Ile czeka się na zwrot podatku z Niemiec w 2022 roku?

Obowiązek rozliczenia dochodu i odprowadzenia od niego podatku ma każda osoba zatrudniona na terenie Niemiec. Dotyczy to również przybyszów zza granicy, zatrudnionych zgodnie z niemieckim prawem pracy. Nasz zachodni sąsiad jest jednym z najchętniej obieranych kierunków emigracji zarobkowej, dlatego wśród pracowników zagranicznych liczną grupę stanowią Polacy. Zobowiązania fiskalne na zachód od Odry są dużo wyższe niż w Polsce, jednak można też liczyć na wyjątkowo korzystny zwrot podatku z Niemiec. Jak rozliczyć niemieckiego PITa oraz ile trzeba czekać na zwrot? Wyjaśniamy.

Niemiecki PIT – wszystko, co trzeba wiedzieć

Rozliczenie dochodu w Niemczech różni się pod wieloma względami od procedury, która obowiązuje w Polsce. Przede wszystkim niemiecki system fiskalny sąsiadów opiera się na klasach podatkowych. Przyporządkowanie do jednej z sześciu klas wynika z sytuacji życiowej i zawodowej każdej osoby, co dostosowuje kwotę podatku do wysokości dochodu. Klasy uwzględniają też dwa warianty rozliczania się dla osób w związkach małżeńskich, uzależnione od wysokości zarobków małżonków. Inną wyraźną różnicą między polskim a niemieckim urzędem skarbowym (Finanzamt) jest zwrot podatku. Z Niemiec można spodziewać się dużo wyższej kwoty niż z polskiego fiskusa.

Ulgi podatkowe w Niemczech

Niemieckie podatki uchodzą za jedne z najwyższych w Europie. W rzeczywistości poza samą wysokością kwoty wpłacanej do Finanzamtu warto jednak pamiętać także o szerokiej puli odliczeń, jakie przysługują niemieckim podatnikom. Aby móc skorzystać z ulg, wymaga się przepracowania w Niemczech przynajmniej 183 dni w roku. Wśród najczęściej wykorzystywanych przez Polaków ulg znajdują się:

  • ulga na dzieci (Kinderfreibetrag) przysługuje rodzicom zarejestrowanym w klasie podatkowej 1-4. Warunkiem jest sprawowanie opieki nad dzieckiem do 18. roku życia lub dzieckiem uczącym się przed ukończeniem przez nie 25 lat;
  • ulga z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa – szczególnie popularna wśród Polaków, którzy poza kosztami utrzymania domu lub mieszkania w Niemczech, ponoszą je również w rodzimym kraju. Wydatki muszą zostać udokumentowane w Finanzamcie;
  • ulga z tytułu darowizny – dostępna, jeśli pracownik zatrudniony na terenie Niemiec utrzymuje rodzinę znajdującą się w Polsce. Ulga dotyczy jednak tylko najbliższych krewnych, jak małżonkowie czy dzieci.

Kiedy należy złożyć zeznanie podatkowe?

Niemiecki płatnik ma więcej czasu na rozliczenie PITa niż osoby składające go w polskim fiskusie. Pracodawca zobowiązany jest wystawić odpowiednie dokumenty do 28. lutego roku następującego po okresie rozliczeniowym, ale czas na złożenie deklaracji w Finanzamcie mija z końcem lipca. Daninę można rozliczyć do czterech lat po zakończeniu roku fiskalnego, jednak im szybciej to nastąpi, tym krócej czeka się na zwrot podatku z Niemiec.

Zwrot podatku z Niemiec – kiedy pojawi się na koncie?

Czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec jest w dużej mierze uzależniony od terminu złożeniu PITa. Ostatecznie mija on z końcem lipca, dlatego rozliczenie deklaracji złożonych pod koniec tego okresu zajmuje urzędom dużo więcej czasu niż w przypadku dokumentów przekazanych wcześniej. Średnio na zwrot czeka się około trzech miesięcy, ale szansę na szybszą wypłatę mają osoby rozliczające się przez internet. Jeśli samodzielne obliczenie kwoty podatku przysparza trudności, pomocne będzie skorzystanie z usług profesjonalnego biura podatkowego, które przeprowadzi przez cały proces.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię