Jak wydostać się z pętli zadłużenia?

Kredyt na mieszkanie, auto w leasingu, do tego nowiutki ekspres na raty czy nowoczesna lustrzanka – wiele osób dopiero po czasie orientuje się, że nie jest w stanie sprostać rosnącym zadłużeniom. Tymczasem listonosz przynosi kolejne ponaglenia z banku, a na horyzoncie pojawiają się windykatorzy. Jak skutecznie ochronić się przed długami?

Warto znać swoje prawa

O wiele łatwiej byłoby napisać, jak nie popaść w długi. Niektórzy stają się właścicielami długów, nawet o tym nie wiedząc. Klasycznym zagraniem ze strony firm windykacyjnych jest dochodzenie długów przedawnionych. Przed domniemanym dłużnikiem rysują obraz szybkiej ugody i niskiej płatności. Nieświadomy niczego rozmówca zgadza się na wpłatę niewielkiej kwoty w celu polubownego załatwienia sprawy i tym samym dokonuje uznania długu.

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy długi rzeczywiście uległy przedawnieniu. Często jedyną czynnością, jaką można zrobić, jest wejście na drogę sądową.

Konsolidacja długów

Możliwość połączenia kilku zobowiązań w jedno od dawna oferowane jest przez banki. W praktyce jednak ciężko o pozytywne załatwienie tej kwestii, ponieważ banki niechętnie udzielają takiego wsparcia. W zaistniałej sytuacji dłużnicy korzystają z usług pośredników, którzy są w stanie szybko załatwić wsparcie finansowe z banku, gdzie dłużnik dostał odmowę.

Jak to się dzieje? Wprawne dłonie pośrednika szybko sporządziły wiarygodny wniosek, w którym rzeczywistość została nieco podkoloryzowana. To klasyczny sposób wyłudzenia kredytu, na który nieświadomie zgadzają się dłużnicy.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Posiadając długi i nie mając pieniędzy na ich spłatę, można wyjść z pętli zadłużenia, ogłaszając upadłość. Paradoksalnie osobom, które nie posiadają majątku, o wiele łatwiej jest wyjść z długów. Brak majątku nie jest przeszkodą w ogłoszeniu upadłości. Nie jest wymagana też zgoda współmałżonka, a opłata sądowa za wniosek wynosi zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Skuteczna blokada komornika

Jeśli zaniedbanie spraw finansowych niechybnie doprowadziło do wszczęcia egzekucji komorniczej, pora jakoś się przed tym zabezpieczyć. Istnieje kilka metod na zablokowanie działań komornika, a wśród nich znajduje się między innymi zmiana formy zatrudnienia. Podwykonawstwo ochroni dłużnika przed komorniczymi działaniami. Alimenty na nieletnie dziecko (lub pełnoletnie, ale wciąż uczące się) to kolejny powód, dla którego finanse dłużnika pozostaną bezpieczne. Chcąc mieć największą pewność co do przejmowania miesięcznych dochodów, warto przekazywać wpływy na wolnej od zajęcia karcie prepaid.

Czy jest firma, która kupuje długi?

Oczywiście nie ma takiej działalności, która zajmuje się spłacaniem czyichś zobowiązań. Taka firma nie miałaby racji bytu. Są natomiast firmy, które wykupują dług, dzięki czemu relacje dłużnika z wierzycielem natychmiast się kończą. Firma przejmująca dług robi to na zasadzie cesji, a więc przejmuje zobowiązanie wraz z kompletem danych dłużnika. Ten z kolei może liczyć na dogodniejsze warunki spłaty, lecz nie ma możliwości, by całkowicie ich uniknął.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię