Podatek PIT – wypróbuj rozliczenie online

Rozliczając podatki, każdego roku o tej porze, właściwie chyba każdy zastanawia się nad kilkoma problemami, które niestety mogą się wtedy pojawić. To ważne, aby odpowiedni urząd skarbowy otrzymał deklarację podatkową w wyznaczonym ustawowo czasie i poprawnie wypełnioną. Musimy wiedzieć, jakie druki obowiązują w danym sezonie rozliczeniowym? Kto musi się rozliczyć z podatku? Z którym urzędem się rozliczyć? A co z dziećmi i współmałżonkiem? Przyjrzyjmy się kilku kwestiom związanym z PIT 2023.

Rozliczenie PIT 2022 – ogólne informacje

Wielu podatników naprawdę nie wie, do kiedy rozliczyć PIT oraz jakie obowiązują terminy. To bardzo ważna informacja, bo pomoże nam uniknąć przykrych konsekwencji z urzędu skarbowego w postaci chociażby dotkliwej kary finansowej. Ustawowy termin wypada zawsze na 30 kwietnia. Z tym wyjątkiem, że jeśli 30 kwietnia przypada w dzień wolny, termin przesuwa się na następny dzień roboczy. Tak będzie w tym roku, ostateczny termin, w którym upływa rozliczanie PIT 2022 to 2 maja 2023. Co jednak, jeśli nie zmieściliśmy się w terminie? Czy wcale nie składać wtedy deklaracji? Absolutnie nie! Trzeba to zrobić jak najszybciej, najlepiej zanim urząd pierwszy się do nas odezwie i złożyć tzw. czynny żal. Taki dokument z wyjaśnieniem sytuacji jest niezbędny, ponieważ pomoże nam, gdyby urząd chciał nałożyć na nas karę. Nie warto odkładać rozliczenia na ostatnią chwilę, lepiej zrobić to wcześniej, szczególnie, że czasu na nie jest naprawdę sporo.

Aby dowiedzieć się, jaką deklarację podatkową wybrać – a więc jaki druk nas obowiązuje, można odwiedzić rządową stroną podatki gov. Jednak nie każdy człowiek czuje się na siłach, aby czytać wiele stron przepisów i wolałby, aby ktoś podpowiedział czy jego PIT rozliczenie jest wykonane na dobrym druku. Często ponosi z tego powodu koszty i zleca usługę w sprawdzonym biurze rachunkowym lub zaufanej księgowej.

My podpowiemy, że podatki 2022 można rozliczyć online, co bardzo ułatwia cały proces.

Rozlicz PIT przez internet

PITax.pl to nowoczesne narzędzie do ochrony finansów

Od wielu lat możliwa jest opcja internetowego rozliczenia podatku, znana pod popularną nazwą ePITy. Zupełnie bez wychodzenia z domu możemy rozliczyć swój podatek na komputerze i telefonie, a także wysłać go do odpowiedniego urzędu skarbowego. Rozliczanie PIT 2022 w ten sposób to bardzo popularne rozwiązanie, które wymaga minimalnego wysiłku, pod warunkiem, że skorzysta się z odpowiedniego programu.

Szczerze zachęcamy do rozliczenia ePIT z programem PITax. Od lat funkcjonuje na rynku, ma bardzo dobre opinie, a więcej szczegółów na jego temat można znaleźć choćby na ich stronie internetowej dostępnej po kliknięciu w: rozliczenie PIT 2022.

Dlaczego warto?

Program PITax.pl podpowie, jakie ulgi Ci się należą

Opisywany wyżej system krok po kroku przeprowadzi przez całe rozliczenie. Mamy dwie opcje – samodzielne wybranie odpowiedniego druku lub poproszenie o pomoc w wyborze. Wtedy program zada kilka prostych pytań, a na podstawie naszych odpowiedzi dobierze odpowiednią deklarację. Dalej rozliczenie polega na wpisaniu odpowiednich danych, o które prosi system. Wszystko można wypełnić w krótkim czasie, a sam program dopilnowuje, aby nie popełnić błędów. Oprócz tego po zakończeniu rozliczenia możemy je wysłać bezpośrednio do odpowiedniego urzędu skarbowego. Otrzymamy wtedy UPO – Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest dokumentem potwierdzającym, że rozliczyliśmy podatek z urzędem i możemy spać spokojnie.

Pamiętaj o pomocy

Od bardzo wielu lat zwyczajem stało się przekazywanie 1% podatku potrzebującym. W tym roku możemy przekazać już aż 1,5% ze swojego podatku, warto o tym pamiętać. Organizacje Pożytku Publicznego wspierają mnóstwo potrzebujących i jest to dla nich ogromny zastrzyk finansowy. Mogą dzięki temu pomagać chorym, ludziom i zwierzętom, a także instytucjom, które tego potrzebują. Wspierają nie tylko takie dziedziny, ale też kulturę, sztukę czy środowisko. Dzięki ich działaniu udaje się rozwiązać wiele problemów, które nie miałyby inaczej szansy zostać pokonane. Dlatego każdy grosz przekazany na ten cel ma ogromna wartość!

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię