Pożyczki bez zdolności kredytowej – najważniejsze informacje

Brak zdolności kredytowej nie zawsze stanowi zamknięcie drogi do pożyczania pieniędzy. Na rynku funkcjonują firmy pozabankowe oferujące pożyczki bez zdolności kredytowej przeznaczone dla zadłużonych.

Zdolność kredytowa – co to jest?

Zdolność kredytowa to maksymalna kwota, jaką dana osoba może przeznaczyć na ratę kredytu lub ratalnej pożyczki. Kwota ta jednocześnie warunkuje maksymalną kwotę samego kredytu lub pożyczki. Im więcej zarabiamy i im mniej wydajemy, tym nasza zdolność kredytowa będzie wyższa. Ze statyk wynika, że większość pożyczkobiorców (58%) ma więcej niż jednego wierzyciela, czyli więcej niż jedno zobowiązanie, a to może obniżać zdolność kredytową.

Czasami przez niskie zarobki, wysokie wydatki, bieżące zobowiązania finansowe oraz konieczność utrzymywania kilku osób w rodzinie wnioskodawca nie ma zdolności kredytowej do starania się o kredyt. W takim przypadku alternatywą mogą być pożyczki bez zdolności kredytowej. W przypadku takich pożyczek nie trzeba przechodzić restrykcyjnej oceny sytuacji finansowej. Szybka pożyczka bez sprawdzania zdolności kredytowej może być udzielona online tylko na dowód.

Pożyczki bez zdolności kredytowej – dla kogo?

Pożyczki bez zdolności kredytowej są przeznaczone dla kilku grup wnioskujących.

  • Pierwszą grupą są klienci zadłużeni w bankach lub firmach pożyczkowych.
  • Drugą grupę stanowią osoby uzyskujące niskie dochody lub nieregularne dochody, do tego często ze źródeł innych niż umowa o pracę na czas nieokreślony.
  • Trzecią grupą osób będących potencjalnymi odbiorcami pożyczki bez zdolności kredytowej są klienci mający na swoich barkach raty za sprzęt RTV, AGD i inne.
  • Czwartą grupę stanowią wnioskujący mający w rodzinie kilka osób pozostających na ich utrzymaniu.

Często jest tak, że brak zdolności kredytowej wynika nie z jednego z wyżej wymienionych powodów, ale z kilku występujących łącznie. Sytuacja finansowa to zwykle wynikowa kilku nakładających się na siebie zmiennych. Najprościej rzecz ujmując szybkie pożyczki bez zdolności kredytowej są przeznaczone dla tych osób, które z różnych przyczyn nie mogą otrzymać kredytu.

Wysokość pożyczki – ile można pożyczyć?

Wysokość pożyczki bez zdolności kredytowej jest zależna od indywidualnej oferty firmy pozabankowej. Jedna firma może pożyczyć maksymalnie np. 2000 zł, ale w innej wnioskodawca będzie mógł się starać o pożyczkę w kwocie nawet 10 tysięcy złotych. Oczywiście im wyższa będzie kwota pożyczki przez internet, tym większy będzie też jej ostateczny koszt i trzeba to uwzględnić już na etapie ustalania kwoty, o jaką chcemy wnioskować.

Warunki przyznania pożyczki bez zdolności kredytowej ustala firma pozabankowa. Co prawda zasady określane przez firmy pożyczkowe są bardziej elastyczne niż te nakładane przez banki, ale trzeba mimo wszystko spełnić podstawowe wymogi, a należą do nich:

  • posiadanie polskiego obywatelstwa i adresu zameldowania na terenie RP;
  • wiek, w zależności od firmy minimum 18, 21 lub 23 lata;
  • maksymalny wiek 60-85 lat;
  • dysponowanie numerem telefonu i adresem e-mail;
  • dysponowanie osobistym rachunkiem bankowym;
  • pełna zdolność do czynności prawnych.

Kto najczęściej korzysta z pożyczki bez zdolności kredytowej?

Z informacji udostępnionych przez firmy pozabankowe wynika, że do grona klientów najczęściej biorących pożyczki bez zdolności kredytowej należą osoby między 23 a 35 rokiem życia. W przypadku takich wnioskodawców potrzeba pożyczenia pieniędzy wiąże się często z rozpoczęciem kariery zawodowej, usamodzielnieniem się i zmianą miejsca zamieszkania. Pożyczka jest brana też z uwagi na zbliżający się ślub lub narodziny dziecka, co pociąga za sobą duże koszty przekraczające budżet młodego, wkraczającego dopiero w dorosłe życie człowieka.

Koszty pożyczki bez zdolności kredytowej

Od 1 lipca 2021 pozaodsetkowe koszty pożyczki bez zdolności kredytowej wróciły do stanu sprzed pandemii i wynoszą maksymalnie 25% wysokości chwilówki. Pożyczki pozabankowe na raty mogą być dodatkowo obciążone kosztami w wysokości 30% wartości pożyczki za każdy rok kredytowania, ale w kwocie nie wyższej niż 100% wartości pożyczki.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię