Ile kosztuje chęć posiadania dziecka?

Chęć posiadania dziecka w pewnym momencie życia dla wielu osób staje się wręcz przytłaczająca. Czujemy, że jesteśmy gotowi na stanie się rodzicami – wielu znajomych zaczyna zakładać rodziny, przeprowadzają się w spokojniejsze miejsca i kupują samochody przystosowane do potrzeb dziecka. Nasze codzienne rozmowy zaczynają coraz częściej dotyczyć właśnie potomstwa i naturalne wydaje nam się rozpoczęcie starania się o własne dzieci. Niestety, to wtedy właśnie może okazać się, że nie będzie to tak proste, jak nam się wydawało na początku. 

Niektóre kobiety nie będą mieć żadnych problemów z zajściem w ciąże, ale inne nie będą w stanie tego zrobić przez wiele miesięcy lub nawet lat. Czasami wystarczy tylko trochę poczekać i poprawić jakość spożywanego pożywienia oraz styl życia – a nasz organizm przystosuje się do nowej roli. W niektórych przypadkach jednak nie obędzie się bez wizyty u specjalisty, który wskaże nam ewentualne problemy. Mogą one leżeć oczywiście zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. 

Co można zrobić, jeżeli nie udaje się zajść w ciąże? Jedną z pierwszych propozycji w momencie, gdy wielomiesięczne starania nie przynoszą efektów – jest zabieg in vitro. To dzięki niemu kobieta może urodzić w sposób naturalny – a do poczęcia wykorzystywany jest materiał genetyczny partnera. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na skorzystanie z in vitro. 

Dlaczego in vitro nie będzie zawsze idealną opcją? 

Dla niektórych młodych osób in vitro okazuje się niestety zbyt drogą procedurą, która przy okazji może być również bardzo stresująca i obciążająca psychicznie. Dodatkowym problemem jest również to, że często in vitro zwyczajnie nie działa za pierwszym razem i konieczne jest powtórzenie zabiegu – a już pierwsza próba może kosztować potencjalnych rodziców nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Zalecamy zapłodnienie in vitro tylko w sprawdzonych klinikach. Jedną z nich jest Klinika Płodności Zięba w Katowicach

Niepewność, związany z tym stres i wysoka szansa na niepowodzenie powoduje, że wiele osób zwleka z momentem podjęcia decyzji o in vitro. Czasami trudności z zajściem w ciąże wynikają również właśnie z dużej presji ze strony rodziny czy społeczeństwa, a wiążący się z tym stres i nerwy uniemożliwiają kobiecie zajście w ciąże. Warto czasem porzucić na chwilę obsesyjne próby zajścia w ciąże, gdyż to właśnie ten moment może okazać się idealnym. 

A co po in vitro? 

Jeżeli pomimo prób nawet zabieg in vitro nie okaże się skuteczny – pozostaje nam jeszcze zawsze możliwość adopcji. Nie każdy chce zdecydować się na taką opcje, ale w wielu przypadkach adopcja pozytywnie odmienia życie zarówno dziecka, jak i jego adopcyjnych rodziców. Jest to na pewno coś, co warto rozważyć, jeżeli chcemy stać się rodzicami i wiemy już, że nasze ciała nie są w stanie nam tego umożliwić. 

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię