mają możliwości indywidualnej weryfikacji możliwości finansowych wnioskodawcy. Jednak na rynku funkcjonują również firmy działające na zasadach podobnych jak banki, ale jednak poza systemem bankowym. Nie udzielają kredytów, jednak mają prawną możliwość udzielania pożyczek.

Pożyczka bez zdolności kredytowej przyznawana jest często również osobom, które widnieją w rejestrze osób zadłużonych, co automatycznie dyskwalifikuje je z możliwości uzyskania kredytu w banku. Wiele osób zapewne zastanawia się jak to możliwe, że w bankach nie ma możliwości, a w podmiotach działających poza sektorem bankowym już tak? Wszystko tkwi w regulacjach prawnych, ponieważ innym regulacjom podlegają banki (bardziej restrykcyjnym), a innym wszystkie pozostałe podmioty. Mogą one zatem nieco bardziej elastycznie podchodzić do weryfikacji wnioskodawcy.

Oczywiście nie zawsze możliwe jest uzyskanie pożyczki bez zdolności kredytowej. Wszelkie zobowiązania zaciągnąć można dopiero mając co najmniej 18 lat. Osoba ta musi mieć ważny dowód osobisty, polskie obywatelstwo oraz konto bankowe.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię