Czym jest kredyt obrotowy dla firmy?

Każdego miesiąca polscy przedsiębiorcy zmagają się z niezliczoną ilością problemów. Muszą oni dołożyć wszelkich starań, żeby w dalszym ciągu w niezachwiany sposób prowadzić swoje firmy i, co najistotniejsze, zachować płynność finansową. Zwłaszcza w obecnych czasach jest to niezwykle trudnym zadaniem, biorąc pod uwagę stale rosnące koszty. Jak się jednak okazuje, idealnym wyjściem z kłopotliwej sytuacji jest kredyt obrotowy. Nie czekaj więc dłużej i już teraz dowiedz się o nim wszystkiego, co najważniejsze!

  1. Kredyt obrotowy – podstawowe informacje.
  2. Możliwości kredytu obrotowego.
  3. Kredyt obrotowy dla firm – wymagania.
  4. O czym jeszcze należy pamiętać?

Gospodarka każdego kraju w dużej mierze opiera się na przedsiębiorcach, którzy swoimi działaniami zapewniają państwu nieustanny rozwój. Niestety, muszą się oni mierzyć z bardzo wysokimi kosztami prowadzenia firmy, a i niejednokrotnie z nieuczciwymi kontrahentami. Zwłaszcza ci ostatni mogą zaburzyć płynność finansową, regulując należności po terminie lub nie płacąc o ogóle… W takich przypadkach pomóc może kredyt obrotowy dla firm – na czym polega?

Kredyt obrotowy – podstawowe informacje

Przedsiębiorcy, podobnie jak klienci prywatni, również mogą skorzystać z szerokiej oferty kredytowej proponowanej przez banki. Pamiętajmy jednak, że obok kredytu gotówkowego czy hipotecznego, w naszym zasięgu pozostaje nie mniej popularny kredyt obrotowy – co to?

Co istotne, uzyskaną kwotę z kredytu obrotowego, pojawiającą się na rachunku bieżącym, możemy przeznaczyć na dowolny cel związany z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Bank na żadnym etapie ubiegania się o kredyt nie będzie wymagał od nas jego podania. Za pomocą tego kredytu poryjemy więc pilne zobowiązania i wydatki, przeprowadzimy inwestycje czy też wpłyniemy na ogólną poprawę płynności finansowej. Ponadto w przypadku kredytu obrotowego od razu otrzymujemy całą ustaloną z bankiem gotówkę, dzięki czemu nie musimy się obawiać, iż wypłacane transze nie będą w stanie zaspokoić naszych wszystkich potrzeb.

Możliwości kredytu obrotowego

Naturalnie jednak pojawiają się pytania, jak to wygląda w praktyce. Czy kredyt obrotowy dla firm rzeczywiście można przeznaczyć na dowolny cel? Otóż tak, aczkolwiek pamiętajmy, że jedynym ograniczeniem i obowiązkiem kredytobiorcy jest pokrycie wydatków bieżących. Jeśli zalegamy z płatnościami za różnego rodzaju faktury czy podstawowe koszty prowadzenia firmy, kredyt obrotowy nie rozwiąże naszych problemów (może to zrobić np. kredyt konsolidacyjny).

Tak więc, gotówkę znajdującą się na rachunku kredytowym wykorzystamy do pokrycia między innymi: zobowiązań podatkowych i innych pilnych kosztów działalności, wszelkich faktur, pensji pracowników, innych zadłużeń (np. kredytów), ale także opłat za zakup nowego sprzętu czy remont siedziby. Ze spokojem możemy też kwotę odłożyć na koncie, aby pokryć nią przyszłe wydatki – zarówno te spodziewane, jak i niespodziewane, których żadna firma nie jest w stanie uniknąć. Wielu przedsiębiorców traktuje kredyt jako swojego rodzaju spadochron bądź poduszkę finansową, jak przyjęło się o tym zabezpieczeniu mówić.

Kredyt obrotowy dla firm – wymagania

Zanim złożymy wniosek kredytowy, warto do tego zadania odpowiednio się przygotować. Nie zapominajmy, że kredyt obrotowy, nie inaczej jak inne usługi bankowe, posiada swoje konkretne wymagania, które musimy spełnić. Oczywiście najważniejsze, żebyśmy przedstawili satysfakcjonującą bank zdolność kredytową, od której zależeć będą warunki, jak np. oprocentowanie kredytu obrotowego. Podczas jej weryfikacji bank sprawdzi, czy nie jesteśmy obciążeni długami, a także określi czy wykazujemy prawidłową płynność finansową. Ponadto przy kredycie obrotowym niejednokrotnie spotkamy się z dodatkowym wymogiem, czyli koniecznością dalszego prowadzenia firmy po przyznaniu kredytu.

Koszty kredytu obrotowego naliczane są w podobny sposób jak przy innych usługach bankowych. Składają się na nie wspomniane oprocentowanie, prowizja, ewentualne ubezpieczenie, ale również zabezpieczenie, w tym w postaci zabezpieczeń rzeczowych (które jest dla banku gwarancją, że w przypadku naszej niewypłacalności odzyska pożyczoną kwotę).

O czym jeszcze należy pamiętać?

Znalezienie najlepszej oferty kredytu obrotowego na rynku może być zadaniem trudnym do zrealizowania. Wymaga niemało czasu, którym bardzo często po prostu nie dysponujemy, pilnie potrzebując dodatkowej gotówki. W takich przypadkach warto skierować się w stronę profesjonalnych narzędzi jak rankingi kredytów – stwarzane są one przez renomowanych specjalistów. Co więcej, tego typu portale (spośród których na szczególne wyróżnienie zasługuje: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyt-obrotowy-dla-firm/) zawierają bezcenne dla przedsiębiorcy informacje dotyczące kredytu obrotowego: jak obliczyć, jak przebiega wnioskowanie oraz czy jest to usługa odpowiednia dla każdego.

Bo tylko pewne i sprawdzone decyzje, podjęte na podstawie dogłębnej analizy sytuacji, pozwolą na nieustanny rozwój naszego przedsiębiorstwa i funkcjonowanie z niemałymi sukcesami…

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię