Outsourcing księgowości – czy to się w ogóle opłaca?

Obecnie nie sposób wyobrazić sobie prowadzenia nowoczesnej firmy bez wsparcia księgowej, która biegle porusza się w sprawach podatkowych, obowiązkach pracodawcy i zmianach, które ciągle zaskakują przedsiębiorców. To do nich należy decyzja, czy zatrudnić księgową w swojej firmie, czy prowadzenie księgowości zlecić na zewnątrz. Podpowiadamy, czy outsourcing księgowy się opłaca, jakie są jego zalety i kiedy najlepiej zdecydować się na tego typu usługi.

Co to outsourcing usług księgowych?

Outsourcing księgowości polega na zleceniu doradztwa i usług rachunkowych firmie zewnętrznej, współpracując z nią na podstawie umowy o świadczeniu usług księgowych. Umowa określa zakres prac, które mogą ograniczać się jedynie do spraw podatkowych lub, w przypadku zatrudnienia pracowników, także sprawy kadrowo-płacowe.

Dlaczego warto zlecić prowadzenie ksiąg rachunkowych i sprawy kadrowo-płacowe na zewnątrz?

Redukcja kosztów

Większość mikro i małych przedsiębiorców, a także firm na dorobku w ogóle nie bierze pod uwagę możliwości zatrudnienia księgowej na cały etat. Wiąże się to z dużo większymi kosztami niż w przypadku podpisania umowy z biurem rachunkowym. Zewnętrzny outsourcing księgowy zazwyczaj ustala kwotę za prowadzenie usług, biorąc pod uwagę ilość faktur czy zatrudnionych pracowników. Takie rozliczenie jest dużo bardziej opłacalne niż utrzymanie etatu, tym bardziej, że prowadzenie ksiąg rachunkowych to usługa, którą zazwyczaj „wrzuca się w koszty”.

Przeniesienie odpowiedzialności cywilnej

Ważną kwestią, o której często się zapomina, jest to, że posiadając swój dział księgowy, odpowiedzialność za jego działania spoczywa na właścicielu firmy. W przypadku nieprawidłowości w wyliczeniach podatków czy opóźnieniach w wysłaniu tzw. plików kontrolnych JPK winą w całości obarczony jest właściciel lub zarząd przedsiębiorstwa.

Przerzucenie odpowiedzialności za błędy i niedopatrzenia

Błędy wynikają często z niewiedzy lub trudności z nadążeniem za reformami. Profesjonalne zewnętrzne biuro rachunkowe dużo łatwiej radzi sobie ze zmianami podatkowymi lub kadrowymi, mając do dyspozycji branżowe materiały szkoleniowe oraz możliwość skorzystania z kursów. Firma, która chciałaby zatrudnić księgową, zmuszona będzie stale podnosić jej kompetencje, co może nie być mile widziane w innych działach.       

Oszczędność czasu dzięki doradztwu

Większość spraw księgowych nie wymaga wizyt w biurze rachunkowym, dlatego outsourcing to doskonała opcja dla zapracowanych przedsiębiorców, którzy powinni skorzystać z również usług doradztwa księgowego. Ten rodzaj wsparcia jest niezbędny już na początku rozpoczęcia działalności, gdyż doświadczona księgowa podpowie, jaką formę rozliczenia wybrać, co można wliczyć w koszty prowadzenia firmy, czy od razu zainwestować w terminal. Te i wiele innych kwestii pozwoli oszczędzić czas, pieniądze oraz ograniczyć ryzyko strat czy niepowodzeń już na starcie.

Outsourcing księgowy – gdzie skorzystać z usług?

Chcąc zaoszczędzić na zatrudnieniu księgowej oraz skorzystać z wielu przywilejów, które wiążą się z outsourcingiem księgowym, musimy najlepiej znaleźć godne zaufania biuro rachunkowe. To zadanie wymaga sprawdzenia referencji i opinii o współpracy, tak aby mieć pewność, że trafiliśmy na biuro księgowe, które sumiennie wywiązuje się ze swoich obowiązków, nadąża za zmianami przepisów i dba o dobro klientów. Biuro Rachunkowe TAX Edyta Wajer to miejsce, które zyskało zaufanie wielu przedsiębiorców, którzy korzystają tu nie tylko ze wsparcia w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i spraw kadrowo-płacowych, ale także radzą się w kwestiach ekonomii i podatków. Kompleksowy outsourcing usług księgowych to domena dobrze zorganizowanych biur rachunkowych, które stale podnoszą kwalifikacje swoich pracowników, inwestują w ich rozwój i wiedzę, co ma przełożenie na udaną współpracę i sukces przedsiębiorców, którzy korzystają z usług cenionego biura z Bydgoszczy.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię