Czym jest Platforma Elektronicznego Fakturowania i dlaczego e-faktury zyskują na popularności?

Obecnie e-faktury powoli stają się już standardem. Nie jest to zresztą przypadek. Zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i na poziomie państwowym, mają miejsce działania, aby wybierać właśnie tę formę fakturowania. Zaczęło się od instytucji państwowych i zamówień publicznych. Jednak promocja tej formy rozliczeń odbywa się na zdecydowanie większą skalę. Zatem co to jest e-fakturowanie? Czym jest PEF, a więc Platforma Elektronicznego Fakturowania? Dlaczego elektroniczne faktury to dobre rozwiązanie? Wyjaśniamy!

E-faktura i PEF – o co chodzi?

Warto zacząć od krótkiego wyjaśnienia, czym tak właściwie jest e-faktura i wspomniany wcześniej PEF. Otóż e-faktura to po prostu elektroniczna wersja faktury. Mowa o dokumencie cyfrowym, zastępującym dokument papierowy. Obecnie można już zgodnie z prawem wystawiać faktury elektroniczne z pominięciem dokumentów papierowych. Warto zaznaczyć, że obie wersje faktur są równoprawne. Dlatego rosnąca liczba przedsiębiorstw decyduje się właśnie na elektroniczne fakturowanie. Wynika z tego szereg rozmaitych korzyści, które omawiamy w dalszej części tekstu.

Natomiast wspomniany już wcześniej PEF to rozwijając skrót – Platforma Elektronicznego Fakturowania. Zatem czym konkretnie jest PEF? To platforma dla firm realizujących zamówienia publiczne. Dzięki tej platformie przedsiębiorstwa mogą łatwo i szybko wystawiać faktury, ale też realizować szereg innych czynności. Poprzez system można zlecać dostawy i potwierdzać odbiory. Możliwe jest także przygotowywanie not księgowych i wiele więcej. Aby skorzystać z Platformy Elektronicznego Fakturowania wystarczy zarejestrować się w PEF i skorzystać z usługi wybranego brokera. Należy podkreślić, że brokerzy realizujący usługę to zaufane firmy, wybrane do pełnienia tej funkcji przez organy państwowe.

Dlaczego powstała Platforma Elektronicznego Fakturowania?

Obecnie dla wielu firm, również tych realizujących zamówienia publiczne, wystawianie faktur elektronicznych jest absolutną oczywistością. Właśnie dlatego powstała Platforma Elektronicznego Fakturowania. Jednak skąd taka popularność e-faktur? Wynika to przede wszystkim z popularyzacji tych rozwiązań przez Unię Europejską. Warto podkreślić, że nie chodzi tutaj jedynie o zachętę, ale też o realne wymogi. Obecnie UE wymaga elektronicznego rozliczania od firm realizujących zamówienia publiczne. Oznacza to, że Platforma Elektronicznego Fakturowania jest narzędziem absolutnie niezbędnym. Niemniej jednak wymogi nie są konieczne, aby elektroniczne faktury zyskiwały na popularności. Widać to wyraźnie po powszechności tego rozwiązania w rozliczeniach Business to Business (B2B). Dlaczego firmy decydują się na elektroniczne faktury?

Nie ma wątpliwości, że e-faktury są po prostu wygodne. Nie trzeba gromadzić wielu ton papieru. Poza tym wystawienie faktury elektronicznej trwa o wiele krócej. Usługodawca może korzystać z gotowych, powtarzalnych schematów. Poza tym nie można pominąć kwestii ekologii. Dzisiaj powszechnie wdraża się rozwiązania neutralne środowiskowo w miejsce tych, które mają negatywny wpływ na otoczenie. Niewątpliwie zastąpienie faktur w wersji papierowej fakturami elektronicznymi wpisuje się w ten właśnie trend.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię