Czym jest KRD i jakie znaczenie w finansowaniu przedsiębiorstw ma wpis na listę?

Wpis do Krajowego Rejestru Dłużników to czynnik, który może mieć wpływ na otrzymanie odmownej decyzji przy ubieganiu się o kredyt. Jeśli obawiasz się, że możesz widnieć w KRD, a potrzebujesz gotówki, by założyć lub rozwijać swoją firmę, koniecznie dowiedz się, jakie są alternatywne dla banków źródła finansowania.

Udzielanie kredytów przez banki to dość skomplikowana procedura. Przed wydaniem decyzji dokonuje się wielu analiz, a przede wszystkim sprawdza się osoby starające się o pożyczkę w ewidencjach kredytowych. Przykładem takiej bazy jest KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów. Wpis na listę może być przyczyną odmownej decyzji kredytowej. Na szczęście banki nie są jedynymi miejscami, w których udziela się kredytów lub pożyczek pieniężnych. Istnieją także prywatne instytucje pożyczkowe, takie jak PLM Fund, które kierują się nieco innymi zasadami. Warto zatem dowiedzieć się, czym dokładnie są te alternatywne dla banków źródła finansowania przedsiębiorstw.

Jakie znaczenie w kontekście KRD mają instytucje pożyczkowe?

Instytucjami pożyczkowymi są nazywane placówki finansowe, które zajmują się – jak sama nazwa wskazuje – pożyczaniem pieniędzy. Takie instytucje nie przetrzymują pieniędzy, więc środków nie można wpłacać na lokaty. Placówki tego typu oferują wyłącznie pożyczki, ale otrzymanie gotówki jest o wiele prostsze niż w banku. Niepodważalne zalety tego rozwiązania to także uproszczone procedury i krótki czas oczekiwania na zastrzyk gotówki. Oprócz tego nie należy zapominać, że większość tego typu instytucji nie sprawdza stanu finansowego podmiotu w KRD ani w innej ewidencji. To sprawia, że pomoc instytucji pożyczkowych staje się nie tylko idealnym, ale niekiedy jedynym rozwiązaniem.

Co to jest KRD i jak działa?

Krajowy Rejestr Długów jest uzupełniany na bieżąco. Zawiera informacje na temat długów osób fizycznych oraz podmiotów gospodarczych. Działa on od 2003 roku. Należy tutaj wspomnieć, że ewidencją są objęte wszystkie branże i sektory gospodarki. Nie ma zatem znaczenia, czy zadłużenie obejmuje zaległą ratę kredytu czy opłacenie telewizora kupionego na raty. Znajdują się tam także informacje o świadczeniach na rzecz różnych osób, takich jak alimenty. Wszystkie dane są na bieżąco uzupełniane, więc kiedy dług zostanie uregulowany, wówczas zostaje to odnotowywane.

Kto i za co może trafić do KRD?

Nie musisz się obawiać, że zaległy grosik w sklepie osiedlowym poskutkuje wpisem do KRD. Niespłacone raty także nie muszą się tam koniecznie znaleźć. Najważniejszym kryterium jest oczywiście wysokość długu. Zobowiązanie musi bowiem przekroczyć 200 zł, więc wszystkie kwoty poniżej progu nie są ewidencjonowane. Oprócz tego ważny jest termin uregulowania. Spóźnienie się jeden dzień z płatnością nie będzie sankcjonowane, lecz zwłoka powyżej 30 dni zostanie odnotowana w Rejestrze.

Kto może sprawdzić, czy w KRD widnieje dany podmiot?

Każda osoba lub przedsiębiorstwo może sprawdzić swój status w Krajowym Rejestrze Długów. Wgląd do danych mają także instytucje udzielające kredytów lub pożyczek. Jeśli osoba lub firma widnieje w spisie, może to być powodem odrzucenia wniosku o pożyczkę. Warto więc na samym początku sprawdzić, co znajduje się w ewidencji. Jednak nie zawsze trzeba to robić. Wyjątkiem są tutaj wspomniane powyżej instytucje pożyczkowe, które nie sprawdzają obecności na liście. To może być bardzo pomocne, jeśli przedsiębiorstwo nie uregulowało jeszcze jakichś zobowiązań, a potrzebuje pilnie zastrzyku finansowego.

Jak można samodzielnie sprawdzić status w KRD?

Status w KRD można najłatwiej sprawdzić przez stronę internetową Rejestru. Trzeba wówczas potwierdzić swoją tożsamość i zalogować się na profil. Jednorazowe sprawdzenie swojego statusu w spisie jest darmowe raz na sześć miesięcy. Warto też zaznaczyć, że raz na pół roku można ponadto sprawdzić, kto dokonał weryfikacji naszego profilu.

KRD jest jedynie ewidencją i odzwierciedla stan rzeczy, więc nie trzeba się go obawiać. W przypadku odmowy udzielenia kredytu przez bank można zaś zwrócić się do jednej z instytucji pożyczkowych. W takim miejscu wpisy nie są sprawdzane, dlatego warto skorzystać z takiej możliwości.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię