D: Wynajem vs zakup sprzętu – która opcja jest lepsza? Wszystko co musisz wiedzieć o korzyściach wynajmu i dodatkowych kosztach związanych z zakupem nowych narzędzi.
Wiele firm i biznesów, szczególnie z sektorów produkcyjnych, budowlanych i usługowych wymaga odpowiednich narzędzi do prowadzenia działalności. Zakup sprzętu, nawet w postaci leasingu to koszty, które potrafią zrujnować szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa. Na szczęście są rozwiązania! Wystarczy sprawdzić ceny na wynajem rusztowań, żeby przekonać się jak wiele można zaoszczędzić. Kiedy wynajem będzie dobrym pomysłem na efektywne prowadzenie biznesu?
Remonty i prace konserwacyjne w firmie i domu
Czasy, kiedy osoby prywatne musiały kupować nowe narzędzia do incydentalnych remontów mamy już dawno za sobą. Większość potrzebnego sprzętu można wypożyczyć na czas prac za ułamek ceny. Tak samo jest w przypadku firm! Dobrym przykładem są przedsiębiorstwa produkcyjne! Prace na wysokościach związane chociażby z konserwacją, prawdopodobnie będą wykonywane kilka razy w roku lub częściej. Na taką okoliczność, podnośnik koszowy wynajem będzie idealnym rozwiązaniem. Jeśli biznes nie opiera się na codziennej obsłudze podnośnika, zakup nowego sprzętu nigdy się nie zwróci. Dużo lepszym pomysłem będzie redukcja kosztów i administracji poprzez wynajem krótko, a jeśli będzie potrzeba, nawet długoterminowy!
Podobna sytuacja w różnych warunkach dotyczy tysięcy przedsiębiorstw i domów w Polsce. Wystarczy zadać sobie pytanie jak często faktycznie korzystamy z narzędzi, które kupiliśmy na własność. Prosta matematyka zawsze dostarcza najwięcej faktów. Najprościej sprawdzić jak długo należałoby wynajmować sprzęt, żeby uzasadnić zakup nowego.
Zakup nowego sprzętu to nie koniec kosztów
Większość osób pozostaje w błędnym przekonaniu, że kupno narzędzi na własność do długoterminowa redukcja kosztów. Tak może być w przypadku, kiedy sprzęt służy na co dzień do pracy i generowania przychodów. Jeśli tak nie jest, należy się zastanowić czy wynajem nie będzie tańszy, ponieważ należy uwzględnić następujące opłaty i koszty:
- Konserwacje i naprawy. Z biegiem czasu czekają na każdego. Gwarancja pomaga, ale wiele zależy od szczegółów ubezpieczenia. Po zakończeniu gwarancji sami ponosimy koszty.
- Polisy ubezpieczeniowe. Zdrowy rozsądek nakazuje ubezpieczenie wyposażenia, szczególnie drogiego na okoliczność kradzieży, uszkodzeń, wypadków oraz innych czynników ryzyka.
- Magazynowanie i transport. Zależnie od warunków, można mówić kosztach pośrednich lub bezpośrednich. Pośrednie, kiedy sprzęt zajmuje miejsce, które można wykorzystać do generowania przychodów. Bezpośrednie, kiedy nie mamy miejsca i jest potrzeba wynajmu dodatkowej przestrzeni.
- Koszty amortyzacji. Narzędzia zużywają się z czasem, a ich wartość maleje. To jeden ze składników, który trzeba uwzględniać w firmowym lub domowym bilansie i ocenić opłacalność inwestycji.
- Szkolenia i certyfikacje. Szkolenia mogą dotyczyć kompetencji pracowników, ale to nie wszystko. Część narzędzi podlega pod Urząd Dozoru Technicznego, co generuje kolejne koszty.
Zalety wynajmu – co musisz wziąć pod uwagę?
Na drugim biegunie, wypożyczanie sprzętu, często nawet regularne, ma wiele zalet i pozwala oszczędzić czas i wysiłek. Oto kilka przykładów:
- Elastyczność. Rusztowania można wypożyczyć w dokładnie takiej ilości jaką potrzebujemy, to samo dotyczy parametrów innych narzędzi. Zawsze mamy tylko to co jest potrzebne, bez straty środków.
- Dopasowanie. Nie musimy się zastanawiać, czy raz zakupiony sprzęt nadaje się do kolejnych okazji i okoliczności. Po prostu tłumaczymy wypożyczalnią jakie mamy potrzeby, a eksperci doradzą jakie rozwiązania będą dla nas najlepsze.
- Czas. Na dobrą sprawę, większość pracy związanej z organizacją narzędzi wykonują dostawcy usługi, a po naszej stronie zostaje tylko niezbędne minimum.
- Pieniądze. Najbardziej oczywisty, a jednocześnie najważniejszy aspekt. Jeśli nie korzystamy ze sprzętu na co dzień do generowania wartość, wynajem pozwala oszczędzać praktycznie na każdym kroku.
Wnioski: kiedy wynajem jest dobry dla biznesu?
Każdego roku ceny produktów rosną praktycznie we wszystkich sektorach. Sprzęt domowy i budowlany nie jest tutaj wyjątkiem i stanowi istotny element budżety każdej firmy. Realna ocena opłacalności inwestycji może mieć kluczowe znaczenie dla kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Koszty działalności w Polsce i tak nie są małe, dlatego optymalizacja wydatków jest zawsze wskazana.
Na pomoc przychodzą usługi wynajmu, które pomagają oszczędzać pieniądze, czas, formalności, a często również stres. Nawet przy regularnym wynajmie, koszty nadal mogą być wiele niższe, niż zakup nowych narzędzi.