Korzystanie z outsourcingu kadrowo-płacowego to rozwiązanie, które zyskuje coraz większe uznanie wśród firm – zarówno tych dużych, jak i nieco mniejszych. Choć bez wątpienia przynosi ono wiele korzyści, nie jest też wolne od wad. Warto więc znać wszystkie plusy i minusy tego typu współpracy z zewnętrznym przedsiębiorstwem.
Na czym polega outsourcing?
Outsourcing cieszy się rosnącą popularnością. Tego typu rozwiązanie polega na współpracy z zewnętrzną firmą i zleceniu jej wykonania konkretnych usług z danego obszaru. Tym samym outsourcing kadr i płac oznacza przekazanie innemu przedsiębiorstwu zadań związanych z obsługą kadrowo-płacową, takich jak m.in. prowadzenie akt osobowych pracowników, naliczanie wynagrodzeń, rozliczanie urlopów, przygotowywanie raportów itp.
Jakie korzyści ma outsourcing kadr i płac?
Współpraca na zasadzie outsourcingu jest bardzo opłacalna. Przede wszystkim przynosi oszczędności finansowe i pozwala na zredukowanie kosztów związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Skorzystanie z usług zewnętrznej firmy jest tańsze niż stworzenie własnego działu HR i zatrudnienie nowych pracowników, a następnie utrzymanie ich stanowisk oraz przeznaczenie funduszy na ich doszkalanie. Warto przy tym dodać, że dzięki outsourcingowi kadrowo-płacowemu przedsiębiorstwo nie tylko oszczędza pieniądze, lecz także może w pełni skupić się na swoich głównych celach i zagadnieniach związanych z główną działalnością. To komfortowe rozwiązanie, które przekłada się również na bardziej efektywny rozwój biznesu oraz wzrost jego konkurencyjności.
Zaletą outsourcingu jest także to, że firma zewnętrzna gwarantuje dostęp do wysoko wykwalifikowanych pracowników specjalizujących się w zagadnieniach kadrowo-płacowych oraz ich eksperckiej wiedzy w tym zakresie. Dzięki temu istnieje pewność, że wszystkie kwestie zostaną załatwione we właściwy sposób i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Przekłada się to na wzrost jakości usług, które podlegają outsourcingowi.
Potencjalne minusy outsourcingu kadr i płac
Mnogość zalet outsourcingu przemawia za skorzystaniem z tego rozwiązania. Zanim jednak podejmie się współpracę z zewnętrzną firmą, warto pamiętać, jakie mogą wiązać się z tym minusy. Największą wadą jest potencjalna utrata kontroli nad sprawami i procesami związanymi z kadrami i płacami. Odpowiada za nie firma outsourcingowa – główne przedsiębiorstwo nie ma więc możliwości nadzorowania, kto i w jaki sposób realizuje poszczególne zadania.
Zagrożeniem wynikającym z outsourcingu kadr i płac jest także ryzyko wycieku poufnych danych. Może to znacząco obniżyć wiarygodność danego przedsiębiorstwa i bardzo negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie biznesu. Aby uniknąć takiej ewentualności, wystarczy jednak upewnić się, że podejmuje się współpracę z zaufaną i sprawdzoną firmą outsourcingową. W tym celu warto sprawdzić, m.in. jak długo funkcjonuje ona na rynku oraz jakie opinie na jej temat mają jej dotychczasowi klienci.