Numer księgi wieczystej – oto wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Zdobycie jak najbardziej rozbudowanych informacji na temat nieruchomości, którą zamierzasz kupić, to kluczowy element całego procesu. Bardzo często okazuje się, że działka lub nieruchomość obarczona jest różnego typu wadami przekładającymi się nie tylko na dodatkowe koszty, ale również zdecydowanie poważniejsze problemy. W związku z tym należy przyjrzeć się nie tylko kwestiom technicznym, ale również prawnym. Będzie to bardzo proste dzięki numerowi księgi wieczystej. Nawet jeśli nie został on umieszczony w ogłoszeniu, można w łatwy sposób go ustalić i poznać wiele istotnych z perspektywy kupującego danych.

Numer księgi wieczystej: najważniejsze informacje

Choć pozornie wydaje się, że ustalenie najistotniejszych danych o domu, mieszkaniu czy działce to trudne, pracochłonne i kosztowne zadanie, rzeczywistość prezentuje się zupełnie inaczej. Informacje o nieruchomościach są publicznie dostępne, a dostęp do nich gwarantuje system ksiąg wieczystych, będących rejestrem ułatwiającym ustalenie wielu aspektów ich statusu prawnego. – Numer księgi wieczystej pozwala na szybkie dotarcie do konkretnego dokumentu, zawierającego wiedzę bezcenną z punktu widzenia kupującego – mówi Michał Dawidowicz, autor bloga Blog Kredytowy, na którym pokazuje m.in. jak ustalić numer księgi wieczystej po adresie – https://blogkredytowy.pl/jak-znalezc-ksiege-wieczysta/. Co więcej: samo dotarcie do księgi wieczystej nie będzie stanowiło większego problemu.

Nr księgi wieczystej: jak wygląda?

Numer księgi wieczystej pod wieloma względami przypomina doskonale znany niemal każdemu z nas system PESEL. W tym przypadku nie jest on jednak przypisany do osoby, a do konkretnej nieruchomości, takiej jak dom, mieszkanie czy działka. Składa się przy tym z trzech elementów. Pierwszy to czteroznakowy kod konkretnego sądu wieczystoksięgowego, następnie znajduje się 8-cyfrowy numer księgi wieczystej, a na końcu uzupełnia go cyfra kontrolna. W ten sposób można więc, znając stary numer księgi wieczystej, ustalić jego nowy format, przystosowany do współczesnych systemów informatycznych.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Oczywiście najprostszy sposób ustalenia numeru księgi wieczystej to zwrócenie się po niego bezpośrednio do sprzedawcy czy pośrednika. Nawet w sytuacji, w której ten nie udziela takiej informacji lub z innych powodów kupujący nie chce zwracać się bezpośrednio z takim pytaniem, nadal można w łatwy sposób uzyskać tę informację. Numer księgi wieczystej za darmo uda się otrzymać drogą urzędową. W tym celu należy jednak zwrócić się do stosownego urzędu gminy lub sądu wieczystoksięgowego. Co ważne: nie zawsze urzędnicy wyrażą zgodę na jego udostępnienie. Należy wykazać interes prawny, a nie w każdym przypadku chęć nabycia nieruchomości będzie za taki uznana. Warto zainteresować się jednak ofertą portali umożliwiających ustalenie numeru księgi wieczystej po adresie.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie?

Aby znaleźć numer księgi wieczystej, wystarczy znać adres nieruchomości. Ten jest z kolei bardzo łatwy do ustalenia. Po jego wprowadzeniu w odpowiednim polu możliwe stanie się nie tylko poznanie numeru księgi wieczystej, ale również bezpośrednie zaznajomienie się z dokumentem. Co ważne: cała procedura nie zajmuje zbyt wiele czasu i można ją przeprowadzić w pełni online. Dzięki temu to najlepszy i najszybszy sposób na weryfikację nieruchomości. Właściciel czy pośrednik przy tym nie dowie się o tym fakcie, nie będzie także musiał dzielić się z kupującym żadnymi informacjami.

Co uda się ustalić dzięki nr. księgi wieczystej?

Księga wieczysta zawiera szczegółowe informacje na temat nieruchomości. Z punktu widzenia kupującego najważniejsze okażą się wpisy dotyczące zadłużenia i ograniczenia praw rzeczowych. Dane o obciążonej hipotece czy umowie dożywocia są niezwykle istotne i w oczywisty sposób zagrażają interesom nabywcy. Poza tym uda się ustalić najważniejsze informacje na temat charakterystyki nieruchomości i upewnić się, czy odpowiadają one ofercie. To także sprawdzony sposób na to, jak znaleźć właściciela działki. Numer księgi wieczystej okaże się więc istotny nawet wtedy, kiedy dana nieruchomość np. nie jest wystawiona na sprzedaż.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię