ETF, akcje czy może inwestycja w złoto – od czego zacząć?

Kryzysy gospodarcze zawsze przynoszą jeden pozytywny skutek. Sprawiają, że społeczeństwo zwiększa swoją świadomość inwestycyjną, dostrzegając potrzebę lokowania oszczędności w formach innych niż lokata w banku. Inwestowanie nie jest bowiem zarezerwowane tylko dla najbogatszych – swój kapitał warto chronić nawet wtedy, kiedy jest on bardzo mały. Od czego jednak zacząć? ETF, akcje, a może inwestycja w złoto? Pomagamy podjąć właściwą decyzję!

Czym są ETFy i czy warto od nich zacząć inwestowanie?

Z roku na rok rośnie zainteresowanie inwestowaniem w złoto. Wiele źródeł podaje, że Polacy chętnie stawiają na ETFy. Czym one jednak są i czy warto właśnie od nich rozpocząć budowanie portfela inwestycyjnego, chroniącego kapitał przed inflacją?

ETFy to nic innego jak rodzaj funduszy inwestycyjnych. Notowane są one na giełdach, na podobnych zasadach, jak akcje czy też obligacje. Oznacza to, że w zamian za wpłacone pieniądze inwestor otrzymuje udziały w funduszu. Potocznie mówi się zatem o zakupie „papierowego złota”. Warto też dodać, że wyjście z inwestycji w ETF na złoto odnosi się do sytuacji, w której inwestor zdecyduje się na sprzedaż na giełdzie lub umorzenie swoich udziałów w zamian za fizyczne złoto. Brzmi skomplikowanie? Słusznie!

WNIOSEK: ETFy z pewnością nie są rozwiązaniem dla osób rozpoczynających inwestowanie. Trafne decyzje w ich przypadku wiążą się bowiem ściśle z analizą giełd. Ponadto inwestowanie w ETFy na złoto wymaga regulowania kosztów zarządzania, które obciążają inwestora. Zysk z inwestycji jest też w takim przypadku w Polsce opodatkowany – dla porównania inwestowanie w fizyczne złoto pozwala uniknąć tzw. podatku Belki!

Akcje – czy to dobre rozwiązanie inwestycyjne dla początkujących inwestorów?

Inwestowanie wielu osobom kojarzy się z wielkim światem akcji. Warto jednak podkreślić, że nie istnieje żadna prawna granica minimalnej wysokości inwestycji na giełdzie. Mimo wszystko akcje nie są dobrą formą inwestowania dla każdego, w tym dla początkującego inwestora. Dlaczego? Przede wszystkim wspomnieć należy o ryzyku. Inwestor stawiający na akcje szybko może osiągnąć nawet bardzo wysoki zysk, ale działa to w obie strony – ponieść można również druzgocące straty, np. tracąc wszystkie zainwestowane pieniądze. Akcje niezbyt dobrze chronią zatem kapitał.

WNIOSEK: Zbyt wysokie ryzyko inwestycyjne sprawia, że akcje kompletnie nie sprawdzają się wśród początkujących inwestorów, o ile nie posiadają oni wiedzy dotyczącej giełd, czy też „talentu” w odczytywaniu ekonomicznych wskaźników.

Inwestycja w złoto – czy rzeczywiście jest to opcja dla każdego?

Czas na złoto, zarówno w naszym zestawieniu, jak i w prawdziwym życiu! Inwestycja w kruszce – również w srebro – zwycięża w porównaniu z ETFami, aktywami, a nawet nieruchomościami czy dobrami luksusowymi. Dlaczego tak się dzieje? Złoto inwestycyjne dla początkujących inwestorów to:

  • Niewielkie ryzyko utraty zainwestowanych pieniędzy – wartość złota stale rośnie, a wahania na niekorzyść zwykle są nieznaczne.
  • Brak konieczności posiadania wiedzy ekonomicznej – inwestując w złoto nie trzeba śledzić zmian rynkowych i wskaźników gospodarczych, od których nie zależy wartość złota fizycznego.
  • Możliwość rozpoczęcia inwestowania od kilkuset złotych – na niemalże każdą kieszeń są sztabki złota 1 g. Później warto rozbudowywać swój portfel inwestycyjny, dodając kolejne kruszce czy wybierając te o wyższych wartościach.
  • Brak podatku od zakupu złota – dotyczy to sztabek o próbie minimum 995.
  • Gwarancja sprzedaży złota w obowiązującej na rynku cenie – przekształcenie złota na pieniądz jest proste i szybkie. Wystarczy udać się do certyfikowanego skupu złota, najlepiej prowadzonego przez Mennicę Skarbową.

WNIOSEK: Złoto inwestycyjne w postaci fizycznej – sztabki złota czy złote monety bulionowe – to naprawdę dobry sposób na to, by zacząć przygodę z inwestowaniem. Warto zaufać zatem słowom sędziego Szymona Marciniaka, ambasadora marki Mennica Skarbowa, który w kampanii „Twoja decyzja na wagę złota” stwierdza, że: Złoto to pewna inwestycja w niepewnych czasach.

Pamiętaj! Każde inwestowanie, nawet w tak stabilne produkty inwestycyjne, jak złoto i srebro, niesie ze sobą ryzyko. Jeśli nie masz pewności co do swoich planów i ich skuteczności, skorzystaj ze wsparcia doradców finansowych, ekspertów zajmujących się szeroko rozumianą ekonomią lub specjalistów zatrudnianych przez mennice.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię