Jak złożyć wniosek o zaświadczenie o dochodach: z urzędu skarbowego i u pracodawcy?

Skąd wziąć zaświadczenie o dochodach, jeśli chcesz wziąć pożyczkę albo potrzebujesz go do załatwienia spraw alimentacyjnych? Zaświadczenie o zarobkach przydaje się w kilku sytuacjach, dlatego warto wiedzieć, jak złożyć prośbę o jego wydanie. Zaświadczenie o zatrudnieniu możesz uzyskać od swojego pracodawcy albo w Urzędzie Skarbowym. Czy da się otrzymać zaświadczenie o dochodach online? Czy zawsze musisz się zgłosić po nie osobiście?

Czym jest i do czego służy zaświadczenie o dochodach?

To dokument, który potwierdza wysokość twoich miesięcznych zarobków. Może dotyczyć ostatnich 3, 6 lub 12 miesięcy pracy. Zaświadczenie o dochodach można uzyskać od pracodawcy albo w Urzędzie Skarbowym. Do pracodawcy należy się zgłosić, jeśli posiadasz tylko jedno stałe miejsce zatrudnienia. W przypadku kilku miejsc pracy bądź prowadzenia własnej działalności gospodarczej konieczne będzie zgłoszenie się do urzędu.

Zaświadczenie o dochodach służy głównie jako potwierdzenie wysokości zarobków dla firm pożyczkowych i banków. Jeśli wnioskujesz o kredyt hipoteczny, zawsze zostaniesz poproszony o zaświadczenie. Oprócz tego będziesz potrzebować zaświadczenia podczas:

 • procesu alimentacyjnego,
 • podpisywania umowy abonamentowej,
 • ubiegania się o przyznanie zasiłku z MOPS oraz innych zapomóg,
 • ubiegania się o stypendium socjalne,
 • zapisywanie dziecka do przedszkola (w kolejce “do przyjęcia” jako pierwsze są brane pod uwagę dzieci pracujących rodziców).

Ważność dokumentu wynosi 30 dni. W tym czasie należy dostarczyć go do instytucji, która wymaga zaświadczenia. Prośba o wydanie zaświadczenia o zatrudnieniu nie może zostać odrzucona – inaczej pracodawca może zostać posądzony o “działanie na szkodę pracownika”. Jednak jeśli z różnych powodów nie chcesz prosić pracodawcy o zaświadczenie, a potrzebujesz go do zobowiązania finansowego, możesz znaleźć ofertę pożyczki bez zaświadczeń: https://loando.pl/wpis/pozyczka-bez-zaswiadczen

Co musi się znaleźć w zaświadczeniu o dochodach od pracodawcy?

Zaświadczenie musi zawierać podstawowe dane na temat firmy i pracownika:

 • imię i nazwisko osoby zatrudnionej,
 • numer PESEL,
 • numer i serię dowodu osobistego,
 • adres zamieszkania,
 • nazwę stanowiska,
 • moment zatrudnienia i czas trwania umowy – określony albo nieokreślony,
 • wysokość dochodów brutto z ostatnich 3-12 miesięcy,
 • wysokość wypłaconych premii, odpraw itp.,
 • informację o zajęciach komorniczych z wypłaty pracownika (jeśli są),
 • pieczątkę i podpis pracodawcy,
 • dane firmy: adres, dane kontaktowe.

Każda informacja o zajęciu komorniczym twoich zarobków albo o zadłużeniu/upadłości firmy, w której pracujesz, może przyczynić się do odrzucenia wniosku o kredyt lub pożyczkę. Dlatego warto poszukać sprawdzonych ofert kredytu bez zaświadczeń. Część banków udostępnia takie zobowiązania: https://www.bytomski.pl/polecamy/25649-kredyt-bez-zaswiadczen-w-jakich-bankach-mozna-go-uzyskac. 

Jak uzyskać wniosek o zaświadczenie o dochodach od pracodawcy?

Nie istnieje uregulowana prawnie procedura proszenia o zaświadczenie o zarobkach w przypadku pracodawcy. Pracodawca ma prawo do zawarcia formy wniosku o zaświadczenie w regulaminie pracy, ale to rzadko stosowane praktyka i dotyczy raczej dużych firm. Można więc wykorzystać dowolny wzór wniosku o dochodach i podsunąć go pracodawcy albo zdać się na firmę i poprosić, aby zaświadczenie zawierało konkretne informacje.

Aby uzyskać zaświadczenie o zarobkach w pracy, należy poinformować o tym fakcie przełożonego, a następnie złożyć oficjalną prośbę w księgowości firmy. Takie zaświadczenie wydawane jest bezpłatnie. Zazwyczaj można je otrzymać w ciągu 7 dni. Pracownik nie musi zawierać dodatkowej klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. 

Jak złożyć wniosek o zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego?

Zaświadczenie o dochodach z Urzędu Skarbowego można uzyskać na wniosek: pocztą, podczas wizyty w urzędzie albo za pomocą systemu Epuap. Wniosek do wypełnienia można znaleźć na stronie właściwego urzędu, a także w samym urzędzie. W przypadku korzystania z systemu Epuap właściwy wniosek znajdziesz w zakładce “Katalog spraw”. Zanim złożysz wniosek, musisz założyć profil zaufany.

Jak uzyskać zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego Epuap krok po kroku:

 1. Wejdź na stronę epuap.gov.pl  Zaloguj się profilem zaufanym albo e-dowodem.
 2. Wejdź w zakładkę “Moja skrzynka”, a potem “Katalog spraw”.
 3. Znajdź sekcję “Sprawy ogólne”, a potem wejdź w “Pisma do urzędu”.
 4. W pismach znajdź “Pismo ogólne do podmiotu publicznego”.
 5. Kliknij przycisk “Załatw sprawę”.
 6. Wypełnij formularz, wpisując: nazwę urzędu, rodzaj pisma (wniosek), tytuł pisma (Wniosek o zaświadczenie o dochodach) oraz treść pisma (“Proszę o wydanie zaświadczenia o dochodach za rok 2020”).

Jeśli chcesz odebrać pismo osobiście w urzędzie lub otrzymać je pocztą w formie tradycyjnej, napisz “Rezygnuję z doręczenia w formie elektronicznej”. Zaświadczenie o zarobkach powinno być wydane w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. 

Ostatnie Wpisy

Jak stylizować koszulki POLO? Poradnik

Koszulka polo jest częścią garderoby, jaką powinien mieć w swojej szafie każdy mężczyzna. A najlepiej od razu zaopatrzyć się w kilka modeli....

Dlaczego drony DJI Mavic są lubiane przez profesjonalistów?

Fotografia, czy filmowanie z drona to dzisiaj standard w przypadku profesjonalnych fotografów i filmowców, ale często wykorzystywana jest także przez geodetów, archeologów,...

Oświetlenie magazynu i jego wymagania

oświetlenie do magazynu

Co to jest marketing afiliacyjny?

Od wielu lat można zaobserwować duże zainteresowanie marketingiem afiliacyjnym, który można wykorzystać między innymi do spieniężenia ruchu na stronie internetowej. Na czym jednak polega afiliacja...

Automatyczna analityka e-commerce – co zyskasz i czego się dowiesz?

E-commerce nieustannie zwiększa swój udział w sprzedaży detalicznej, co oznacza, że z rosnącym potencjałem rośnie także konkurencja, dlatego trzeba się na nią...

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię