Jak się bronić przed wyłudzeniem kredytu?

Według danych Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego wyłudzenia kredytów i pożyczek to problem, który w ostatnim czasie mocno przybrał na sile. W artykule wyjaśnimy, jakie metody stosują najczęściej oszuści. Podpowiemy także, jak skutecznie bronić się przed wyłudzeniami.Wyłudzenie kredytów i pożyczek na cudze nazwiska to wciąż realny problem. Jak wskazują dane udostępnione przez Związek Banków Polskich w I kwartale 2022 roku odnotowano 1 915 prób wyłudzeń, czyli średnio 21 wyłudzeń dziennie. Łączna kwota prób wyłudzeń wyniosła 51,8 mln zł. Tak jak w poprzednich latach najwięcej prób odnotowano w województwach dolnośląskim, śląskim oraz mazowieckim. Warto pamiętać, że wskazane wyżej dane dotyczą jedynie wykrytych prób wyłudzeń, a prawdziwa skala zjawiska nie jest znana. Jak pokazuje praktyka, osoby oszukane często o wyłudzeniu dowiadują się… dopiero od komornika.


Jak działają oszuści?
Uproszczone procedury wnioskowania o pożyczki oraz możliwość otrzymania pieniędzy w 100% online dają oszustom ogromne pole do popisu. Aby otrzymać dodatkowe środki, często wystarczy wypełnić krótki internetowy formularz zawierający podstawowe dane z dowodu osobistego oraz zweryfikować swoją tożsamość np. przelewem. Jeśli przestępca założy rachunek bankowy na wyłudzone lub skradzione dane osobowe, ma niemal nieograniczone pole do działania.

W jaki sposób oszuści najczęściej wchodzą w posiadanie czyichś danych osobowych?
Sposobów działania oszustów jest co najmniej kilkanaście. Oto kilka najpopularniejszych:

 • kradzież dokumentów tożsamości;
 • wyrabianie podrobionych dowodów osobistych;
 • kopiowanie dowodów osobistych np. podczas meldowania w hotelach, wypożyczania samochodu czy roweru;
 • kradzież i wyłudzenie danych osobowych w internecie: w darknecie, poprzez phishing (czyli podszywanie się pod podmioty budzące zaufanie – np. banki), zamieszczanie fałszywych ofert rekrutacyjnych.

Jeśli złodziej wejdzie w posiadanie dowodu osobistego osoby trzeciej (lub danych z dowodu), nie będzie miał problemu z założeniem konta w banku, a w kolejnym kroku – z wzięciem kredytu na dane ofiary

Popularną metodą wyłudzania kredytów jest także zaciąganie ich na słupa. Oszuści wyposażają słupa, czyli zwerbowaną wcześniej osobę (często w trudnej sytuacji finasxwo-życiowej) w podrobiony dowód osobisty i podrobione zaświadczenie o wysokości i źródle dochodów. W zamian za „pomoc” w zaciągnięcie kredytu oferują prowizję, której nota bene – bardzo często nie płacą.


Konsekwencje wyłudzenia kredytu
Najczęściej zdarza się, że osoby, które padły ofiarą oszustwa, dowiadują się o tym dopiero w momencie otrzymania od komornika korespondencji o wszczęciu egzekucji. Jak to możliwe? Oszuści zaciągający internetowe pożyczki na skradzione lub wyłudzone dane osobowe najczęściej posługują się adresami korespondencyjnymi przypadkowych osób trzecich. W takich okolicznościach ewentualne ponaglenia nie trafiają do oszukanego. Nawet jeśli sprawa trafi do e-sądu, postępowanie odbędzie się w trybie uproszczonym. W praktyce oznacza to, że sąd zweryfikuje nieterminowego płatnika wyłącznie w bazie PESEL, nie sprawdzając poprawności jego adresu. Dopiero komornik, który rozpocznie egzekucję, będzie w stanie „namierzyć” nieterminowego płatnika. Dochodzenie swoich praw w takich okolicznościach jest możliwe, ale niestety — bardzo trudne. A dopóki sąd nie orzeknie, że oszukany rzeczywiście jest niewinny, obowiązek spłaty wyłudzonego kredytu spoczywa właśnie na nim.

Przede wszystkim prewencja — 8 sposobów na ochronę przed wyłudzeniem kredytu

 1. Podawaj swój numer PESEL wyłącznie w uzasadnionych sytuacjach.
 2. Nie zostawiaj swojego dowodu osobistego osobie trzeciej, np. w zastaw podczas wypożyczenia roweru czy podczas meldowania w hotelu — na dłużej niż jest to realnie niezbędne.
 3. Nie pozwalaj na kopiowanie swojego dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy czy legitymacji studenckiej. Takiego działania, poza nielicznymi wyjątkami zarezerwowanymi dla banków, zabrania obecnie prawo.
 4. Nie podawaj swoich danych osobowych nadawcom podejrzanych SMS-ów, osobom, które telefonują, podając się za bankowego konsultanta czy rekruterom, którzy przeprowadzają proces rekrutacji przez internet (takie działanie to doskonale znany przykład wyłudzania danych osobowych).
 5. Nie podawaj nikomu (i nie wpisuj do internetowych formularzy) danych logowania do swojego konta bankowego. Nikt, nawet pracownik banku nie ma prawa o nie prosić.
 6. Jeśli zgubiłeś dowód osobisty lub ktoś go ukradł, jak najszybciej zastrzeż dokument. Jak to zrobić? Najszybszym sposobem będzie zastrzeżenie dokumentu w banku. Jeśli masz konto w portalu BIK, możesz zastrzec dokument także tam — szybko i wygodnie, w 100% online.
 7. Włącz Alerty BIK. Alerty BIK to skuteczne narzędzie, które chroni przed wyłudzeniem kredytu, zwłaszcza teraz, kiedy oszuści stosują coraz sprytniejsze sposoby wykradania danych. Włączając usługę, dostaniesz SMS i e-mail, gdy w BIK pojawią się informacje o próbie uzyskania kredytu na Twoje dane. BIK poinformuje Cię także, kiedy ktoś będzie Cię sprawdzał w Rejestrze Dłużników BIK InfoMonitor. Dzięki temu dowiesz się np., że ktoś chce wyłudzić abonament komórkowy lub w Twoim imieniu zawiera umowę na dostawę gazu. Alerty sprawią, że będziesz mógł zareagować maksymalnie szybko, zapobiec wyłudzeniu i jego długofalowym konsekwencjom.
 8. Wygeneruj Raport BIK o sobie. Raport BIK to podsumowanie Twojej historii kredytowej oraz innych zobowiązań finansowych. Z Raportu BIK dowiesz się, kto pytał o Twoje dane i upewnisz się, że nie masz zobowiązań, o których nie wiesz.


Oszuści wyłudzający kredyty działają dziś w coraz sprytniejszy sposób. Aby zminimalizować ryzyko wyłudzenia kredytu na Twoje dane osobowe, nie oddawaj odpowiedzialności instytucjom finansowym, ale weź ją w swoje ręce. Dzięki kilku prostym krokom skutecznie ochronisz swój portfel, przechytrzysz oszustów i zachowasz spokojny sen.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię