Członkostwo Polski w Unii Europejskiej sprawiło, że nasi rodacy chętnie korzystają z możliwości zatrudnienia za granicą. Obywatele RP nie tylko podejmują pracę u niemieckich pracodawców, ale także wykazują się przedsiębiorczością i zakładają własne firmy. Prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Niemiec wiąże się z określonymi wydatkami z tytułu zarejestrowania oraz utrzymania przedsiębiorstwa. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Działalność gospodarcza w Niemczech – rodzaje i koszty założenia
Nakłady finansowe na działalność gospodarczą będą zależały od jej formy. Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów prowadzenia firmy jest jednoosobowa działalność gospodarcza, znana pod nazwą Gewerbe (Gewerbeanmeldung). Ten typ przedsiębiorstwa może być związany ze świadczeniem usług, handlem lub rzemiosłem. Koszt rejestracji Gewerbe jest uzależniony od lokalizacji – w zależności od landu i miasta, za założenie firmy zapłacimy od 15 do 65 euro. Warto pamiętać, że jeśli zdecydujemy się prowadzić Gewerbe, co oznacza działalność w pojedynkę, bez wspólników (Einzelunternehmer), będziemy zobowiązani do posiadania ubezpieczenia chorobowego oraz do odprowadzania następujących podatków: Einkommensteuer (podatek dochodowy), Gewerbesteuer (podatek od działalności gospodarczej) oraz Umsatzsteuer (podatek obrotowy).
W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (UG, małe GmbH) koszty wahają się od 240 do 300 euro. Ten typ prowadzenia przedsiębiorstwa wymaga włożenia kapitału zakładowego, jednak może on być niewielki. Wadą natomiast jest konieczność gromadzenia rezerwy kapitałowej, która musi wynosić 25% zysków, aż do momentu uzbierania kwoty 25 tysięcy euro.
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH), w odróżnieniu od mini-GmbH, można założyć tylko pod warunkiem posiadania kapitału zakładowego w wysokości min. 25 000 EUR. Osoby zainteresowane rozwinięciem własnej działalności w Niemczech, mają jeszcze do wyboru spółkę akcyjną (AG), jawną (OHG) i komandytową (KG).
Jak założyć firmę w Niemczech?
W celu założenia jednoosobowej firmy lub spółki w Niemczech należy udać się do właściwego Urzędu Spraw Gospodarczych (Gewerbeamt) i tam złożyć komplet dokumentów. Aby założyć firmę w Niemczech, trzeba także koniecznie posiadać konto (firmowe lub osobiste) w niemieckim banku.
Niezbędne dokumenty do rejestracji Gewerbe lub spółki to m.in.:
- kopia dowodu osobistego lub paszportu,
- adres siedziby firmy wraz z umową najmu, jeśli nie jesteśmy właścicielami lokalu,
- zaświadczenia potwierdzające prawo do wykonywania danego zawodu (np. wpis do izby rzemieślniczej),
- potwierdzenie zameldowania,
- zaświadczenie o korzystaniu z prawa swobodnego przemieszczania się (Freizügigkeitsbescheinigung).
Odpowiedzialność za długi
Wraz z założeniem firmy, przedsiębiorca nabywa jej osobowość prawną, co oznacza, że odpowiada za wszystkie zobowiązania. W przypadku długów właściciel musi liczyć się z tym, że oprócz majątku firmy, może zostać zajęty także jego prywatny. W razie wystąpienia takiej sytuacji, na spłatę zobowiązań mogą zostać przeznaczone nieruchomości, należące do właściciela oraz inne cenne składniki majątku, np. samochód, akcje itp.