W co inwestować podczas inflacji?

Dawno nie mówiło się o inflacji tyle co obecnie. Trudno się temu dziwić — aktualnie jest ona najwyższa od 27 lat. Sprawia to, że zabezpieczenie oszczędności przed utratą wartości staje się wyjątkowo trudne. Mówiąc wprost, pieniądze trzymane na lokatach i rachunkach oszczędnościowych przynoszą po prostu straty. Jak sobie z tym radzić? W naszym poradniku postaramy się odpowiedzieć na pytanie, w co inwestować podczas inflacji.

1. Własny sklep internetowy

Pierwszym ciekawym i bardzo popularnym rozwiązaniem jest założenie własnego sklepu internetowego. Choć w dobie tak dużych podwyżek Polacy zdecydowanie częściej zaciskają pasa i starają się wydawać mniej, cały czas muszą przecież kupować różne podstawowe artykuły — od żywności, przez ubrania, aż po niezbędny do pracy sprzęt. Nie zapominaj też o tym, że podczas inflacji nie wszyscy biednieją. Zawsze znajdą się grupy, które dzięki podwyżkom cen zarabiają dużo więcej i chętniej wydają pieniądze.

Dużo zależy więc od tego, na jaki asortyment się zdecydujesz. Otwierając własny sklep internetowy, możesz zaopatrywać się w hurtowniach lub u producentów, ale też samodzielnie wytwarzać swoje artykuły. Na szczęście pozostałe kroki prowadzące do uruchomienia e-commerce’u okażą się już zdecydowanie łatwiejsze. Wystarczy, że zarejestrujesz się na dobrej platformie sklepowej, która zapewni Ci dostęp do między innymi:

 • intuicyjnego kreatora sklepu,
 • gotowych i edytowalnych szablonów graficznych,
 • bramek płatności,
 • usług kurierskich,
 • integracji z hurtowniami,
 • integracji z dodatkowymi kanałami sprzedaży.

Dzięki takiemu oprogramowaniu szybko i łatwo otworzysz własny sklep internetowy. Co zaś najważniejsze, inwestycja ta wcale nie musi się wiązać z dużymi wydatkami. Do kluczowych kosztów należą bowiem:

 • abonament platformy (około 100 zł miesięcznie),
 • zakup i utrzymanie domeny (od kilku do kilkudziesięciu zł rocznie),
 • koszty prowadzenia działalności (głównie składki ZUS, początkowo w wysokości paruset zł miesięcznie),
 • zakup towaru do sklepu (koszty zależą od wybranego modelu logistycznego),
 • ewentualne działania marketingowe.

Jak widzisz, własny sklep internetowy pozwoli Ci ulokować nawet niewielkie oszczędności w biznesie, który może przynosić spore dochody. Oznacza to nie tylko skuteczną ochronę kapitału przed inflacją, ale prawdopodobnie także czysty zysk.

2. Sklep w dropshippingu

Możesz zastanawiać się, jaki sens ma zamrażanie kapitału w asortymencie, który wcale nie musi się sprzedać. W takim przypadku trzymanie pieniędzy na lokacie lub rachunku oszczędnościowym miałoby przecież większy sens, nawet w czasach inflacji. Jeśli towarzyszą Ci takie rozterki, ciekawym rozwiązaniem może okazać się sprzedaż w dropshippingu. Jest to model logistyczny, w którym współpracujesz z hurtownią zaopatrującą Cię w towar i zajmującą się realizacją zamówień. Dzięki temu nie musisz prowadzić własnego magazynu ani tracić czasu na kompletowanie i wysyłanie paczek.

Ogromna zaleta dropshippingu polega na unikaniu ryzyka inwestycyjnego. Nie musisz bowiem nabywać towarów z góry, tylko płacisz za nie w momencie ich odsprzedaży klientowi detalicznemu. Swoje oszczędności możesz zatem przeznaczyć na działania marketingowe, które zwiększą sprzedaż i przełożą się na jeszcze większe zyski.

Sklep w dropshippingu założysz równie łatwo i szybko jak tradycyjny e-commerce. Wystarczy Ci odpowiednie oprogramowanie, wyposażone w funkcję integracji strony z hurtowniami dropshippingowymi. Dzięki niej zautomatyzujesz proces realizacji zamówień i przyspieszysz uruchomienie witryny, ponieważ Twój sklep pobierze wszystkie dane produktowe z bazy dostawcy i będzie je na bieżąco aktualizował.

3. Rynek nieruchomości

Jeśli dysponujesz niewielkimi oszczędnościami, pomysł inwestycji w sklep internetowy (zwłaszcza w dropshippingu) okaże się znakomitym rozwiązaniem. Jeżeli jednak możesz pochwalić się większym kapitałem i za wszelką cenę chcesz go zabezpieczyć przed inflacją, najlepiej zrobisz lokując go w nieruchomościach.

Prościej to oczywiście powiedzieć niż zrobić. Rynek nieruchomości wymaga sporej wiedzy i cierpliwości. Pieniądze zainwestowane dziś zaczną bowiem przynosić zyski dopiero za jakiś czas. Zawsze też istnieje ryzyko zakupu obiektu, który zamiast zyskiwać na wartości, będzie ją tracił (np. w wyniku zmian terenowych, sąsiednich inwestycji czy decyzji samorządowych). Przed dokonaniem takiej inwestycji dobrze zastanów się więc nad wyborem interesującej Cię nieruchomości.

Jeśli tylko uda Ci się nabyć mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji i niezłym stanie, prawdopodobnie w dłuższej perspektywie sporo zyskasz. Rynek nieruchomości w Polsce jest wyjątkowo nienasycony, dzięki czemu ceny wciąż wzrastają lub przynajmniej utrzymują się na wysokim poziomie. Korzyści możesz więc odnieść na dwóch polach:

 • Wzrost wartości nieruchomości w czasie — za kilka lub kilkanaście lat możesz sprzedać nieruchomość ze sporym zyskiem.
 • Możliwość zarabiania pasywnego — jeśli tylko nie wykorzystasz nieruchomości na własne potrzeby mieszkaniowe, możesz ją wynajmować na długie lub krótkie terminy.

4. Obligacje skarbowe indeksowane inflacją

Powyższe sposoby inwestowania — przy odpowiednim planowaniu i odrobinie szczęścia — mogą Ci przynieść imponujące zyski. Jeżeli jednak interesuje Cię wyłącznie bezpieczna ochrona kapitału przed inflacją, możesz zdecydować się na specjalne obligacje detaliczne. To instrumenty dłużne, polegające na udzielaniu pożyczek Skarbowi Państwa, które ten następnie zwraca wraz z odsetkami.

Ogromną zaletą obligacji detalicznych jest gwarancja bezpieczeństwa. Po pierwsze ich wartość nie podlega żadnym wahaniom — jest jasno określona i nie zależy od sytuacji na rynku. Po drugie trudno wyobrazić sobie scenariusz, w którym zyski nie są Ci wypłacane. O ile różne przedsiębiorstwa mogą upadać, o tyle wizja bankructwa Polski wydaje się na tę chwilę bardzo mało prawdopodobna.

Skarbowe obligacje indeksowane inflacją uzależnione są wyłącznie od wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Oznacza to, że im wyższa inflacja, tym wyższe odsetki z obligacji. Instrument ten stanowi więc pewien rodzaj gwarancji, że Twój kapitał obroni się przed spadkiem wartości. Warto jednak pamiętać o niższym oprocentowaniu pierwszego roku oraz o podatku Belki, które obniżą nieco rentowność inwestycji. Do wyboru masz kilka typów obligacji detalicznych, różniących się zarówno marżami, jak i okresem zapadalności. Z łatwością znajdziesz wśród nich odpowiednią opcję dla siebie.

5. Akcje spółek

Akcje odznaczają się zdecydowanie bardziej ryzykownym charakterem niż obligacje detaliczne. Ich wartość jest ściśle powiązana z kondycją gospodarki, więc mogą Ci one przynieść zarówno spore zyski, jak i ogromne straty. Wszystko zależy od tego, w jakie spółki zdecydujesz się zainwestować i jak będą radziły sobie dane rynki.

Najbardziej odpowiedzialnym sposobem inwestowania w akcje wydaje się szeroka dywersyfikacja i naśladowanie giełdowych indeksów. Mowa na przykład o zakupie funduszy inwestycyjnych bądź ETF-ów, które odzwierciedlają choćby sytuację globalnych rynków rozwiniętych, rozwijających się czy też największych przedsiębiorstw danego regionu.

Zauważ, że inwestowanie w akcje wymaga znajomości przynajmniej podstaw ekonomii i wiąże się z pewnym ryzykiem. Nie stanowi gwarancji ochrony kapitału przed inflacją. Co więcej, w kryzysowych czasach zniechęcać Cię mogą widoczne na giełdzie spadki wartości akcji. Pamiętaj jednak, że paradoksalnie to teraz może być najlepszy czas na ich zakup. Kiedy minie bessa, nabyte względnie tanio papiery zaczną przecież drożeć.

6. Własny rozwój

Nie bez powodu mówi się, że najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie. Skoro trudno wypracować zyski przerastające poziom inflacji, może to dobry moment, żeby oszczędności spożytkować na własny rozwój? Taka inwestycja może Ci się bardzo szybko zwrócić. Wystarczy wyobrazić sobie korzyści płynące z intensywnego kursu językowego, specjalistycznych szkoleń czy konsultacji z ekspertami. Niezależnie od branży, w której działasz, na pewno istnieją narzędzia, które są w stanie podnieść Twoje kompetencje, a tym samym — wartość na rynku.

Być może czujesz jednak coś zupełnie odwrotnego — zmęczenie ciągłą pracą i nieskutecznymi próbami zwiększania zarobków? W takiej sytuacji ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się warsztaty dla ciała i ducha. Zafunduj sobie porządny relaks w postaci wakacji, zapisz się na zajęcia z jogi lub wykup karnet na basen. Szybko zauważysz, jak ogromną wartość niesie czas spędzany na aktywnym wypoczynku. Z pewnością pobudzi to Twoją kreatywność i chęć do dalszego działania!

Inwestowanie podczas inflacji — podsumowanie

Inflacja wcale nie musi utrudniać inwestowania. Choć faktycznie ochrona kapitału przed spadkiem wartości jest obecnie wyjątkowo trudna, to istnieją specjalne narzędzia — np. obligacje detaliczne — stworzone właśnie z myślą o takich sytuacjach. Jeśli nie chcesz jednak ograniczać swoich możliwości, jest to także niezły czas na uruchomienie własnego biznesu. Może on bowiem przynosić zyski znacznie przebijające inflację. Zawsze pamiętaj jednak o tym, aby podczas inwestowania zachowywać zdrowy rozsądek, zabezpieczać się poduszką finansową i nie lokować całego kapitału w jednym miejscu.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię