Ile można wypłacić z bankomatu? Poznaj limity wypłat w poszczególnych bankach!

Wypłacanie gotówki z bankomatów stało się już czynnością tak naturalną, że wielokrotnie nawet się nad nią nie zastanawiamy. Zwykle też pobierane kwoty nie są duże – to pieniądze potrzebne na najpilniejsze wydatki, za które nie można zapłacić kartą ani przelewem. Po większą gotówkę zwykle wybieramy się do banku. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze ta wyprawa do banku jest konieczna, a czekanie w kolejce do pracownika nie jest koniecznością. Coraz więcej banków udostępnia naprawdę duże limity wypłat z bankomatów, co powoduje, że możesz oszczędzić naprawdę dużo czasu.

Od czego zależą limity i jakie są ich rodzaje?

Na początek warto by było uświadomić sobie od czego wspomniane limity wypłat z bankomatów zależą oraz jakie są rodzaje tych limitów.

Przede wszystkim, głównym czynnikiem, który wpływa na wysokość limitów, jest bank. To od niego zależy, jaka będzie granica wypłat z bankomatów. Zwykle górną granicę umieszcza się w widełkach od 2000 do 5000), a klient indywidualnie decyduje, na jakim poziomie chce ją ustawić.

Taki limit pozwala uchronić pieniądze przed ich stratą. Wystarczy sobie wyobrazić kradzież karty przez osobę, która potrafi złamać PIN i pobrać pieniądze z konta. Górny limit transakcji powoduje, że złodziej pobierze maksymalnie taką kwotę, jaka została ustawiona. Resztę pieniędzy będzie można ochronić.

Drugim czynnikiem, który określa wartość limitu jest rodzaj konta. Większość banków oferuje różne rodzaje kont rozliczeniowych. Może to być konto student, konto standard czy premium. Każdy z tych produktów, nawet w obrębie jednego banku, będzie się różnił maksymalnymi limitami. Dlaczego? Ponieważ różnorodność produktów opiera się na różnorodności klientów. Student, z założenia, nie będzie potrzebował 20 000 złotych w jednorazowej wypłacie. Biznesmen, który decyduje się na konto premium, może takich pieniędzy potrzebować.

Trzecia kwestia to bankomaty. Niektóre z nich mają limity wypłat po to, by uśrednić czas ich opróżniania i zapewnić dostępność dla większej liczby klientów. Tym sposobem powodują, że jednorazowo nie można wypłacić większej gotówki. Naturalnie, jeżeli potrzebne są większe kwoty można to i tak zrobić – konieczne będzie tylko przeprowadzenie kilku transakcji.

Limit wypłat w bankomacie – dzienny czy kwotowy

Wiadomo już, że limity zależne są od banków, rodzajów kont i bankomatów. A z jakimi limitami w ogóle trzeba się liczyć? Czym są wspomniane limity i jak są definiowane przez banki?

Zasadniczo funkcjonują trzy rodzaje limitów wypłat. Są to:
1. Limit jednorazowej wypłaty.
2. Dzienny limit wypłat z bankomatu.
3. Dzienna liczba transakcji w bankomatach.

Banki udostępniają możliwość indywidualnego regulowania tych wartości. Zwykle zmianom podlega dzienny limit i limit jednorazowej wypłaty. Liczba transakcji rzadko kiedy jest zmienna. Taka zasada została wprowadzona również ze względów bezpieczeństwa. Chodzi przede wszystkim o to, by klienci nie stracili całej gotówki w razie kradzieży lub zgubienia karty. Jednorazowy limit (z powiadomieniami np. sms lub przez aplikację), pozwala szybko zareagować w razie nieprawnego użycia karty. Dzienny limit natomiast pozwala na zmniejszenie strat, minimalizuje szkody, które mogą powstać z powodu utracenia karty bankomatowej.

Limit jednorazowej wypłaty jest to więc wartość jednej transakcji. Informuje, ile pieniędzy można pobrać z bankomatu jednorazowo. Dzienny limit wypłat natomiast to granica, ponad którą nie pobierzesz pieniędzy nawet wielokrotnie korzystając z bankomatu. Te dwa limity nie muszą się pokrywać. Jednorazowo można ustawić sobie 500 zł, a dzienny limit to może być np. 2000 zł. Przy 10 transakcjach i tak nie uda się pobrać więcej niż 2000 zł. Trzeba tylko pamiętać, by dzienny limit nie był mniejszy niż jednorazowy. Jeżeli dzienny wyniósłby 400 zł, to warto pamiętać, że jednorazowo również więcej niż 400 nie uda się pobrać.

Dzienna liczba transakcji to ilość pobrań dopuszczalnych dziennie. Załóżmy, że jest ich 10 dziennie. To przy 11. próbie, bankomat odmówi wypłaty środków z powodu przekroczenia limitu.

Jak zmienić limit wypłat z bankomatu?

Może się okazać, że ustawiony domyślnie limit wypłat z bankomatu jest nieodpowiedni dla danego klienta. Jest on zbyt mały lub zbyt duży. W takiej sytuacji można sobie indywidualnie taki limit zmienić.

Kiedyś było to możliwe wyłącznie w czasie wizyty w banku. Pracownik banku wprowadzał nowe wartości, zgodnie z potrzebami klienta, zatwierdzał je i po zaakceptowaniu ich przez system można było korzystać z nowych wartości.

Z czasem wprowadzono możliwość wniesienia zmian za pośrednictwem infolinii. Po zweryfikowaniu tożsamości pracownik infolinii mógł wprowadzić zmiany w obrębie ustawionych dotychczas limitów.

Obecnie zmian można dokonywać samemu. Służy temu zarówno bankowość elektroniczna, jak i aplikacja na smartfona. Warto przy tym pamiętać, że niektóre banki wprowadziły w tym zakresie pewne ograniczenia. Na przykład, w Credit Agricole, za pomocą aplikacji można samodzielnie zmniejszyć limity wypłat, ale nie można ich powiększyć. Samodzielne zwiększenie tych limitów możliwe jest jedynie za pośrednictwem bankowości elektronicznej. To istotna informacja, ponieważ pokazuje, że banki troszczą się o bezpieczeństwo swoich klientów i ograniczają możliwość powiększenia limitu, co potencjalnie niesie ze sobą pewne zagrożenie.

Ile można wypłacić z bankomatu?

Czas przejść do informacji, które udziela odpowiedzi na pytanie zadane w tytule. Ile konkretnie można wypłacić z bankomatu? Poniżej znajduje się zestawienie, w którym banki powiązane są z ustalonymi przez siebie standardowymi limitami dziennymi.

ING Bank Śląskiod 500 zł do 10 000 zł
Bank Zachodni WBK500 zł
PeKaO S.A3000 zł
PKOVisa 5000 – 50 000 zł, MasterCard 10 000 – 50 000 zł
Nest Bank10 000 zł, dzienna liczba transakcji: 10
Alior Bank15 000 – 20 000 zł
mBank10 000zł
Santander2000 – 5000 zł, dzienna liczba transakcji: 10
BGŻ BNP ParibasMasterCard 2000 – 5000 zł i 5 transakcji dziennie, MasterCard Gold do 20 000zł i 20 transakcji dziennie
Credit Agricole2000 – 8000 zł
Millennium2000 – 10 000 zł
Bank Pocztowy6000 zł
Citi Handlowy10 000 zł
Idea Bank2000 zł
Limity wypłat z bankomatów dla poszczególnych banków

Limit wypłat w bankomacie zależy też od… bankomatu

Warto na koniec wspomnieć, że limity wypłat mogą być dodatkowo ograniczone przez same urządzenia. Zawsze trzeba mieć na uwadze techniczne możliwości urządzenia, w którym mają być wypłacone pieniądze.

I tak, znaczenie ma tutaj pojemność urządzenia. Zwykle w bankomacie mieści się kilkaset tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że jest to wartość zaraz po uzupełnieniu, która jest przez kolejnych klientów zmniejszana.

Znaczenie ma również wielkość podajnika. Jeżeli chcesz wypłacić nawet 1000 zł, a w bankomacie pozostały same dwudziestki, to może się okazać, że bankomat nie wypłaci takiej kwoty, bo tyle dwudziestek nie zmieści się w podajniku. Będziesz zmuszony powtórzyć transakcję jeszcze raz lub dwa.

Skoro już przy tym jesteśmy, znaczenie ma również nominał, jakim bankomat został uzupełniony. Jeżeli są to wysokie wartości, np. same setki, wówczas nie uda Ci się wypłacić 20 czy 50 zł. W takiej sytuacji łatwo będzie natomiast wypłacić duże kwoty. Jeżeli jednak znajdują się dwudziestki czy pięćdziesiątki, to duże kwoty będą wymagały znaczne więcej zachodu.

Warto również pamiętać, że bankomaty mają własne ustawienia kwoty minimalnej i/lub wypłacanej. Jeżeli bankomat wypłaca dwudziestki, zwykle sugeruje również, by suma do wypłacenia była podzielna przez dwadzieścia. Nie wypłacisz więc 150 zł. Musisz zdecydować się na 160 lub 140 zł. Są bankomaty, które nie wypłacają mniej niż 50zł. W tych urządzeniach wypłacana kwota musi być podzielna przez 50. Coraz częściej jednak znajduje się bankomaty, które na ekranie informują, że wypłacają nominały 20zł, 50zł i ich wielokrotności. To daje znacznie większe pole do wyboru odpowiedniej kwoty do wypłaty.

To, ile można wypłacić z bankomatu, zależy więc od banku, bankomatu i klienta. Pamiętaj jednak, że wszelkie limity zostały ustawione dla Twojego bezpieczeństwa i służą temu, by utrudnić kradzież złodziejowi. Nawet jeżeli wypłaci jakieś pieniądze, to nie oczyści konta do zera. Dlatego wszelkie zmiany w ustawionych standardowo limitach warto przemyśleć i przeanalizować – czy będą bezpieczne. A gdy wiesz, że jednorazowo musisz wybrać większą kwotę pieniędzy? Zmień ją na ten jeden raz. Po wypłacie wróć do poprzednich ustawień. Zrealizujesz swoje zapotrzebowanie na gotówkę, a konto nadal będziesz mieć zabezpieczone.

Ostatnie Wpisy

Spokojny powrót z home office do biura

Pandemia koronawirusa skłoniła wielu pracodawców do udzielenia swoim pracownikom pozwolenia na wykonywanie zadań w trybie home office. Jednak czas największego kryzysu powoli...

Nowy telewizor – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Planujesz zakup nowego telewizora? Którym parametrom przyjrzeć się przed podjęciem ostatecznej decyzji? O czym pamiętać przed zakupem? Jak wybrać...

Przewodnik po meblach biurowych dla początkujących

Aranżując nowo wynajęte biuro szefowie i menedżerowie muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie cele są stawiane przed taką przestrzenią. Czy biuro służyć...

Wzorniki kolorów – czym są i jak z nich korzystać

Produkty takie jak farby, tynki czy wykładziny występują w wielu barwach i odcieniach. By zaprezentować klientom ofertę szybko, profesjonalnie i skutecznie, warto...

Co wybrać: laptop czy komputer stacjonarny na prezent?

Wybór prezentu, niezależnie od okazji, bywa trudny i może przysporzyć trochę kłopotów. Jeśli jednak ma być on nie tylko fajny, ale i...

Przeczytaj również

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię