Ile można wypłacić z bankomatu? Poznaj limity wypłat gotówki z bankomatu w popularnych bankach!

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej korzystamy z gotówki. Wiele transakcji bezgotówkowych dokonujemy za pomocą kart visa czy mastercard lub aplikacji mobilnych, takich jak BLIK. Mimo to wciąż istnieją sytuacje, w których potrzebujemy wypłacić gotówkę. W takim przypadku warto skorzystać z bankomatów.

Bankomaty są dostępne w wielu miejscach i umożliwiają wypłatę gotówki za pomocą karty. Jednak, jak każda usługa bankowa, również wypłata gotówki z gotówkomatów jest obwarowana pewnymi ograniczeniami. Maksimum wypłaty oznacza maksymalną kwotę, jaką można wypłacić w określonym czasie, np. dziennie lub jednorazowo. Różne banki mogą mieć różne limity wypłacanych banknotów, dlatego przed skorzystaniem z usługi warto poznać, ile jesteśmy w stanie pobrać ze swojego banku.

Posiadacze kont w popularnych bankach, takich jak PKO BP, Alior Bank, mBank, ING Bank Śląski, Santander Bank Polska czy Pekao SA, mogą zmieniać swój próg wypłaty za pomocą bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Warto pamiętać, że jeśli potrzebujemy większą kwotę niż, jesteśmy w stanie wypłacić, należy wcześniej zwiększyć połap wypłacanych banknotów.

Warto pamiętać, że bankomaty udostępniają również inne usługi, takie jak sprawdzenie stanu konta, przelewy czy zmiana pinu. Warto skorzystać z tych usług, aby oszczędzić sobie wizyty w oddziale banku.

Od czego zależą limity wypłat gotówki z bankomatu?

Na początek warto uświadomić sobie, że domyślne limity zależą od kilku czynników, takich jak: bank, rodzaj konta oraz bankomat, na którym dokonujemy operacji.

Bank jest głównym czynnikiem wpływającym na pułap wypłat z bankomatów. Każdy bank ma swoje własne limity, które zwykle znajdują się w widełkach od 1000 do 20000 złotych. Klienci mogą jednak indywidualnie ustawić swój pułap.

Rodzaj konta również ma wpływ na wysokość wypłat. Różne rodzaje kont, takie jak konto student, konto standard czy konto premium, oferują różne pułapy w zależności od potrzeb klientów.

Bankomat również ma wpływ na pułapy wypłat z bankomatów. Niektóre bankomaty np firma Euronet mają ustawione ograniczenia, aby zwiększyć dostępność gotówki dla większej liczby klientów. W takim przypadku, jednorazowo nie można wypłacić większej kwoty, jednak jeśli potrzebujemy większych kwot, możemy przeprowadzić kilka operacji.

Limity w bankomatach – dzienny czy kwotowy

Wiadomo już, że ustanowione limity zależne są od banków, rodzajów kont i bankomatów. A z jakimi limitami w ogóle trzeba się liczyć? Czym są wspomniane limity i jak są definiowane przez banki?

Zasadniczo funkcjonują trzy rodzaje limitów wypłat. Są to:

1. Limit jednorazowej wypłaty.

2. Dzienny limit wypłat z bankomatu, który określa maksymalną kwotę, jaką możemy pobrać z bankomatu w ciągu jednego dnia.

3. Dzienny limit transakcji w bankomatach.

Banki udostępniają możliwość indywidualnego regulowania tych wartości. Zwykle zmianom podlega dzienny i jednorazowej wypłaty. Liczba transakcji rzadko kiedy jest zmienna. Taka zasada została wprowadzona również ze względów bezpieczeństwa. Chodzi przede wszystkim o to, by klienci nie stracili całej gotówki w razie kradzieży lub zgubienia karty. Jednorazowy limit (z powiadomieniami np. sms lub przez aplikację), pozwala szybko zareagować w razie nieprawnego użycia karty. Dzienny limit wypłaty gotówki natomiast pozwala na zmniejszenie strat, minimalizuje szkody, które mogą powstać z powodu utracenia karty bankomatowej.

Limit jednorazowej wypłaty jest to więc wartość jednej transakcji, który informuje nas, ile pieniędzy można jednorazowo wypłacić z bankomatu za jednym razem. Maksymalny limit dzienny wypłat natomiast to granica, która określa, ile możemy wypłacić maksymalnie w ciągu jednego dnia. Te dwa limity nie muszą się pokrywać. Jednorazowo można ustawić sobie 500 zł, a dzienny to może być np. 2000 zł. Przy 10 transakcjach i tak nie uda się pobrać więcej niż 2000 zł. Trzeba tylko pamiętać, by dzienny limit nie był mniejszy niż jednorazowy. Jeżeli dzienny wyniósłby 400 zł, to warto pamiętać, że jednorazowo również więcej niż 400 nie uda się pobrać.

Dzienna liczba transakcji to ilość pobrań dopuszczalnych dziennie. Załóżmy, że jest ich 10 dziennie. To przy 11. próbie, bankomat odmówi wypłaty środków z powodu przekroczenia limitu.

Warto też wspomnieć o limicie wypłat BLIK-iem. Wiele banków ustawia limity, jakie możemy wypłacić blikiem z bankomatu, które mogą być niższe niż progi wypłat za pomocą karty. Jest to związane z faktem, że BLIK jest nowszą formą płatności i banki chcą ograniczyć ryzyko oszustw związanych z jego użyciem.

Jak zmienić limit wypłat z bankomatu?

Może się okazać, że ustawiony domyślnie jest nieodpowiedni dla danego klienta. Jest on zbyt mały lub zbyt duży. W takiej sytuacji można sobie indywidualnie taki pułap zmienić.

Kiedyś było to możliwe wyłącznie w czasie wizyty w banku. Pracownik banku wprowadzał nowe wartości, zgodnie z potrzebami klienta, zatwierdzał je i po zaakceptowaniu ich przez system można było korzystać z nowych wartości.

Z czasem wprowadzono możliwość wniesienia zmian za pośrednictwem infolinii. Po zweryfikowaniu tożsamości pracownik infolinii mógł wprowadzić zmiany w obrębie ustawionego dotychczas progu.

Obecnie zmian można dokonywać samemu. Służy temu zarówno bankowość elektroniczna, jak i aplikacja na smartfona. Warto przy tym pamiętać, że niektóre banki wprowadziły w tym zakresie pewne ograniczenia. Na przykład, w Credit Agricole, za pomocą aplikacji można samodzielnie zmniejszyć pułap wypłat, ale nie można ich powiększyć. Samodzielne zwiększenie tego progu możliwe jest jedynie za pośrednictwem strony internetowej banku. To istotna informacja, ponieważ pokazuje, że banki troszczą się o bezpieczeństwo swoich klientów i ograniczają możliwość powiększenia limitu, co potencjalnie niesie ze sobą pewne zagrożenie.

Ile pieniędzy można wypłacić z bankomatu w poszczegółnych bankach?

Czas przejść do informacji, które udziela odpowiedzi na pytanie zadane w tytule. Ile konkretnie można wypłacić pieniędzy z bankomatu? Poniżej znajduje się zestawienie, w którym banki powiązane są z ustalonymi przez siebie standardowymi progami dziennymi.

 • ING Bank Śląski – 10000 zł kartą i 10000 blikiem, łącznie 20000 zł
 • PKO Bank Śląski – bez użycia karty 5000 zł lub 10000 w wybranych agencjach; z użyciem karty maksymalnie 10000 zł
 • PKO SA – dzienny 1000 zł; miesięczny 5000 zł
 • mBank -dzienny 10000 zł, jednorazowo 4000 zł
 • Santander – od 2000 zł do 15000 zł; maksymalnie 10 dziennie
 • Alior Bank – transakcje gotówkowe 15000 zł; transakcje bezgotówkowe 25000 zł; transakcje zbliżeniowe 25000 zł
 • Millenium – od 2000 zł do 20000 zł
 • Credit Agricole – blikiem do 5000 zł
 • Bank Pocztowy – 6000 zł
 • BGŻ BNP Paribas – od 2000 zł do 20000 zł
 • Najmniej można wypłacić z bankomatu Euronet – 800 zł

Czy limity w bankomatach zmieniły się w 2022 roku?

Atak Rosji na Ukrainę w 2022 r spowodował, że wielu Polaków zaczęło masowo korzystać z bankomatów, aby zgromadzić jak najwięcej gotówki ze względu na obawy przed niepewną przyszłością. Jednak te działania były całkowicie bezzasadne, ponieważ Polsce nie groziło żadne niebezpieczeństwo.

W odpowiedzi na to zjawisko, większość banków zdecydowała się znacznie zmniejszyć dzienne limity wypłat, aby zwalczyć bezcelowe wypłaty z bankomatów. Na przykład, w wielu bankach można było pobrać maksymalną kwotę 1000 zł tylko na jeden dzień. Dochodziło również do sytuacji, gdzie bank odmawiał dostępu do większej ilości gotówki w placówce.Obecnie sytuacja wróciła do pierwotnego stanu i ponownie obowiązują limity, które ustaliłeś na swoim koncie.

Limit wypłat w bankomacie zależy też od… bankomatu

Warto na koniec wspomnieć, że limity mogą być dodatkowo ograniczone przez same urządzenia. Zawsze trzeba mieć na uwadze techniczne możliwości urządzenia, w którym mają być pobrane pieniądze.

I tak, znaczenie ma tutaj pojemność urządzenia. Zwykle w bankomacie mieści się kilkaset tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że jest to wartość zaraz po uzupełnieniu, która jest przez kolejnych klientów zmniejszana.

Znaczenie ma również wielkość podajnika. Jeżeli chcesz wypłacić np 800 zł, a w bankomacie pozostały same dwudziestki, to może się okazać, że bankomat nie wypłaci takiej kwoty, bo 40 banknotów nie zmieści się w podajniku. Będziesz zmuszony powtórzyć operację jeszcze raz lub dwa.

Skoro już przy tym jesteśmy, znaczenie ma również nominał, jakim bankomat został uzupełniony. Jeżeli są to wysokie wartości, np. same setki, wówczas jeżeli zechcesz wypłacić więcej niż 20 zł, ale mniej niż 100 zł nie będziesz w stanie tego zrobić. W takiej sytuacji łatwo będzie natomiast wypłacić większą sumę pieniędzy. Jeżeli jednak znajdują się dwudziestki czy pięćdziesiątki, to duże kwoty będą wymagały znaczne więcej zachodu.

Warto również pamiętać, że bankomaty mają własne ustawienia kwoty minimalnej i/lub wypłacanej. Jeżeli bankomat wypłaca dwudziestki, zwykle sugeruje również, by suma do wypłacenia była podzielna przez dwadzieścia. Nie pobierzesz więc 150 zł. Musisz zdecydować się na 160 lub 140 zł. Są bankomaty, które nie wypłacają mniej niż 50zł. W tych urządzeniach wypłacana kwota musi być podzielna przez 50. Coraz częściej jednak znajduje się bankomaty, które na ekranie informują, że wypłacają nominały 20zł, 50zł i ich wielokrotności. To daje znacznie większe pole do wyboru odpowiedniej kwoty do wypłaty.

Kwoty wypłat z bankomatu, zależą więc od banku, z którego usług korzystamy, bankomatu i klienta. Pamiętaj jednak, że wszelkie limity zostały ustawione dla Twojego bezpieczeństwa i służą temu, by utrudnić kradzież złodziejowi. Nawet jeżeli wypłaci jakieś pieniądze, to nie oczyści konta do zera. Dlatego wszelkie zmiany w ustawionych standardowo limitach warto przemyśleć i przeanalizować – czy będą bezpieczne. A gdy wiesz, że jednorazowo musisz wybrać większą kwotę pieniędzy? Podnieś limit wypłat z bankomatu na ten jeden raz. Po wypłacie wróć do poprzednich ustawień. Zrealizujesz swoje zapotrzebowanie na gotówkę, a konto nadal będziesz mieć zabezpieczone.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię