Podatki w Niemczech – najważniejsze informacje

Nasi zachodni sąsiedzi mają rozbudowany system podatkowy, który opiera się na różnych rodzajach danin publicznych. Podatki w Niemczech opierają się m.in. na VAT (podatek od towarów i usług) oraz podatku dochodowym. Co warto o nich wiedzieć? Jaka jest ich wysokość? Podpowiadamy i sprawdzamy!

Czy podatki w Niemczech są wysokie? Wszystko zależy od tego jak na nie patrzymy. W skali europejskiej nie należą do najwyższych, ale nie można również powiedzieć, że nasi zachodni sąsiedzi są swego rodzaju „rajem podatkowym”.

Ile wynosi podatek VAT w Niemczech?

Podatek od towarów i usług jest w Niemczech obowiązkowy i obejmuje praktycznie wszystkie towary w obrocie na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Jest ustanowiony przez rząd federalny, a landy mają małą możliwość wpływania na jego wysokość.

Ile wynoszą podatki w Niemczech od towarów i usług? Mahwertsteuer (tak określany jest w Niemczech VAT) ma dwie stawki – podstawowa to 19%. Obejmuje praktycznie większość wprowadzonych do obrotu usług i towarów. W 2007 roku został podniesiony z 16%. Obowiązuje również obniżona stawka – to 7% na żywność (poza napojami i obrotem restauracji), sprzęt dla medyków, transport pasażerski oraz wszelkiego rodzaj usługi medyczne.

Niemiecki podatek dochodowy – co warto o nim wiedzieć?

W Niemczech do kwoty 8004 Euro nie obowiązuje podatek dochodowy. To tzw. kwota wolna od podatku. W przypadku małżeństw kwota ta zwiększa się do 16009 Euro. Od tej stawki Niemcy muszą już opłacać określony podatek w wysokości 14%. To najniższy procent podatku dochodowego w Republice Federalnej Niemiec.

Udział daniny rośnie wraz z dochodami danej osoby. Najwięcej muszą zapłacić osoby, które w roku podatkowym zarobiły powyżej 250.731 Euro. Tutaj stawka jest naprawdę wysoka bo wynosi aż 45%. Dotyczy to jednak osób, które są najlepiej usytuowane.

Pamiętajmy, że Niemcy (podobnie jak w przypadku naszego kraju) mogą korzystać z licznych ulg podatkowych czy form odliczeniowych. Dotyczy to między innymi ulgi na dziecko. Wielu obywateli tego kraju korzysta z takich ulg, aby obniżyć ostateczne podatki  w Niemczech (https://www.ecpodatkowe.pl/vat-w-niemczech/).

Podatki w Niemczech – czy są wyższe niż w Polsce?

Jak widać, podatki w Niemczech są często (w podstawie) niższe niż w Polsce i mniej skomplikowane. Polski podatek VAT standardowo wynosi 23%, a stawka u naszych zachodnich sąsiadów to zaledwie 19%. Niemiecki urząd skarbowy obciąża jednak bardziej osoby o wysokich dochodach, gdzie fiskusowi trzeba niekiedy oddać 45% podstawy dochodu. W Polsce najwyższy próg podatku dochodowego to 32%.

Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić czy podatki w Niemczech są wyższe lub niższe niż w Polsce. Wszystko zależy od tego jaką działalność wykonujemy, na co liczymy oraz ile zarabiamy. W ten sposób możemy (wraz z wyspecjalizowanym biurem rachunkowym) określić gdzie bardziej opłaca nam się rozliczać.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię