Jak wybrać ubezpieczenie nieruchomości?

O czym powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji o ubezpieczeniu domu lub mieszkania?

Dom lub mieszkanie to z pewnością jeden z najcenniejszych elementów Twojego majątku. I jako taki powinien zostać ubezpieczony. I nie chodzi tu o dowolne, pierwsze z brzegu ubezpieczenie nieruchomości, ale o ubezpieczenie skrojone idealnie dla Ciebie. Jak znaleźć polisę, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom? O czym powinieneś pamiętać, szukając dla siebie idealnego ubezpieczenia majątkowego?

Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia domu lub mieszkania? Jak pogodzić niską składkę z odpowiednio wysoką sumą odszkodowania?

W przypadku każdego ubezpieczenia najważniejsze jest takie ustalenie wartości polisy, aby uzyskana z niej suma odszkodowania pokrywała w pełni całość poniesionych szkód. Im większa wartość polisy, tym większa szansa na to, że plan ten zostanie zrealizowany. Z drugiej jednak strony, im większa jest wartość ubezpieczenia majątkowego, tym wyższa składka, a przecież każdemu zależy na tym, aby za polisę płacić jak najmniej.

Aby oszacować wysokość składki ubezpieczenia nieruchomości bierze się pod uwagę m. in.:

  • zakres tego ubezpieczenia,
  • rodzaj nieruchomości, jaką obejmuje (czy jest to np. dom, czy mieszkanie),
  • wartość nieruchomości wraz ze znajdującymi się w niej ruchomościami,
  • rok budowy,
  • kto jest użytkownikiem danej nieruchomości (czy jest to sam właściciel, czy może najemca),
  • sposób wykorzystania nieruchomości (czy np. prowadzona jest w niej działalność gospodarcza),
  • lokalizacja (czy nie znajduje się np. na terenie zalewowym).

Warto zastanowić się, czy posiadana przez nas wiedza o nieruchomości i ewentualnych stratach, pozwoli nam na właściwą ocenę oferty polis odnośnie ryzyka i sum ubezpieczenia. Dodatkowo trzeba zwrócić szczególną uwagę na zakres polisy. Te z katalogiem zamkniętym obejmują tylko wyszczególnione sytuacje, kiedy odszkodowanie będzie się nam należało. Polisy z katalogiem otwartym pozwalają na szerszy zakres zdarzeń, posiadają jednak wyłączenia od ochrony ubezpieczeniowej. Eksperci na co dzień zajmujący się tematem ubezpieczeniem wyliczając dokładnie wartość ubezpieczanej nieruchomości, a jednocześnie znając możliwości finansowe osoby poszukującej ubezpieczania domu lub mieszkania, są w stanie dobrać opcję najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb spośród tych dostępnych na rynku. Są w stanie również ustrzec nas przed zapisami, które ograniczałyby nasze prawo do odszkodowania oraz zaproponować dodatkowe opcje ubezpieczenia, o czym poniżej.

Ubezpieczenie nieruchomości: https://grupaang.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-nieruchomosci/

W jaki sposób objąć polisą nie tylko dom?

Szukając dla siebie idealnego ubezpieczenia majątkowego, powinieneś zwrócić uwagę na to, czy obejmuje ono swoim zakresem tylko nieruchomość (dom lub mieszkanie). Warto sięgnąć po ofertę, która pozwoli również ubezpieczyć:

  • elementy stałe nieruchomości – instalacje, tynki, glazurę, parkiet lub panele;
  • wyposażenie domu lub mieszkania – meble, zabudowę, wyposażę ruchome (sprzęt RTV i AGD), a także szyby i powłoki ceramiczne;

Szukając dla siebie ubezpieczenia nieruchomości, powinieneś zainteresować się również tym, czy wybrana polisa rozszerzona jest o ubezpieczenie OC w życiu codziennym. Jest to niezwykle przydatna opcja, zapewniająca środki finansowe  w przypadku, kiedy jesteśmy zobligowani do naprawnienia szkód wyrządzonych innym osobom.

Podsumowując, ubezpieczenie domu czy mieszkania może wydawać się sprawą prostą, jednak jak to zwykle bywa, warto rozważyć wiele szczegółowych kwestii, które mogą zaważyć na tym, czy dana oferta rzeczywiście będzie dla nas korzystna. Wybór tej jednej, najlepszej dla nas spośród wielu dostępnych na rynku ofert, różniących się wysokością ubezpieczenia, składki, zakresem i pakietami ubezpieczeń dodatkowych może być trudny dla osób, które na co dzień nie zajmują się takimi kwestiami. Warto powierzyć to zadanie specjaliście, który znając doskonale aktualny rynek ubezpieczeń dobierze optymalne do naszej sytuacji rozwiązanie.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię