Ranking kont dla spółek. Czy warto z niego korzystać?

Założenie firmy wymaga dopełnienia wielu formalności. Jedną z pierwszych i kluczowych pozycji na liście spraw do załatwienia jest założenie konta. Jak znaleźć najlepsze? Warto wykorzystać do tego celu ranking kont dla spółek. Dzięki niemu szybko zweryfikujesz, co oferuje każda z propozycji znajdujących się w zestawieniu, jakie są realne koszty, które pociąga za sobą konto firmowe, a z których opcji korzystać można za darmo. Pamiętaj, że nie zawsze warto kierować się wyłącznie opłatą za prowadzenie rachunku.

1. Konto firmowe a osobiste

2. Dlaczego warto zdecydować się na założenie konta firmowego?

3. Ranking kont dla spółek – jak działa?

Nie każde konto będzie odpowiednie dla każdej działalności. To dlatego w internecie znajdziesz zarówno specjalny ranking kont dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, ewentualnie cywilnych i komandytowych na pełnej księgowości, jak również ranking kont firmowych uwzględniających rachunki dla jednoosobowych działalności gospodarczych czy spółek działających na zasadach uproszczonej księgowości.

Konto firmowe a osobiste

Konto bankowe dla spółki działa na nieco innych zasadach niż typowy rachunek. Różnica wiąże się z faktem, że spółki mają bardzo specyficzne potrzeby finansowe, które jedynie posiadanie właściwego konta bankowego jest w stanie zaspokoić. Chodzi przede wszystkim o zaawansowane opcje, między innymi zautomatyzowane płatności i internetowe przelewy krajowe, możliwość udostępnienia konta wielu osobom, zaawansowane raportowanie. Liczy się także wygoda korzystania i możliwość wydawanie niektórych dyspozycji w oddziale banku.

Nie sposób przemilczeć w tym momencie także kwestii opłat. O ile przy okazji założenia konta firmowego przeważnie nie mają one znaczenia, o tyle koszty prowizji za wykonane operacje potrafią być na zdecydowanie wyższym poziomie niż w przypadku konta osobistego.

Dlaczego warto zdecydować się na założenie konta firmowego?

Jak widać, rachunek firmowy w praktyce oznacza wiele udogodnień – to podstawowy argument przemawiający za tym, aby go uruchomić. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie firmy mają taki obowiązek. Konieczność posługiwania się kontem firmowym rodzi się dopiero w momencie, gdy firma rozlicza się z innymi przedsiębiorcami, a wartość transakcji przekracza 15 tysięcy złotych.

Większość przedsiębiorców – nawet tych prowadzących niewielką jednoosobową działalność gospodarczą – woli posiadać osobne konto osobiste i osobne konto firmowe. Taki podział ułatwia wiele spraw, choćby rozliczenie z ZUS-em i urzędem skarbowym. Za przykład mogą tu posłużyć regulacje dotyczące tzw. split payment – mechanizmu podzielonej płatności polegającego na przekazywaniu podatku VAT na specjalne subkonto do konta firmowego. Firma posługująca się kontem osobistym nie otrzyma pełnej zapłaty, gdyż brak subkonta spowoduje zwrot VAT-u do nadawcy przelewu.

Także na białą listę podatników VAT – czasami weryfikowaną przez kontrahentów – trafiają wyłącznie rachunki firmowe. Nieobecność w takim rankingu, choć niekoniecznie musi oznaczać nierzetelność, niekiedy stanowi czynnik zniechęcający do współpracy.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o tym, że wiele banków oferuje klientom firmowym dodatkowe pakiety, na przykład ubezpieczenia, wsparcie księgowe czy prawnicze lub uproszczoną procedurę dodatkowego finansowania.

Ranking kont dla spółek – jak działa?

Skoro wiemy już, dlaczego warto konto firmowe wybrać w przypadku każdej działalności, przeanalizujmy narzędzie, dzięki któremu łatwo wytypować najlepsze konta firmowe przeznaczone dla spółek. To oczywiście ranking kont.

Jak działa takie narzędzie? Zestawienie kont uwzględnia wiele parametrów – głównie dlatego, że każdy przedsiębiorca oczekuje od rachunku bankowego czegoś innego. Najważniejsze ujmowane kryteria to:

  • opłaty za prowadzenie konta oraz warunki ewentualnego zwolnienia z tych opłat,
  • opłaty za przelewy bankowe, zlecenia stałe, polecenia zapłaty, a także przelewy do ZUS-u i urzędu skarbowego,
  • opłata za korzystanie z karty oraz warunki ewentualnego zwolnienia z tego kosztu,
  • opłata za wypłaty gotówki: w oddziale, w bankomatach należących do sieci oraz poza siecią, zarówno w Polsce, jak i zagranicą,
  • funkcje bankowości internetowej,
  • możliwość korzystania z aplikacji mobilnej oraz jej funkcjonalności,
  • dostępność bankomatów i oddziałów banku,
  • oferta rachunków walutowych,
  • zakres ofert dodatkowych.

Jak widać, kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając konto dla spółki, jest dość sporo i nie w każdym przypadku ich ocena będzie taka sama. Oczywiście, bezpłatne prowadzenie konta firmowego czy bezpłatne przelewy zawsze są ogromnym udogodnieniem z punktu widzenia kosztów stałych działalności, jednak znaczenie ma także elastyczność. Jeśli w danej firmie karta płatnicza nie jest potrzebna, zaletą jest możliwość rezygnacji z niej. Podobnie sytuacja przedstawia się w zakresie liczby darmowych przelewów: dla niektórych firm określony limit okaże się wystarczającym progiem, dla innych będzie poważną wadą danego rachunku.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię