Jak złożyć wniosek o zaświadczenie o dochodach: z urzędu skarbowego i u pracodawcy?

Skąd wziąć zaświadczenie o dochodach, jeśli chcesz wziąć pożyczkę albo potrzebujesz go do załatwienia spraw alimentacyjnych? Zaświadczenie o zarobkach przydaje się w kilku sytuacjach, dlatego warto wiedzieć, jak złożyć prośbę o jego wydanie. Zaświadczenie o zatrudnieniu możesz uzyskać od swojego pracodawcy albo w Urzędzie Skarbowym. Czy da się otrzymać zaświadczenie o dochodach online? Czy zawsze musisz się zgłosić po nie osobiście?

Czym jest i do czego służy zaświadczenie o dochodach?

To dokument, który potwierdza wysokość twoich miesięcznych zarobków. Może dotyczyć ostatnich 3, 6 lub 12 miesięcy pracy. Zaświadczenie o dochodach można uzyskać od pracodawcy albo w Urzędzie Skarbowym. Do pracodawcy należy się zgłosić, jeśli posiadasz tylko jedno stałe miejsce zatrudnienia. W przypadku kilku miejsc pracy bądź prowadzenia własnej działalności gospodarczej konieczne będzie zgłoszenie się do urzędu.

Zaświadczenie o dochodach służy głównie jako potwierdzenie wysokości zarobków dla firm pożyczkowych i banków. Jeśli wnioskujesz o kredyt hipoteczny, zawsze zostaniesz poproszony o zaświadczenie. Oprócz tego będziesz potrzebować zaświadczenia podczas:

 • procesu alimentacyjnego,
 • podpisywania umowy abonamentowej,
 • ubiegania się o przyznanie zasiłku z MOPS oraz innych zapomóg,
 • ubiegania się o stypendium socjalne,
 • zapisywanie dziecka do przedszkola (w kolejce “do przyjęcia” jako pierwsze są brane pod uwagę dzieci pracujących rodziców).

Ważność dokumentu wynosi 30 dni. W tym czasie należy dostarczyć go do instytucji, która wymaga zaświadczenia. Prośba o wydanie zaświadczenia o zatrudnieniu nie może zostać odrzucona – inaczej pracodawca może zostać posądzony o “działanie na szkodę pracownika”. Jednak jeśli z różnych powodów nie chcesz prosić pracodawcy o zaświadczenie, a potrzebujesz go do zobowiązania finansowego, możesz znaleźć ofertę pożyczki bez zaświadczeń: https://loando.pl/wpis/pozyczka-bez-zaswiadczen

Co musi się znaleźć w zaświadczeniu o dochodach od pracodawcy?

Zaświadczenie musi zawierać podstawowe dane na temat firmy i pracownika:

 • imię i nazwisko osoby zatrudnionej,
 • numer PESEL,
 • numer i serię dowodu osobistego,
 • adres zamieszkania,
 • nazwę stanowiska,
 • moment zatrudnienia i czas trwania umowy – określony albo nieokreślony,
 • wysokość dochodów brutto z ostatnich 3-12 miesięcy,
 • wysokość wypłaconych premii, odpraw itp.,
 • informację o zajęciach komorniczych z wypłaty pracownika (jeśli są),
 • pieczątkę i podpis pracodawcy,
 • dane firmy: adres, dane kontaktowe.

Każda informacja o zajęciu komorniczym twoich zarobków albo o zadłużeniu/upadłości firmy, w której pracujesz, może przyczynić się do odrzucenia wniosku o kredyt lub pożyczkę. Dlatego warto poszukać sprawdzonych ofert kredytu bez zaświadczeń. Część banków udostępnia takie zobowiązania: https://www.bytomski.pl/polecamy/25649-kredyt-bez-zaswiadczen-w-jakich-bankach-mozna-go-uzyskac. 

Jak uzyskać wniosek o zaświadczenie o dochodach od pracodawcy?

Nie istnieje uregulowana prawnie procedura proszenia o zaświadczenie o zarobkach w przypadku pracodawcy. Pracodawca ma prawo do zawarcia formy wniosku o zaświadczenie w regulaminie pracy, ale to rzadko stosowane praktyka i dotyczy raczej dużych firm. Można więc wykorzystać dowolny wzór wniosku o dochodach i podsunąć go pracodawcy albo zdać się na firmę i poprosić, aby zaświadczenie zawierało konkretne informacje.

Aby uzyskać zaświadczenie o zarobkach w pracy, należy poinformować o tym fakcie przełożonego, a następnie złożyć oficjalną prośbę w księgowości firmy. Takie zaświadczenie wydawane jest bezpłatnie. Zazwyczaj można je otrzymać w ciągu 7 dni. Pracownik nie musi zawierać dodatkowej klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. 

Jak złożyć wniosek o zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego?

Zaświadczenie o dochodach z Urzędu Skarbowego można uzyskać na wniosek: pocztą, podczas wizyty w urzędzie albo za pomocą systemu Epuap. Wniosek do wypełnienia można znaleźć na stronie właściwego urzędu, a także w samym urzędzie. W przypadku korzystania z systemu Epuap właściwy wniosek znajdziesz w zakładce “Katalog spraw”. Zanim złożysz wniosek, musisz założyć profil zaufany.

Jak uzyskać zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego Epuap krok po kroku:

 1. Wejdź na stronę epuap.gov.pl  Zaloguj się profilem zaufanym albo e-dowodem.
 2. Wejdź w zakładkę “Moja skrzynka”, a potem “Katalog spraw”.
 3. Znajdź sekcję “Sprawy ogólne”, a potem wejdź w “Pisma do urzędu”.
 4. W pismach znajdź “Pismo ogólne do podmiotu publicznego”.
 5. Kliknij przycisk “Załatw sprawę”.
 6. Wypełnij formularz, wpisując: nazwę urzędu, rodzaj pisma (wniosek), tytuł pisma (Wniosek o zaświadczenie o dochodach) oraz treść pisma (“Proszę o wydanie zaświadczenia o dochodach za rok 2020”).

Jeśli chcesz odebrać pismo osobiście w urzędzie lub otrzymać je pocztą w formie tradycyjnej, napisz “Rezygnuję z doręczenia w formie elektronicznej”. Zaświadczenie o zarobkach powinno być wydane w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. 

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię