Ile kosztuje system ERP? Szacujemy

Zalety systemów ERP docenia coraz szersza grupa przedsiębiorców. Wielu z nich trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez odpowiedniego systemu do zarządzania. Koszt systemu ERP zależy jednak od wielu czynników. Prześledźmy, od czego zależy jego cena.

ERP jest skrótem od angielskiego zwrotu Enterprise Resources Planning i oznacza kompleksowe oprogramowanie do zarządzania firmą. Mając do dyspozycji system ERP i pracując na podstawie jednej bazy danych, można zarządzać i kontrolować wszystkie procesy realizowane w przedsiębiorstwie.

Dlaczego warto zainwestować w system ERP?

Prawda jest taka, że systemy ERP sprawdzą się w każdej branży i w każdej firmie niezależnie od jej wielkości. Wdrożenie systemu ERP to niezawodny sposób, by zoptymalizować działania przedsiębiorstwa. ERP pozwala zintegrować wszystkie funkcjonujące w firmie działy, a komunikacja i przepływ informacji są na znacznie wyższym poziomie. Przyjrzyjmy się, jak to wygląda w praktyce.

Przed wdrożeniem systemu do zarządzania w firmie, w każdym dziale najczęściej są osobne oprogramowania i bazy danych. Pracownicy niezależnie wprowadzają informacje, bez wiedzy i wglądu do tego, co dzieje się w innych działach w firmie. Dział handlowy może nie widzieć informacji o przewidywanych dostawach produktów, albo zaległościach w płatnościach swoich klientów. Kiedy w firmie jest zintegrowany system ERP, wygląda to zupełnie inaczej – jest jedna baza danych, a pracownicy poszczególnych działów na bieżąco mają dostęp do informacji, które aktualizują inni pracownicy. To usprawnia komunikację, wpływa na wydajność, lepszą organizację pracy, czy obsługę klienta. A to jedynie przykłady, bo zalet systemów ERP jest znacznie więcej.

Każdy system ERP jest inny

Tak jak każda firma jest inna, tak każdorazowo inne rozwiązanie informatyczne będzie tym najlepszym. Trudno porównywać potrzeby przedsiębiorstwa logistycznego z handlowo-usługowym, czy biurem rachunkowym. Do tego dochodzi obszar działalności, czy wielkość zatrudnienia. System ERP powinien odpowiadać wymagań danej firmy, więc każdorazowo może wyglądać inaczej. Dopasowanie systemu do potrzeb przedsiębiorstwa odbywa się podczas wdrożenia oprogramowania.

Najlepiej przed podjęciem decyzji o zakupie i wdrożeniu, zapoznać się z przykładowymi funkcjonalnościami, albo wypróbować wersję demo. W ten sposób można przetestować na przykład system ERP enova365.

Jakie koszty systemu ERP?

Przede wszystkim systemy ERP dzieli się na dwie kategorie – systemy pudełkowe i dedykowane. Pierwsza kategoria dotyczy rozwiązań informatycznych, które mają standardowe funkcje. Dostajemy gotowy produkt i dla każdego klienta wygląda on tak samo.

Systemy pudełkowe mają standardowe funkcje, więc ich wdrożenie trwa krócej. Jednak ta standardowość jest równocześnie największą wadą – brakuje w nich elastyczności, a przez to nie mogą być dostosowane indywidualnie.

W przypadku, kiedy decydujemy się na rozwiązanie dopasowane do naszej działalności, otrzymujemy elastyczne narzędzie oraz gwarancję, że będziemy korzystać z funkcjonalności, których potrzebujemy. Na całkowity koszt wpływa tak naprawdę wiele czynników.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię