Czym się różni Bitcoin od Bitcoin Cash?

Można śmiało założyć, że większość ludzi słyszała o Bitcoinie, największej pod względem kapitalizacji rynkowej kryptowalucie. Ci bardziej obeznani w temacie prawdopodobnie zetknęli się również z nazwą Bitcoin Cash – odgałęzieniem Bitcoina. Jednak czy wszyscy zdają sobie sprawę z rzeczywistych różnic między nimi? Jeśli rozważasz zainwestowanie w Bitcoin lub Bitcoin Cash, warto poświęcić trochę czasu na to, by zrozumieć czym się różnią i jakie mogą być realne korzyści z ich zakupu.  Przyjrzyjmy się więc niektórym kluczowym cechom Bitcoin Cash oraz Bitcoin.

Trochę historii

Bitcoin został stworzony w 2009 roku przez tajemniczego Satoshi Nakamoto, który opublikował oryginalną białą księgę, przedstawiając swoją wizję nowego rodzaju waluty. Główna idea zakładała, że dzięki wykorzystaniu technologii blockchain, kryptowaluta mogłaby zrezygnować z potrzeby posiadania centralnego organu i zapewnić bezpieczny system płatności peer-to-peer. Jedynie niewielkie grono myślących przyszłościowo znawców technologii zdecydowało się zainwestować w Bitcoin na początku jego istnienia, ale bardzo niewielu inwestorów głównego nurtu zauważyło to w ciągu pierwszych 2-3 lat. Jednak do 2013 roku cena Bitcoina zaczęła rosnąć, a pierwsi inwestorzy obserwowali zwroty w wysokości kilkuset procent. Dziś Bitcoin jest wart 35 000 dolarów i wielu ekspertów finansowych głównego nurtu wyraża chęć jego zakupu w 2021 roku.

Bitcoin Cash powstał pod koniec 2017 roku w wyniku tzw. twardego rozwidlenia (ang. hard fork) na Bitcoinie. Kiedy do tego doszło, wszyscy obecni posiadacze Bitcoina otrzymali równoważną liczbę tokenów Bitcoin Cash. Doprowadziło to do uruchomienia BCH z niezwykle wysoką ceną około 600 dolarów za token na większości giełd. Bitcoin Cash, chociaż opiera się na tym samym kodzie źródłowym i podstawowych zasadach co Bitcoin, zasadniczo się od niego różni, między innymi w zakresie przetwarzanie transakcji. Oczywiście istnieje również wiele podobieństw: obie kryptowaluty wykorzystują mechanizm konsensusu dowodu pracy i obie mają całkowitą podaż ograniczoną do 21 milionów tokenów. Jednak ci, którzy chcą zainwestować w Bitcoin Cash, powinni mieć świadomość, że jest to nadal znacznie mniejsza kapitalizacja rynkowa niż jej poprzednik i nie ma tak dużego wsparcia w świecie finansowym. Tutaj dowiesz się jak kupić bitcoin

Kluczowe różnice

Wśród najważniejszych atrybutów każdej waluty cyfrowej są koszt i szybkość transakcji. Jeśli chcesz zainwestować w Bitcoin, być może znasz już ideę kopania Bitcoinów. Jest to ważna część protokołu, ponieważ w ten sposób weryfikowane są transakcje i wprowadzane są do obiegu nowe BTC. W skrócie, wydobywanie bitcoinów to proces, w którym komputery w łańcuchu bloków skutecznie konkurują o rozwiązywanie złożonych równań w celu weryfikacji transakcji. Wydobywanie bitcoinów wykorzystuje fenomenalną ilość mocy obliczeniowej i zasobów. Górnicy w sieci są zatem nagradzani za weryfikację łańcuchów danych – lub bloków – za pomocą tokenów Bitcoin. Ten system zapewnia, że ​​sieć jest bezpieczna i nie ma „podwójnych wydatków” Bitcoina, tj. tego samego tokena używanego więcej niż jeden raz. 

Wielu krytyków Bitcoina uważa jego system wydobywczy „dowodu pracy” za przyczynę stosunkowo wolnego czasu transakcji. Ograniczenia transakcyjne Bitcoina są głównym powodem, dla którego powstał Bitcoin Cash. Zanim pojawiło się rozwidlenie w oryginalnej kryptowalucie, Bitcoin był krytykowany za powolne i kosztowne przetwarzanie transakcji. Bitcoin Cash starał się ulepszyć oryginalny protokół zwiększając rozmiar bloku, co pozwalało na dokonywanie większej liczby transakcji. Oznacza to, że ​​BCH jest o wiele bardziej realną walutą dla codziennych konsumentów detalicznych.

Bitcoin czy Bitcoin Cash – w co lepiej zainwestować?

Bitcoin może być bardzo dobrą inwestycją, ale nie jest pozbawiona ryzyka. Cechuje go nieustanna zmienność, ciągle rozwijająca się technologia i nie jest wspierany przez żadną instytucję. Natomiast Bitcoin Cash jest tańszy, szybszy i nadal ma dużą wartość, jest jednak obarczony takim samym ryzykiem jak Bitcoin. Inwestowanie w obie kryptowaluty może być dobrym pomysłem, ponieważ obie oferują wartość i mają potencjał na wygenerowanie niesamowitych zysków. Świetnie sprawdzają się w handlu i mogą być jeszcze bardziej opłacalne dzięki odpowiedniemu zarządzaniu ryzykiem i umiejętnościom.

Podsumowanie

Na pierwszy rzut oka Bitcoin wydaje się znacznie mniej ryzykowny i z większą liczbą wskaźników sugerujących znaczny wzrost cen. Jednak niekoniecznie trzeba wybierać między nimi, ponieważ te dwie monety bardzo dobrze się uzupełniają. Jeśli zdecydujesz się na zakup Bitcoina w 2021 roku, prawdopodobnie wejdziesz na rynek kryptowalut z najmniejszym ryzykiem, jednak decyzja o zainwestowaniu w Bitcoin Cash pozwoli Ci nabyć znacznie większy pakiet akcji za te same nakłady. Należy przy tym pamiętać, że rynek kryptowalut bardzo szybko się zmienia. Eksperci mogą się mylić, a przewidywania cen nie są w żaden sposób gwarantowane. 

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię